Redakcja Polska

Związek Sokolstwa Polskiego przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej swoje archiwum

21.10.2019 13:47
Jak wyglądała działalność Związek Sokolstwa Polskiego? Historycy będą mogli poznać szczegóły pracy jednej z najstarszych polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych   
Audio
  • Szczegóły działalności amerykańskiego Sokolstwa Polskiego w archiwach, przekazanych IPN
Dyr. Archiwum IPN Marzena Kruk
Dyr. Archiwum IPN Marzena KrukFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Związek Sokolstwa Polskiego przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej swoje archiwum. Dzięki temu historycy będą mogli poznać szczegóły działalności jednej z najstarszych polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych. Wśród dokumentów są listy czy przedmioty związane z działaczami polonijnymi, np. organizatorką rekrutacji do armii polskiej we Francji Agnieszką Wisłą, pułkownikiem Wojska Polskiego i wieloletnim prezesem Związku Sokolstwa Teofilem Starzyńskim, a także z Ignacym Paderewskim.

Związek Sokolstwa Polskiego w Ameryce to jedna z najstarszych polskich organizacji, działających na terenie USA. Zrzeszała dziesiątki tysięcy młodych ludzi – Polaków, którzy w Stanach Zjednoczonych budowali swoje życie. Dokumenty pokazują, że Polska była dla nich najważniejsza.

– Amerykański Związek Sokolstwa Polskiego to organizacja, która krzewiła ducha polskiego – mówi dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk w rozmowie z Ewą Plisiecką.