Polskie Radio
Section05

Małgorzata Kidawa-Błońska

Ambasador Konstanty Radziwiłł: obchody 30-lecia traktatu polsko-litewskiego miały słodko-gorzki smak

Dwudniową wizytę na Litwie złożyła marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. Pierwszego dnia pobytu w Wilnie, złożyła wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie. W wileńskim Domu Kultury Polskiej spotkała się też z przedstawicielami polskich organizacji i społeczności na Litwie. Drugiego dnia wizyty, marszałek wzięła m.in. udział w uroczystości podniesienia flagi Republiki Litewskiej przed Pałacem Prezydenckim z okazji Dnia Państwowości Litwy i spotkała się z przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Czmilyte-Nielsen. Na wagę wizyty wskazuje Ambasador RP na Litwie, Konstanty Radziwiłł.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polacy za granicą Wilno Litwa Konstanty Radziwiłł Senat

Sukces senackiego Konkursu Polonijnego. "Senat niezmiennie wspiera Polaków za granicą"

Po pięciu latach do Senatu wróciły środki na wsparcie dla Polaków za granicą i został zorganizowany Konkurs Polonijny. Dlatego między innymi zostało utworzone stanowisko koordynatora ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP. Został nim Robert Tyszkiewicz, były poseł pięciu kadencji Sejmu, współtwórca Centrum Pomocy Polakom na Białorusi w Białymstoku. Rozmawiamy z nim o wynikach konkursu, priorytetach polityki Senatu wobec Polonii oraz pomocy Polakom na Białorusi i uchodźcom z tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Senat Polonia Polacy za granicą Polacy na Białorusi Robert Tyszkiewicz PR dla Zagranicy