X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Święto Polonii w USA: Parada Pułaskiego przeszła nowojorską 5. Aleją

06.10.2019 18:54
To jedno z najbardziej patriotycznych świąt amerykańskiej Polonii. W niedzielę słynną Piątą Aleją w Nowym Jorku przeszła 82. Parada Pułaskiego. Tematem przewodnim tegorocznej parady była działalność Ignacego Jana Paderewskiego oraz 100-lecie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.
Audio
  • Parada Pułaskiego to jedno z najbardziej patriotycznych świąt amerykańskiej Polonii. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Jak co roku, w rocznicę śmierci generała Pułaskiego, na 5. Alei na Manhattanie odbywa się największa w tym mieście manifestacja polskości. Materiał Małgorzaty Kałuży (IAR)
Parada Pułaskiego w Nowym Jorku
Parada Pułaskiego w Nowym Jorkushutterstock.com/Elzbieta Sekowska

Parada, organizowana od 1937 roku, przemierza tradycyjnie prestiżową nowojorską 5 Aleję. Zainicjował ją w niedzielę zespół taneczny Polish American Folk Dance Company. Tancerki w pięknych ludowych strojach zaprosiły do poloneza m.in. Schumera, Naimskiego i Wilczka. Witano ich chlebem, solą i winem.

Amerykański senator mówił, że z radością przyjął wiadomość o rekomendacji Polski do programu umożliwiającego naszym rodakom podróżowanie do Stanów Zjednoczonych bez wiz (Visa Waiver Program - VWP). - Im więcej Polaków, tym lepsza Ameryka - oświadczył.

Schumer, który od lat demonstruje poparcie dla uwzględnienia Polski w VWP, był współinicjatorem projektu oczekiwanej kompleksowej reformy imigracyjnej, która miała to ułatwić. Jak mówił w niedzielę, cieszy się, że Polacy nie będą już traktowani jak cudzoziemcy drugiej kategorii. Pozdrawiał i witał zgromadzonych na trasie parady widzów, robił sobie z nimi zdjęcia.

Na paradę przybyła też sympatyzująca od dekad ze społecznością polonijną członkini Izby Reprezentantów Carolyn Maloney.

Pośród defilujących tłumów byli m.in. przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, w tym Centrum Polsko-Słowiańskiego i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, polonijnych parafii i szkół dokształcających.


Przemaszrowali też weterani, duchowieństwo, dzieci młodzież, harcerze, zespoły artystyczne, sportowcy, policjanci, strażacy oraz kadeci z elitarnej akademii wojskowej w West Point. Byli też uczestnicy Kongresu 60 Milionów obradujący w Nowym Jorku.

Wielkim Marszałkiem Parady został po raz pierwszy reprezentujący stan Connecticut konsul honorowy RP Darek Barcikowski. Wydarzenie uatrakcyjniły udekorowane rydwany, w tym PLL Lot, z których pozdrawiali zgromadzone tłumy Miss Polonia z różnych miast, dzielnic i środowisk.

- Jest to coś niesamowitego, że Polonia może tak tłumnie manifestować swoja kulturę, swoje dziedzictwo w najbardziej chyba prestiżowym miejscu świata, na 5 Alei na Manhattanie. Nie ma bardziej prestiżowego miejsca, gdzie moglibyśmy się pokazać - powiedział Daniel Bociąga, który przyleciał do Nowego Jorku z Chicago.

Jak wyjaśnił specjalnie przykuła jego uwagę niesamowita liczba harcerzy. Zauważył, że nowojorskie wydarzenie obserwuje więcej ludzi niż paradę z okazji święta 3 Maja w Chicago. Może także dlatego - uzasadniał - że w Nowym Jorku defilada odbywa się w samym centrum miasta, podczas gdy w Chicago przechodzi położoną nad jeziorem ulicą, nie będącą głównym szlakiem.

82 z kolei parada przebiegała pod hasłem stulecia nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych i przypominała o zasługach Ignacego Jana Paderewskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolorowy przemarsz poprzedziła, jak zwyczaj każe, msza święta w katedrze Świętego Patryka. Celebrował ją m.in. biskup pomocniczy Rockville Centre Andrzej Zglejszewski.

IAR/PAP/dad