Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

"Białorusini wykazują się determinacją". Ekspert OSW o sytuacji w Mińsku

- Demonstrowano lokalnie, w różnych częściach Mińska, na podwórkach, placach i osiedlach. To chyba się sprawdziło. Siły porządkowe miały z tym problem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. Podczas niedzielnych demonstracji na Białorusi zatrzymano co najmniej 390 osób. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś demonstracje Aleksander Łukaszenka Mińsk Raport Białoruś Rosja

Jest zielone światło Unii Europejskiej dla rozszerzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu

Tak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zgodę dali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów podczas wideokonferencji. To odpowiedź na zabicie Ramana Bandarenki - artysty, aktywisty, jednego z białoruskich opozycjonistów. 31-latek został skatowany na śmierć.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej Europa Unia Europejska Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Dziennikarz Biełsatu: zaczął się terror, reżimowi Łukaszenki puściły nerwy: zabicie Bandarenki to zezwierzęcenie

- Czas, żeby Zachód przestał rozmawiać o Aleksandrze Łukaszence z Kremlem, jak robią niektórzy zachodni przywódcy. Kreml nie stoi po stronie białoruskiego narodu. Obecnie władzom Białorusi puściły nerwy, zaczęły stosować brutalny terror, zatrzymania – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Alaksiej Dzikawicki, zastępca dyrektora Biełsatu. Apeluje o wsparcie dla niezależnych mediów - jak mówi, poddane są obecnie bezprecedensowej presji. W areszcie jest 5 dziennikarzy Biełsatu, tylko w niedzielę zatrzymano co najmniej 17 dziennikarzy niezależnych mediów.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Białoruś Raport Białoruś opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Działacz: dla Kremla jest ważne, by Łukaszenka został u władzy, ale dyktator zmierza prostą drogą przed trybunał

- Dla Rosji bardzo ważne jest, żeby Łukaszenka pozostał u władzy. W tej sytuacji dla Kremla niebezpieczny jest sam fakt, że dyktator może oddać władzę w wyniku protestów ulicy. Kreml transponuje te protesty na sytuację w Rosji. Uważa, że to samo może zdarzyć się i w Rosji - powiedział Wład Kobets, ekspert ośrodka iSANS i działacz Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie, mówiąc o wsparciu Kremla dla Łukaszenki. Działacz zaznacza, że Łukaszenka powinien odejść jak najszybciej, ale nikt już nie wierzy, że dobrowolnie weźmie udział w przekazaniu władzy.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś demonstracje opozycja demokratyczna Europa Mińsk NASZ WYWIAD Raport Białoruś Rosja Władimir Putin Unia Europejska USA sankcje

TYLKO U NAS Doradca Cichanouskiej: czeka nas kryzys, wolna Białoruś będzie ubiegać się o restrukturyzację długu

Opracowujemy plan reform ekonomicznych dla wolnej Białorusi - mówił doradca Swiatłany Cichanouskiej Aleś Alachnowicz ds. ekonomicznych na konferencji dla mediów. Zapowiedział, że nowe białoruskie władze po wyborach będą ubiegać się o krótkie moratorium na spłatę długów, o restrukturyzację długu i stworzenie funduszu antykryzysowego. Podkreślił, że propaganda łukaszenkowska, strasząca ludzi reformami i "powrotem do kryzysu lat 90." nie ma racji bytu. Pawieł Łatuszka z Rady Koordynacyjnej mówił, że szlak rozwoju gospodarki będzie ewolucyjny.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Białoruś Raport Białoruś Swiatłana Cichanouska GOSPODARKA

TYLKO U NAS Pawieł Łatuszka o ultimatum dla Łukaszenki: nie możemy zdradzać wszystkich planów, reżim nie będzie miał niespodzianki

- Mamy program działania, jeszcze w zeszłym tygodniu został opracowany przede wszystkim przez sztab Swiatłany Cichanouskiej – powiedział Pawieł Łatuszka, członek prezydium Rady Koordynacyjnej, pytany na konferencji o plany opozycji w sprawie ultimatum postawionego Aleksandrowi Łukaszence.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Białoruś Raport Białoruś Swiatłana Cichanouska

NASZ WYWIAD Nagroda Sacharowa. Wolha Kawalkawa: Białorusini będą walczyć do skutku, chcą budować kraj na nowo

- To nagroda dla całego białoruskiego narodu, dla tych ludzi, którzy w tym roku uwierzyli w swoje siły i którzy nadal kontynuują walkę o demokrację, o prawo do tego, by móc wybrać swoją władzę  - mówi Wolha Kawalkawa z prezydium Rady Koordynacyjnej portalowi PolskieRadio24.pl, komentując przyznanie nagrody Parlementu Europejskiego im. Andreja Sacharowa białoruskiej opozycji. – Białorusini nie przestaną protestować. Nie ma powrotu do tego co było – podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Swiatłana Cichanouska NASZ WYWIAD

Białoruś czeka nowa seria protestów i strajki. Ambasada USA zaleca przygotowanie zapasów

