Polskie Radio
Section05
Raport Białoruś

Białoruś: ministerstwo zdrowia potwierdziło 152 infekcje koronawirusem

Na Białorusi potwierdzono 152 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W szpitalach i pod kontrolą lekarzy znajduje się 105 zakażonych, a 47 osób wyzdrowiało – dodano. Tymczasem niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało do władz w Mińsku, aby codziennie przekazywały społeczeństwu aktualne i wiarygodne statystyki zakażeń
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś ŚWIAT koronawirus

NASZ WYWIAD Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Aleksander Łukaszenka

Białoruś: liczba zarażonych koronawirusem wzrosła do 21. Łukaszenka dziękuje Chinom za porady

Białorusini stosują chińskie metody leczenia osób ciężko chorych z powodu koronawirusa.  Aleksander Łukaszenka podziękował Chinom za przekazywanie Białorusi informacji i udzielanie porad dotyczących walki z COVID-19. Wcześniej, w czasie szczytu zachorowalności w Chinach, to Mińsk przekazał Pekinowi pomoc humanitarną w postaci materiałów medycznych i leków.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa ŚWIAT Raport Białoruś koronawirus zdrowie

NASZ WYWIAD Andżelika Borys: Polacy na Białorusi jak co roku oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym

- Związek Polaków na Białorusi zorganizował doroczny objazd polskich miejsc pamięci, grobów polskich żołnierzy dla upamiętnienia Dnia Żołnierzy Niezłomnych – powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Andżelika Borys, prezes ZPB. Przypominała, że 112 oddziałów terenowych ZPB dba na co dzień o miejsca pamięci, o mogiły z 1920, 1939 roku, z lat 40.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: broniliśmy suwerenności kraju, skazują nas na areszt, siłą inercji sądy idą po linii Kremla

Białoruski opozycjonista Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem otrzymał karę 45 dni aresztu za udział w demonstracjach przeciw integracji z Rosją. Jak mówi, także inni uczestnicy tych mityngów dostają kary za te ważne dla interesów Mińska zgromadzenia, a są to m.in. lider Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Paweł Siewiaryniec i niezależni blogerzy. Jeden z nich za udział w pokojowych demonstracjach otrzymał w sumie 120 dni aresztu. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Raport Białoruś Białoruś Rosja USA NASZ WYWIAD opozycja demokratyczna

NASZ WYWIAD Kreml stawia Białorusi ultimatum, u granic są wojska. Ekspert: to wiele może zmienić dla USA, Polski

- Kreml wieloma środkami stara się zniszczyć suwerenność Białorusi i mówi o tym wprost. Mińsk dostał integracyjne ultimatum. Rosja boi się geopolitycznego zwrotu Mińska – zauważa ekspert Arsen Siwicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. – To walka informacyjna, gospodarcza, militarna. Rosja rozmieszcza oddziały 14 Armii Rosji przy granicy nie tylko Ukrainy, ale i Białorusi – dodaje.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Europa Kreml ropa naftowa Mińsk Moskwa Raport Białoruś NASZ WYWIAD gaz