X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

Białoruska opozycja w Sejmie. Część zaproszonych w areszcie

Przedstawiciele białoruskiej opozycji byli z wizytą w polskim Sejmie. Przyjechali, żeby na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych opowiedzieć, jak wygląda ich sytuacja na Białorusi. Wczoraj w Mińsku milicja zatrzymała kilkadziesiąt osób. Wśród nich byli opozycjoniści i obserwatorzy, którzy przyszli na alternatywne obchody Dnia Niepodległości Białorusi. Do aresztów trafili między innymi Mikoła Statkiewicz i Ryhor Kastusiou, którzy mieli dziś przyjechać do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna

Uroczystości w Budsławiu, białoruskiej Częstochowie

Rozpoczęły się dwudniowe uroczystości religijne w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu. Do białoruskiej Częstochowy dotarło już kilkanaście grup pielgrzymów. Tegoroczne uroczystości w sanktuarium odbywają się w 20. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Budsławskiej koronami, które błogosławił papież Jan Paweł II. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT Tadeusz Kondrusiewicz Kościół katolicki

Ambasador RP na Białorusi złożył listy uwierzytelniające

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski złożył we wtorek listy uwierzytelniające na ręce Aleksandra Łukaszenki. Ceremonia odbyła się w Pałacu Niepodległości w Mińsku. Powiedziałem, że sąsiedztwo jest kluczową kategorią, przez którą powinniśmy patrzeć na wszystkie inne sprawy. My jesteśmy sąsiadami - Polacy i Białorusini - i powinniśmy rozwijać jak najwięcej kontaktów w bardzo różnych dziedzinach - mówił Polskiemu Radiu.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Białoruś Raport Białoruś Mińsk ŚWIAT

Apel ZPB o zaprzestanie dyskryminacji w szkołach Białorusi

Rada Naczelna Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze zaapelowała do Aleksandra Łukaszenki o "położenie kresu dyskryminowaniu polskich dzieci" przy przyjmowaniu do szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku. W przyjętym jednogłośnie oświadczeniu apeluje również o zaprzestanie -jak to określono - "szykanowania nauczycieli języka polskiego w szkołach Grodzieńszczyzny". 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi

Białoruś: uroczystości w Trościeńcu, dawnym obozie zagłady

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Trościeńcu pod Mińskiem odbyła się uroczystość pochówku 40 zwłok więźniów. Zostały one odnalezione w trakcie budowy pomnika upamiętniającego ofiary nazistowskich zbrodni. W uroczystości wzięli udział duchowni różnych wyznań. - Niestety, na Białorusi jest wiele takich miejsc (w których spoczywają ofiary totalitaryzmów). Chodzi nie tylko o ofiary nazistów, ale także NKWD. To bardzo ważne, aby zostały właściwie upamiętnione – mówił ambasador RP Adam Michalski, obecny na uroczystościach. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Raport Białoruś Białoruś MSZ

NASZ WYWIAD Nadchodzi rewolucja w UE? Budżet euro, zmiana traktatów?

W UE już 19 państw jest w strefie euro, inne, w tym Bułgaria, Chorwacja i Rumunia zapewne wkrótce do niej przystąpią. Polska musi uważnie przyglądać tej dynamice, by nie znaleźć się na marginesie – mówi portalowi PolskieRadio.pl Marta Makowska (PISM), analizując plan reform UE, nakreślony liderów Francji i Niemiec. Zakłada on m.in. budżet strefy euro.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Unia Europejska euro Francja Niemcy Emmanuel Macron Angela Merkel budżet ue budżet UE 2021-2027 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Łukaszenka: Białoruś może stać się częścią innego państwa

Szef białoruskiego państwa dopuścił możliwość prywatyzacji kołchozów i sowchozów, czyli dużych poradzieckich gospodarstw rolnych. Aleksander Łukaszenka ostrzegł jednocześnie swoich rodaków, że jeśli będą źle pracować, to Białoruś będzie mogła stać się częścią innego państwa. W opinii komentatorów chodzi o Rosję. - Albo będą nami pomiatać i jeszcze rozpętają wojnę, jak na Ukrainie - stwierdził Łukaszenka.  
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT susza woda rolnictwo

NASZ WYWIAD Jak Putin kręci Białorusią? Tego narzędzia świat nie zauważa

Wtorkowa wizyta Władimira Putina w Mińsku w ramach posiedzenia Rady Państwowej Związku Białorusi i Rosji nie wniosła wiele nowego. Jednak złowroga dla regionu strategia Rosji się nie zmienia. Widać, że Putina w jego chęci do obudowy imperium nikt nie zatrzyma – o tym w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl niezależny białoruski analityk dr Paweł Usow.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja NASZ WYWIAD