Redakcja Polska

Spotkanie marszałek Senatu z weteranami w Cassino. "Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie"

18.05.2024 11:09
Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie, która jest wartością dla nas wszystkich - powiedziała w piątek we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas spotkania z weteranami walk o niepodległość RP.
Cassino: Spotkanie marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z weteranami.
Cassino: Spotkanie marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z weteranami.Źródło: Kancelaria Senatu

Marszałek Kidawa-Błońska przebywa we Włoszech z dwudniową wizytą, która potrwa do soboty. W piątek spotkała się z weteranami walk o niepodległość RP. - Dla nas, delegacji polskiego Senatu i Sejmu, to wielki zaszczyt, że możemy tu być dzisiaj z wami, że możemy panów poznać i porozmawiać - podkreśliła marszałek, zwracając się do weteranów.

Zwróciła uwagę, że świadczyli oni całym swoim życiem, że Polska i wolność miały dla nich znaczenie. - A w czasach, kiedy wartości gdzieś zanikają, spotkanie z wami i przypomnienie tego, co w życiu jest najważniejsze, (...) tego, że wolność, godność, honor, uczciwość są czymś, o co warto walczyć, jest ogromnie ważne - podkreśliła Kidawa-Błońska.

- Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie, która jest dla nas wszystkich wartością. Dlatego nie zmarnujmy wszyscy tej szansy, którą nam daliście, i dbajmy o to, żeby dalej była bezpieczna Polska w silnej Europie i żeby na świecie panował pokój - podkreśliła marszałek Senatu.


Posłuchaj
00:18 12989071_1.mp3 Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że kombatanci pamiętają czasy, gdy o wolność trzeba było walczyć (IAR)

 

Kidawa-Błońska przekazała, że Senat RP przyjmie podczas najbliższego posiedzenia specjalną uchwałę upamiętniającą 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

Medale Senatu RP dla weteranów

Marszałek wręczyła też weteranom medale pamiątkowe Senatu RP. Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela ofiarowała im biało-czerwone flagi. Nagrodzeni zostali: kapitan Władysław Antoni Dąbrowski, kapitan armii USA dr Krzysztof Flizak, major Stosław Kowalski, Feliks Osiński, Józef Czesław Skrzynecki i Stanisław Guścin.


Posłuchaj
00:25 12988000_2.mp3 Podczas uroczystości marszałek Senatu podkreślała, że pamiątkowe medale są podziękowaniem za bohaterstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do najwyższych wartości (IAR)

 

W imieniu weteranów głos zabrał kapitan Dąbrowski, który dziękował władzom RP za zaszczytne wyróżnienie. - To jest naprawdę dla nas bardzo ważne, dla nas, ostatnich chyba młodzieńców, którzy tu walczyli - powiedział weteran. - Jesteśmy dumni, że byliśmy żołnierzami polskimi. Pokazaliśmy naszym sojusznikom, że jednak Polska zasługuje na szczególne wyróżnienie, że my wyróżnieni zostaliśmy nawet przez Boga, bo chyba czuwała nad nami jakaś niespotykana potęga z nieba - przyznał kapitan Dąbrowski.

Po spotkaniu z weteranami marszałek Kidawa-Błońska wraz z delegacjami Senatu i Sejmu złożyła kwiaty pod Krzyżem Poświęcenia na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym. Następnie wzięła udział w uroczystości złożenia wieńców przed włoskim pomnikiem "W Hołdzie Poległym Żołnierzom", a także w podobnej uroczystości przed pomnikiem 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano.

Następnie marszałek wysłuchała koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.


Posłuchaj
02:35 12988694_1.mp3 We włoskim Pedimonte San Germano oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa, którzy wyzwolili miasteczko. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

W sobotę - drugiego dnia wizyty - marszałek Senatu będzie uczestniczyła w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

W dwudniowej wizycie we Włoszech marszałek Kidawie-Błońskiej towarzyszą m.in wicemarszałkowie Senatu Rafał Grupiński i Maciej Żywno. Sejm reprezentuje wicemarszałek izby Dorota Niedziela wraz z posłami Andrzejem Grzybem i Joanną Kluzik-Rostkowską.


IAR/PAP/dad