Polskie Radio
Section05
ignacy paderewski

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek literatura KSIĄŻKA HISTORIA czytelnictwo literatura polska KULTURA

Prezydenci II RP w Zamku Królewskim w Warszawie. Otwarto nową ekspozycję

Na Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta nowa ekspozycja stała, która poświęcona jest prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwie. - Ma być miejscem, gdzie przypomina się o historii, uczy się jej i skłania się do refleksji - podkreślił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamek Królewski II RP wystawa HISTORIA Ignacy Mościcki Józef Piłsudski Gabriel Narutowicz Stanisław Wojciechowski Ryszard Kaczorowski Władysław Raczkiewicz Edward Raczyński August Zaleski Stanisław Ostrowski Kazimierz Sabbat

Zryw wygrany, ale zapomniany. Powstanie wielkopolskie 1918 - 1919

W Wielkopolsce, ponad tysiąc lat temu zaczęła się nasza historia. Kiedy nadeszły czasy zaborów, a później upragniona wolność, Wielkopolanie musieli stoczyć długą i zaciekłą walkę o to, by ich region został włączony do odradzającego się państwa. Powstanie wielkopolskie to wyjątkowy zryw, a pamięć o nim kultywowana jest w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wielkopolskie Poznań powstanie wielkopolskie Niemcy

Rocznica powstania wielkopolskiego świętem narodowym?

Być może w kalendarzu na 2022 rok pojawi się nowe święto narodowe, a przy okazji dzień wolny od pracy. W poniedziałek 6 września na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafi wniosek wielkopolskich instytucji o uznanie 27 grudnia, czyli rocznicy Powstania Wielkopolskiego świętem narodowym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Łukasz Ciechański Tomasz Gajownik święta powstanie wielkopolskie wielkopolskie Poznań

"Cud nad Wisłą". Blisko 100 wydarzeń kulturalnych upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Blisko 100 wydarzeń kulturalnych, w tym wystawy, warsztaty, pokazy teatralne i filmowe przygotowane przez instytucje prowadzone lub współprowadzone przez MKDNiS, upamiętni 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzenia odbędą się zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka rocznica Bitwy Warszawskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojsko Polskie Muzeum II Wojny Światowej społeczeństwo historia Polski

Rząd RP na uchodźstwie. Symbol emigracyjnej polskości

20 czerwca 1940 roku premier rządu RP na uchodźstwie Władysław Sikorski opuścił terytorium Francji, odlatując do Londynu. Od tego momentu główną siedzibą istniejącego od 1939 roku gabinetu stała się Wielka Brytania. Rząd przyczynił się do powstania między innymi Związku Walki Zbrojnej, który później przeobraził się w Armię Krajową.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Sikorski Władysław Raczkiewicz Rząd RP na Uchodźstwie Francja Wielka Brytania II wojna światowa Rumunia Józef Beck Winston Churchill III Rzesza Polskie Państwo Podziemne

Sztaba o "Great encounters": Moniuszko, Herbut i AUKSO

- To jest bardzo trudne, żeby wymyślić coś zupełnie świeżego, ale w tym opracowaniu byłem chłopcem, poczułem zew spontaniczności, bo przy takim zderzeniu jak Moniuszko, Igor Herbut i orkiestra AUKSO można trochę powariować - opowiadał w Dwójce muzyk Adam Sztaba, który na płycie "Great encounters" zaaranżował kompozycje Stanisława Moniuszki. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Karol Szymanowski Fryderyk Chopin Adam Sztaba Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dwójka

"Ignacy J. Paderewski - Król pianistów w świecie polityki"

- Postanowiliśmy przybliżyć Ignacego Jana Paderewskiego w dokumentach archiwalnych, jest osobą, która pozostawiła po sobie chyba jedno z największych prywatnych archiwów, która bardzo dbała o dokumentowanie swojej działalności – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Krochmal. W audycji udział wzięli również udział: dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych oraz Monka Mandau i Wojciech Barcikowski z Archiwum Cyfrowego Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa odzyskanie niepodległości

"Wirtuoz". Opowieść o Ignacym Janie Paderewskim

Ignacy Jan Paderewski był "najwybitniejszym politykiem wśród pianistów i najwybitniejszym pianistą wśród polityków". Był także wielkim społecznikiem, mecenasem polskiej kultury (przyczynił się do sławy Chopina na całym świecie), a przede wszystkim żarliwym patriotą. Niewątpliwy talent i praca na przestrzeni lat zostały wsparte przez życzliwe mu osoby i zbiegi okoliczności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Helena Modrzejewska