Polskie Radio
Section05
pomoc

"Code Your Path": szansa na odmianę w życiu uchodźców w Polsce. Pierwsza audycja "Cyklu obywatelskiego"

"Cykl obywatelski" to audycja o mocy, która drzemie w ludziach, a gdy w końcu się przebudzi – potrafi chronić lasy, jednoczyć rodziców dzieci nieheteronormatywnych, aktywizować uchodźców, pilnować urzędników, liczyć drzewa, dbać o prawa uczniów i dużo, dużo więcej. To audycja o aktywności obywatelskiej, działaniach antydyskryminacyjnych, kontroli instytucji publicznych, prawach mniejszości, rozmowie mimo różnic, pomocy dla uchodźców i migrantów oraz o wielu innych inicjatywach, które warto naśladować i wspierać. Pierwszy odcinek był poświęcony projektowi "Code Your Path". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie migracja uchodźcy Trójka Wojciech Dorosz

Żebractwo. Jak pomagać, by nie zaszkodzić proszącym o wsparcie?

W sezonie wakacyjnym, szczególnie w miejscach turystycznych, wzrasta liczba osób proszących o datki. Społeczeństwo często postrzega żebractwo jako oznakę degradacji jednostki. W Czwórce dyskutujemy z ekspertami o zjawisku żebractwa, jałmużnie oraz różnorodnych formach pomocy potrzebującym. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek społeczeństwo kryzys bezdomności Katarzyna Nicewicz Elżbieta Szadura-Urbańska Joanna Garnier Piotr Żyłka

Ofiarność w ratowaniu ludzkiego życia. Reportaż "Misja nadal trwa"

To opowieść o ofiarności w ratowaniu ludzkiego życia, ale też o zmaganiu się z silnym stresem w sytuacji dramatycznych wydarzeń. Adam Piętka i Robert Kłębczyk to weterani działań poza granicami kraju. Jako strażacy brali udział w akcjach ratowniczych po trzęsieniach ziemi, między innymi na Haiti, w Nepalu czy Iranie.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż ratownik medyczny ratownictwo medyczne akcja ratunkowa pr poleca

NASZ WYWIAD Światowy Dzień Uchodźców. Polska pomoc doceniona przez ONZ

Ponad 120 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojen i prześladowań – to najwyższa liczba odnotowana w historii – alarmuje Agencja ONZ ds. Uchodźców. 20 czerwca przypada ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Uchodźców. Za niesioną im pomoc ONZ podziękował Polsce.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie uchodźcy POLSKA społeczeństwo ONZ Caritas Przemysław Goławski

Psychologowie nie mają wątpliwości: samotność jest gorsza i bardziej niebezpieczna od nikotyny!

W niedzielę 9 czerwca wybieraliśmy naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Ale nie tylko – tego dnia obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. To święto jest ważniejsze, niż się może wydawać, gdyż jak się okazuje, posiadanie przyjaciela, kogoś bliskiego, to bardzo ważna sprawa, mająca poważny wpływ na naszą psychikę i zdrowie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo przyjaźń ludzie psychologia psychiatria starość Beata Rajba Justyna Grabarz Trójka