Redakcja Polska

Szkoła charakterów na Bukowinie. Dzieci z Rumunii poznały polską kulturę i historię

10.07.2019 14:13
Ponad 200 dzieci z zamieszkanych przez społeczność polską miejscowości na rumuńskiej Bukowinie wzięło udział w trzymiesięcznym programie edukacyjnym przybliżającym relacje polsko-rumuńskie i uczącym przydatnych w życiu umiejętności. 
Dzieci uczestniczące w programie
Dzieci uczestniczące w programieFot.: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Działania zorganizowały Instytut Polski z Bukaresztu i Narodowa Organizacja Skautów Rumunii. Program, realizowany z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Rumunią, wspierały polskie firmy oraz Związek Polaków w Rumunii.

Program „Skauci Bukowinie” składał się z organizowanych regularnie od kwietnia 2019 roku zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez rumuńskich skautów z Suczawy we współpracy z Instytutem Polskim, oraz z kilkudniowego letniego biwaku.

Weekendowe spotkania odbywały się w zamieszkanej przez polską społeczność wsi Pojana Mikuli, w tamtejszym zespole szkół z nauczaniem języka polskiego im. Krystyny Bochenek. Wzięło w nich udział ponad 200 dzieci, także z okolicznych miejscowości, w tym pobliskiej Kaczyki.

W trakcie programu dzieci uczyły się m.in. jak organizować działania dla swojej społeczności i lepiej pracować w grupie, poznawały podstawowe wartości skautingu, zdobywały też praktyczne umiejętności związane z budową obozowiska.


Uczestnicy programu Uczestnicy programu

- Uczniowie z miejscowości zamieszkanych przez społeczność polską na rumuńskiej Bukownie mają niewiele zajęć o Polsce współczesnej, nie mają też bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych. Wypełniamy te luki, a także pomagamy im odkrywać kraj przodków w ciekawy i angażujący sposób – mówiła Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego z Bukaresztu, który zainicjował program „Skauci Bukownie”. – Mam nadzieję, że dzięki trwającej już kilka lat współpracy ze skautami rumuńskimi i polskimi harcerzami pomagamy także w kształceniu i wychowywaniu przyszłych liderów, którzy będą chcieli działać na rzecz swoich bukowińskich społeczności. Skauting to przede wszystkim szkoła charakterów – dodaje.

Dzieci, które od wiosny uczestniczyły we wszystkich zajęciach edukacyjnych (ponad 40 uczniów), wzięły udział w kilkudniowym letnim biwaku wspólnie ze skautami rumuńskimi z Suczawy, zorganizowanym w dniach 21-24 czerwca w miejscowości Putnișoara na Bukownie. Wiele z nich po raz pierwszy miało okazję nocować pod namiotami, które trzeba było samodzielnie rozstawić, gotować posiłki czy też po prostu przez kilka dni mieszkać z dala od rodziców.

W czasie biwaku „Kapsuła czasu” zorganizowanego w roku, w którym Polska i Rumunia obchodzą 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych, dzieci poznawały też historię i różne tradycje Polski i Rumunii. 

Program „Skauci Bukownie” będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym.


Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia, dostępną pod tym adresem.


Materiały prasowe. Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie