Redakcja Polska

Kursy adaptacyjno-językowe dla repatriantów ze Wschodu

25.07.2020 10:00
Nauka języka i wsparcie w adaptacji z polskim społeczeństwem to podstawowe zadania obozów, które w tym roku udało się zorganizować mimo pandemii. 
Audio
  • ORPEG organizuje coroczne kursy dla repatriantów [posłuchaj]
Skórkowice, 30.10.2017 r. Siedmioosobowa rodzina Pukasów, która przyjechała do Polski z Kazachstanu
Skórkowice, 30.10.2017 r. Siedmioosobowa rodzina Pukasów, która przyjechała do Polski z KazachstanuPAP/Grzegorz Michałowski

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą po raz kolejny organizuje kursy adaptacyjno-językowe dla repatriantów ze Wschodu. Osiem dni spotkań, 85 godzin zajęć dydaktycznych, warsztatów, konsultacji - to tegoroczny scenariusz każdego z trzech obozów, które odbędą się od 25 lipca do 6 września br. w Toruniu i Warszawie.

Celem kursów jest pomoc repatriantom i ich rodzinom w adaptacji w społeczeństwie polskim oraz wsparcie w doskonaleniu języka polskiego. Uzyskują oni pomoc w sprawnym wejściu na polski rynek pracy, kontynuacji nauki w polskim systemie edukacji, w włączaniu się w życie społeczności lokalnych i rozwijaniu aktywności obywatelskiej.

Uczestnicy biorą udział w wykładach, spotkaniach, warsztatach, konsultacjach, w zajęciach krajoznawczych, muzealnych i kulturalnych. Zapoznają się z podstawowymi informacjami dotyczącymi systemu politycznego i gospodarczego Polski, wymogami rynku pracy, doskonalą sprawność językową w mowie i piśmie w sytuacjach codziennych i zawodowych, wzmacniają kompetencje w obszarze komunikacji społecznej.

W 2019 roku z kursów skorzystało 135 repatriantów, w tym 37 dzieci i młodzieży, którzy pochodzili z Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Uzbekistanu, Ukrainy, Turkmenistanu i Azerbejdżanu.

- W tym roku, mimo pandemii, udało się zorganizować trzy kursy – dwa w Warszawie i jeden w Toruniu – mówi Małgorzata Kamińska, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.