W Mińsku miał miejsce opozycyjny marsz kobiet. Od zakończenia wyborów prezydenckich, czyli od 9 sierpnia, protestują one co sobotę. Kobiety domagają się ustąpienia Aleksandra Łukaszenki. W niedzielę w stolicy i innych miastach kraju mają się odbyć kolejne wielotysięczne demonstracje. W poniedziałek mogą mieć miejsce strajki. Ma to związek z ultimatum opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Swiatłana Cichanouska ŚWIAT Europa wybory na Białorusi

Swiatłana Cichanouska poddała się samoizolacji po rozmowach z zakażonym szefem MSZ Słowenii

Swiatłana Cichanouska rozpoczęła samoizolację, po tym gdy okazało się, że koronawirusem zakażony jest minister spraw zagranicznych Słowenii. Białoruska opozycjonistka miała z nim kontakt w tym tygodniu. Praca sztabu Cichanouskiej nie jest zakłócona przez samoizolację liderki - informuje jej rzeczniczka.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Swiatłana Cichanouska ŚWIAT Europa wybory na Białorusi koronawirus

NASZ WYWIAD Działacz: każdy stawia dziś Łukaszence osobiste ultimatum. Ważna jest pomoc Zachodu, bo Kreml chce przyłączyć Białoruś

- Białoruś wrze, reżim nie wytrzyma takiego napięcia. Ludzie chcą zmian, podzielają europejskie wartości. Ultimatum Swiatłany Cichanouskiej nie zakłada, że wszystko zostanie rozstrzygnięte w jednym momencie. Przypomina ono jednak, że niemal wszyscy Białorusini  żądają odejścia Łukaszenki. Jestem pewien że każdy Białorusin stawia Łukaszence ultimatum na miarę swoich możliwości – mówi portalowi PolskieRadio24.pl członek Rady Koordynacyjnej Mikałaj Kazłou.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE ŚWIAT wojsko Aleksander Łukaszenka POLSKA

Protesty na Białorusi. Cichanouska: w poniedziałek rozpocznie się strajk generalny

Liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska oświadczyła, że niedzielne protesty pokazały, że "nie można kwestionować woli narodu", a władze reagują tylko przemocą. - To znaczy, że na Białorusi rozpocznie się w poniedziałek zapowiadany ogólnokrajowy strajk - powiedziała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka strajki protest demonstracje Raport Białoruś

Potężny protest w Mińsku z żądaniem odejścia Łukaszenki. Co najmniej 100 zatrzymanych

Ponad 100 osób zatrzymała milicja na Białorusi w niedzielę, w 71. dniu protestów powyborczych - podała organizacja praw człowieka Wiasna. Bilans ten będzie uzupełniany i zapewne wzrośnie. Główna demonstracja zwolenników opozycji odbyła się w Mińsku, gdzie według jej uczestników milicja użyła gumowych kul i prawdopodobnie granatów hukowych. Milicja twierdzi, że strzelała w powietrze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś protest Raport Białoruś

TYLKO U NAS Swiatłana Cichanouska: celem ultimatum są wolne wybory, Białorusini nie wrócą do domów, kontynuujemy walkę

- Naszym celem są wolne wybory, dążymy do niego. Naród białoruski dał mi prawo mówić w jego imieniu, zatem przekazałam, czego chcą Białorusini. Ultimatum dla Łukaszenki pochodzi od Białorusinów, nie ode mnie – podkreśliła Swiatłana Cichanouska na konferencji w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie, pytana o ultimatum postawione Aleksandrowi Łukaszence, wzywające go do ogłoszenia dymisji do 26 października.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś TYLKO U NAS Swiatłana Cichanouska

TYLKO U NAS Swiatłana Cichanouska: wolna Białoruś będzie mogła wiele zaoferować światu, niech świat traktuje nas jak partnerów

- Polska, Polacy są teraz naszym wsparciem i naszymi przyjaciółmi, wspiera nas także wiele innych państw na świecie. Walczymy teraz o wolność, ale o losach Białorusi myślimy w perspektywach krótko- i długoterminowej - mówiła na konferencji prasowej w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie Swiatłana Cichanouska, zapytana o to, jaka pomoc jest obecnie potrzebna Białorusinom i Białorusi za strony społeczności międzynarodowej, w szczególności Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś TYLKO U NAS Swiatłana Cichanouska Białoruś

TYLKO U NAS Okrągły stół z Cichanouską ws. pomocy dla Białorusinów. Działacze: represjonowani to nie emigracja ekonomiczna

- Nie chcemy tu mieszkać kosztem innych. Białorusini chcą zarabiać na życie, chcą przynieść korzyść państwu, które ich przyjęło na ten trudny czas - mówiła Swiatłana Cichanouska podczas zorganizowanego w Centrum Solidarności Białoruskiej w Warszawie okrągłego stołu poświęconego pomocy dla represjonowanych Białorusinów. By im pomóc, zapowiadana jest zmiana prawa w zakresie wiz i lepszej dostępności pracy. - Osoby represjonowane to nie emigracja ekonomiczna - nie zamierzają zostawać w Polsce - tłumaczył przy tym Wład Kobets, białoruski działacz. Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej zapowiedział, że rząd przydzielił środki na 1000 stypendiów studenckich w programie imienia Konstantego Kalinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Białoruś Raport Białoruś Swiatłana Cichanouska