Redakcja Polska

Białoruś: warsztaty muzyczne Jana Pospieszalskiego

23.07.2019 12:06
W parafii franciszkańskiej w Iwieńcu pod Mińskiem rozpoczęły się warsztaty muzyczne dla katolickiej młodzieży z całej Białorusi. Spotkanie muzyczne już po raz 17. prowadzi Jan Pospieszalski wraz z grupą polskich muzyków i dyrygentów. 
Audio
  • Białoruś: warsztaty muzyczne Jana Pospieszalskiego. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Warsztaty muzyczne z Janem Pospieszalskim
Warsztaty muzyczne z Janem PospieszalskimFot.: Włodzimierz Pac

Na warsztaty muzyczne przybyło około 200 młodych ludzi między innymi z Mińska, Witebska i Grodna. Jan Pospieszalski powiedział Polskiemu Radiu, że takie spotkania religijne kształtują młodzież. - Codziennym elementem naszej pracy, ale też takiego posługiwania jest wspólna msza święta z oprawą muzyczną, którą przygotowujemy cały dzień. To naprawdę robi wrażenie. To widać, że z troską o ten kult boży można porywać ich serca i apelować do ich wnętrz - powiedział Pospieszalski.

Muzyk podkreślił, że młodzi ludzie wyjeżdżają z warsztatów nie tylko z nowym repertuarem, ale również ze świadomością, iż troska o kult boży jest świadectwem ich wiary. - Zaangażowanie młodych ludzi w to, żeby w sposób piękny wyrażać chwałę Boga jest ogromną pomocą ewangelizacyjną i ma wielkie działanie jako świadectwo wiary - dodał Pospieszalski. 

Muzyk podziękował polskiemu Senatowi za wsparcie udzielane warsztatom muzycznym. Dzięki temu do Iwieńca - niewielkiego miasteczka położonego przed wojną na rubieżach II Rzeczpospolitej - przyjeżdżają z Polski instruktorzy zaopatrzeni w dobry sprzęt muzyczny. 

IAR/dad