Redakcja Polska

Wietnamscy wikipedyści piszą o Polsce

25.06.2019 11:51
Czy wiesz, gdzie jest Pisz, Police, Niechorze, Jarosławiec, Santok, Bnin albo Nakło? Uważaj, wietnamscy encyklopedyści i blogerzy mogą cię zawstydzić! W wietnamskojęzycznej encyklopedii internetowej Wikipedia i blogosferze dodano ostatnio ponad pięćset haseł o Polsce z zakresu turystyczno-krajoznawczego, geograficznego i przyrodniczego. Są to nazwy polskich rzek, jezior, szczytów górskich, przełęczy, wysp, wsi i miasteczek z dokładnymi opisami, rysem historycznym i zdjęciami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepixabay

To efekt konkursu zorganizowanego dla Wietnamczyków przez Ambasadę RP w Hanoi na największą liczbę jakościowo poprawnych i rozbudowanych wpisów o Polsce w wietnamskojęzycznej Wikipedii, blogosferze i w publicznych postach w mediach społecznościowych. Wszelkie informacje o konkursie można uzyskać pod adresem https://yeubalan.com. Wciąż zapisują się kolejni uczestnicy, a dotychczasowi dodają kolejne wpisy. Wpłynęło już 1000 ofert.

Wietnamscy wikipedyści rywalizują o wyjazd turystyczny do Polski, śladami własnych wpisów. – Konkurs odpowiada na wietnamski pęd do zdobywania wiedzy. O roli Wikipedii w popularyzowaniu wiedzy wspomniał w swoim przemówieniu nawet premier Wietnamu, inaugurując niedawno pierwszą fabrykę samochodów wietnamskich. – mówi Maciej Duszyński, kierownik wydziału polityczno-ekonomicznego Ambasady RP w Hanoi. – Jednocześnie jesteśmy pewni, że tego rodzaju konkurs rozpropaguje wśród Wietnamczyków wiedzę o Polsce, wzmacniając jednocześnie kompetencje cyfrowe i generując skojarzenia: Polska – nowoczesność – piękny krajobraz. Konkurs się skończy, zaś wpisy pozostaną już na długo i będą stale zachęcać wietnamską klasę średnią do odwiedzenia Polski, studiów w naszym kraju czy prowadzenia w Polsce innowacyjnych przedsiębiorstw, handlu lub inwestowania.

W jury konkursu zasiadają m.in. b. szef wietnamskiego towarzystwa geograficznego, wietnamscy absolwenci polskich uczelni i lektorka języka polskiego z hanojskiego uniwersytetu.

Na prośbę uczestników projektu, konkurs został przedłużony do 12 lipca br. Rozdanie nagród odbędzie się w połowie sierpnia 2019 r. Nagrody zwycięzcom wręczy osobiście Ambasador RP w Wietnamie Wojciech Gerwel.


Źródło: Ambasada RP w Hanoi

dad

Zobacz więcej na temat: Wietnam Wikipedia turystyka