Polskie Radio
Section05
Grodno

Powstaje białorusko-rosyjskie centrum szkolenia lotnictwa. W Baranowiczach wylądowały samoloty bojowe

Na lotnisko w Baranowiczach, znajdujących się w sąsiadującym z Polską obwodzie brzeskim na Białorusi, przyleciały rosyjskie wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30SM. Poinformowało o tym białoruskie ministerstwo obrony. Resort nie uściślił, ile maszyn wylądowało.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Rosja samolot wojsko Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Grodno Mińsk Moskwa Europa służby i bezpieczeństwo Włodzimierz Pac

"Opór miał znaczenie polityczne". Piotr Kościński o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

- Polska miała jedną z silniejszych armii świata, ale słabszą od armii niemieckiej i sowieckiej. W obliczu agresji z dwóch stron nie mieliśmy szans na skuteczną obronę. Jednak opór, które stawiliśmy miał znaczenie polityczne. Rosyjska propaganda twierdzi, że skoro Polska nie walczyła, to nie było agresji 17 września 1939 roku. Jest to nieprawda, walki miały miejsce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Idziemy" Piotr Kościński. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Grodno 17 września 1939

Białoruś: obchody rocznicy śmierci bł. Marianny Biernackiej. To męczennica II wojny światowej

W miejscowości Naumowicze koło Grodna na zachodniej Białorusi odbędą się uroczystości kościelne upamiętniające męczeńską śmierć Marianny Biernackiej. Pochodząca z Lipska nad Biebrzą błogosławiona Kościoła katolickiego została rozstrzelana przez Niemców 13 lipca 1943 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Grodno śmierć II wojna światowa HISTORIA aktualności katolickie Kościół katolicki

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Wilno Lwów Grodno OSW Polacy za granicą