Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

Białoruś: skazany powtórnie, bo rodzina czekała pod aresztem

Białoruski opozycjonista Mikoła Statkiewicz, odbywający karę pięciu dni aresztu, został ukarany kolejnym wyrokiem, tym razem w wymiarze 10 dni. Poinformowała o tym jego żona Marina Adamowicz. Kara została wymierzona przez sąd zaocznie 26 października. Statkiewicza skazano za to, że bliscy czekali na niego przed więzieniem, gdy wychodził po odbyciu poprzedniego wyroku.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Mikoła Statkiewicz ŚWIAT opozycja demokratyczna Zapad 2017

"Jeśli coś mi się stanie, będzie to umyślne zabójstwo"

Jeśli jest wola, by bronić swoje prawa, wtedy trzeba wyjść (na marsz) i ich bronić – za te słowa, wypowiedziane na antenie telewizji Biełsat, polityk opozycyjny Uładzimir Niaklajeu został wezwany do sądu, oskarżony i ostatecznie skazany na 10 dni aresztu. 71-letni pisarz, poeta, prozaik, proeuropejski działacz i byly kandydat opozycji na prezydenta podkreślił, że wyrok jest bezprawny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Uładzimir Niaklajeu ŚWIAT opozycja demokratyczna

TYLKO U NAS "Trójmorze Plus? Baku może oferować czwarte morze"

Projekt Trójmorza, wsparty w Warszawie przez wizytę prezydenta Donalda Trumpa, interesuje również Baku - uważa niezależny białoruski komentator Roman Jakowlewski. W jego ocenie, kwestie współpracy, zwłaszcza energetycznej, z państwem "czwartego morza" są poruszane w czasie spotkań z politykami Azerbejdżanu, a projekt może zmierzać ku koncepcji "czterech mórz", łącznie z Morzem Kaspijskim. Zwraca uwagę, że ten projekt, jak i plany chińskie w regionie, angażują Białoruś, a wykluczają obecność Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Azerbejdżan Trójmorze Chiny TYLKO U NAS