Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

NASZ WYWIAD "Nord Stream II pozwala się stabilizować reżimowi Putina"

Trzeba przekazać społeczeństwu, zwłaszcza na Zachodzie, że czeka nas kolejne sześć lat z agresywną Rosją. Wiele zależy od tego, jak duże pole manewru zostawimy Putinowi – mówi portalowi PolskieRadio.pl Stefan Meister z Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik. Analityk ocenił też, że Nord Stream II wywołał duże podziały w UE.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Władimir Putin Nord Stream 2 Niemcy Raport Białoruś Białoruś

Przystanek Historia w Grodnie: o autorze "Nadberezyńców"

Polacy mieszkający na Białorusi mogli zapoznać się z postacią Floriana Czarnyszewicza, autora książki "Nadberezyńcy".  Czarnyszewicz opisywał losy Polaków żyjących pod zaborem rosyjskim na terenach między Dnieprem i Berezyną na tle rewolucji październikowej, wojny polsko-bolszewickiej i w końcu powstania na tych terenach sowieckiej Białorusi. To już drugi Przystanek Historia w Grodnie. IPN zamierza organizować takie spotkania co kwartał.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Grodno

Grodno: apel Związku Polaków o nowe klasy z językiem polskim

Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez miejscowe władze, apeluje do władz oświatowych w Grodnie o więcej klas pierwszych w Szkole Polskiej. Kierownictwo Związku przekazało do kuratorium oświaty w Grodnie petycję w tej sprawie podpisaną przez rodziców. Jeśli nadal będą tylko dwie pierwsze klasy, to nie wszystkie chętne dzieci zostaną do nich przyjęte.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi

Mińsk: obława na liderów opozycji, areszty przed Dniem Woli

W areszcie są m.in. Uładzimir Niaklajeu, Maksim Winiarski i Wiaczesław Siwczyk. Inny znany lider opozycji, Mikoła Statkiewicz jest jeszcze na wolności - ale, jak podaje Radio Swaboda, jest pilnowany przez milicję, czekającą pod domem. Aresztowano liderów opozycji demokratycznej, którzy współorganizowali demonstrację na 100-lecie proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej, pierwszego niezależnego białoruskiego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT

Ekspert po wyborach w Rosji: niepewny status polityki Mińska

Białoruś może nie wytrzymać w szpagacie między Wschodem i Zachodem, jeśli dojdzie do pogłębienia konfrontacji na linii Rosja – Zachód – ocenił w rozmowie z PAP po niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji niezależny białoruski politolog Waler Karbalewicz.  - W trakcie kolejnej kadencji  Władimira Putina należy spodziewać się prób utrzymania status quo w relacjach dwustronnych. Istnieją też jednak pewne ryzyka – oświadczył Karbalewicz. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin Raport Białoruś Białoruś

NASZ WYWIAD "Europol i FBI dużo wiedzą o występkach Kremla i Putina"

Należy w większym stopniu ujawniać społeczeństwu przestępstwa i zbrodnie, które popełnia Kreml i obnażać naturę tego reżimu – uważa Ilja Zasławski, ekspert ds. Rosji. Komentując z Waszyngtonu wojownicze orędzie Putina, ocenił że najwyrażniej w ocenie Kremla "czerwona linia" wciąż jest gdzieś daleko. Zachód powinien reagować, potrzeba nam swego rodzaju agresywnego powstrzymywania, containmentu - powiedział portalowi PolskieRadio.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja sankcje Stany Zjednoczone Raport Białoruś