Redakcja Polska

Białoruś: Polacy oddali cześć obrońcom Grodna przed sowietami

21.09.2019 19:40
Polacy mieszkający w Grodnie i polscy dyplomaci uczestniczyli w objeździe miejsc pamięci w 80. rocznicę obrony miasta przed sowietami. Wzięli również udział w nabożeństwie w intencji obrońców Grodna.
Audio
  • Objazd grobów obrońców Grodna przed sowietami. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Uczestnicy objazdu
Uczestnicy objazdu PR/Włodzimierz Pac

Uczestnicy objazdu zapalili znicze między innymi na cmentarzu wojskowym, na którym znajduje się Krzyż Katyński i zbiorowa mogiła obrońców Grodna.

Andrzej Poczobut z Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, który nie jest uznawany przez miejscowe władze powiedział Polskiemu Radiu, że obrona miasta była efektem patriotyzmu jego mieszkańców. - Był pewien duch w Grodnie przed wojną. Tu stacjonowały 3 sławne pułki wojskowe. Ta łączność ludności cywilnej z wojskiem była wtedy bardzo mocna i dlatego ludność uznała, że poddanie się bez walki to dyshonor, że należy przynajmniej o honor zawalczyć. I Grodno zawalczyło o ten honor - powiedział Andrzej Poczobut.

Polski dziennikarz Andrzej Pisalnik z kolei powiedział, że obrońcy Grodna dokonali czynu, który zapisał się w pamięci przyszłych pokoleń. - Oczywiście obrońcy Grodna rozumieli, że przed całą Armią Czerwoną tego miasta nie obronią. To był taki zryw żeby pokazać, że oni się nie godzą z tą okupacją. Powstała legenda Grodnian, którzy bronili własnego miasta i to bardzo wpłynęło na patriotyzm przyszłych pokoleń - powiedział Andrzej Pisalnik.

Wczoraj w Grodnie historyk Grzegorz Baziur wygłosił odczyt poświęcony rocznicy obrony miasta. W lekcji historii wzięło udział około 200 osób, w tym młodzież szkolna.

IAR/dad