X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Węgry: jubileusz 15-lecia Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej

28.09.2019 17:08
Jubileusz 15-lecia obchodzi w sobotę Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech, wpisana w węgierski system edukacji. Uczniowie poznają lub doskonalą w niej język polski oraz wiedzę o polskiej kulturze.
Blisko połowa Polaków ocenia decyzję o otwarciu szkół i powrocie uczniów do zajęć w budynkach szkolnych pozytywnie
Blisko połowa Polaków ocenia decyzję o otwarciu szkół i powrocie uczniów do zajęć w budynkach szkolnych pozytywnieShutterstock/Oksana Kuzmina

W sali domu kultury w III dzielnicy Budapesztu spotkali się na oficjalnej uroczystości rodzice, dzieci i nauczyciele, a także przedstawiciele władz Budapesztu i osoby zasłużone dla powstania szkoły, takie jak obecna rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay.

Starsi gimnazjaliści przygotowali przedstawienie na podstawie wiersza Adama Mickiewicza "Golono, strzyżono", zaś młodsi deklamację wiersza o Stanisławie Moniuszce. Po pasowaniu na ucznia pierwszaków, których w tym roku jest trzynaścioro, zaplanowano zabawę poświęconą Tatrom.

W Ogólnokrajowej Szkole Polskiej, która jest finansowana z budżetu państwa węgierskiego, uczniowie klas 1-12 doskonalą znajomość języka polskiego i wzbogacają swą wiedzę o Polsce. Ten ostatni przedmiot zawiera w sobie elementy historii, geografii i kulturoznawstwa.

185 uczniów zajęć

Uczniowie to z reguły pochodzące z rodzin mieszanych dzieci urodzone na Węgrzech, które znają polski na bardzo różnym poziomie. Z tego względu są często dzielone na grupy w zależności od tego, czy mogą uczyć się polskiego jako języka ojczystego, czy też np. tylko jako języka obcego. W tym roku szkolnym na zajęcia będzie chodzić 185 uczniów na całych Węgrzech. Filie szkoły znajdują się nie tylko w Budapeszcie, ale też w innych miastach, np. w Peczu na południu, w Veszprem w okolicach Balatonu czy w Szolnoku na wschód od Budapesztu. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w 5-godzinych blokach. W tej chwili w szkole pracuje 13 nauczycieli - Polek z wykształceniem pedagogicznym.

- Jeśli dziecko i rodzice mają takie życzenie, to na świadectwie węgierskim mogą poprosić o dopisanie oceny z polskiego. Taka ocena w szkole podstawowej tylko podnosi średnią, ale zaczyna nabierać znaczenia w gimnazjum, gdzie polski jest uznawany za język obcy, więc dziecko może być zwolnione z obowiązku uczenia się drugiego języka obcego. Poza tym uczeń może zgłosić się do matury z języka polskiego - powiedziała dyrektorka szkoły Anna Lang.

Szkoła organizuje też dzieciom wyjazdy do Polski we współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą we Wrocławiu. Dzieci z Polski przyjeżdżają na Węgry latem i razem z uczniami Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej spędzają czas nad Balatonem, a dzieci z Węgier jeżdżą do Wrocławia jesienią i tam biorą udział w lekcjach.

Jak podkreśla Lang, uczęszczające do Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej dzieci "chowają się w duchu poszanowania obu krajów i ich kultury, i pielęgnują przyjaźń polsko-węgierską". Wielu absolwentów wykorzystuje potem język polski w pracy, np. tłumaczą albo zatrudniają się w firmach, gdzie polski jest niezbędny. - Darem bezcennym jest to, że te dzieci się zaprzyjaźniają między sobą. Mamy nadzieję, że jak dorosną, przejmą całą tę pracę po nas - powiedziała Lang.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Węgry edukacja język polski