X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Związek Sokolstwa Polskiego przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej swoje archiwum

21.10.2019 13:47
Jak wyglądała działalność Związek Sokolstwa Polskiego? Historycy będą mogli poznać szczegóły pracy jednej z najstarszych polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych   
Audio
  • Szczegóły działalności amerykańskiego Sokolstwa Polskiego w archiwach, przekazanych IPN
Dyr. Archiwum IPN Marzena Kruk
Dyr. Archiwum IPN Marzena KrukFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Związek Sokolstwa Polskiego przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej swoje archiwum. Dzięki temu historycy będą mogli poznać szczegóły działalności jednej z najstarszych polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych. Wśród dokumentów są listy czy przedmioty związane z działaczami polonijnymi, np. organizatorką rekrutacji do armii polskiej we Francji Agnieszką Wisłą, pułkownikiem Wojska Polskiego i wieloletnim prezesem Związku Sokolstwa Teofilem Starzyńskim, a także z Ignacym Paderewskim.

Związek Sokolstwa Polskiego w Ameryce to jedna z najstarszych polskich organizacji, działających na terenie USA. Zrzeszała dziesiątki tysięcy młodych ludzi – Polaków, którzy w Stanach Zjednoczonych budowali swoje życie. Dokumenty pokazują, że Polska była dla nich najważniejsza.

– Amerykański Związek Sokolstwa Polskiego to organizacja, która krzewiła ducha polskiego – mówi dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk w rozmowie z Ewą Plisiecką.