X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polacy wysyłają przedświąteczną pomoc swoim rodakom na Wschodzie

05.12.2019 15:10
Polacy mobilizują się przed Świętami Bożego Narodzenia i organizują pomoc skierowaną do swoich rodaków mieszkających poza granicami kraju 
Audio
  • Polacy pomagają swoim rodakom na wschodzie [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay

Wypełniony paczkami autobus wyruszył z Tarnowa do Polaków na Ukrainę. Akcja "Pomóż Mikołajowi dotrzeć na Kresy" organizowana jest od ponad 20 lat. Inicjatorami są uczniowie i nauczyciele 7 Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich. Wspomagają ich inne tarnowskie szkoły.
W tym roku przygotowano ponad 900 paczek, które jeszcze Mikołaj wręczy Polakom we wsiach Pnikut, Czyżki, Strzelczyska oraz Lipniki.

Na Pomorzu z kolei ruszyła akcja "Rodacy Bohaterom". W jej trakcie zbierana jest żywność dla mieszkających na Litwie i Białorusi kombatantów, byłych żołnierzy AK, Sybiraków, uczestników walk o niepodległą Polskę.  Wsparcie ma wymiar materialny i patriotyczny - powiedział koordynator akcji Marcin Maślanka.

Podczas rozwożenia paczek wyjątkowym przeżyciem są także spotkania z Polakami mieszkającymi na Litwie i Białorusi - dodaje Marcin Maślanka. W Koszalinie akcja Rodacy Bohaterom odbywa się od 9-ciu lat. Jej ogólnopolskim organizatorem jest wrocławskie Stowarzyszenie Odra - Niemen. 

W województwie lubelskim trwa akcja charytatywna "Polacy Rodakom". W tym przypadku zbierane są dary, które już w grudniu trafią do rodzin mieszkających na Kresach Wschodnich, głównie na terenie Ukrainy. Organizatorzy zbiórki apelują głównie o zabawki i żywność.
Po raz pierwszy w akcję włączyli się pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. - Nikogo nie trzeba było namawiać do pomocy - mówi pracownik Muzeum na Majdanku Mirosław Rola.

W ubiegłym roku do sąsiadów zza wschodniej granicy trafiło prawie 4,5 tysiąca paczek. "Paczka to jest dobro uniwersalne" - mówi inicjator akcji senator Stanisław Gogacz.

Oficjalne przekazanie paczek odbędzie się 7 grudnia. 

2 miliony 200 tysięcy euro wydane zostały w ramach programu "Polska Pomoc" na Białorusi. Dzięki podpisanemu nowemu porozumieniu między ambasadą Polski w Mińsku i departamentem działalności humanitarnej administracji prezydenta Białorusi pomoc ta będzie kontynuowana. 

Dyrektor departamentu działalności humanitarnej przy administracji Prezydenta Walerij Skakun powiedział , że zawarte porozumienie określa zasady finansowania i koordynacji projektów realizowanych w ramach programu Polska Pomoc: "Główny kierunek realizacji tych projektów obejmuje nie tylko sferę socjalną, ale również dotyczy drobnego biznesu."

Ambasador Artur Michalski podkreślił, że polskie projekty pomocowe przynoszą konkretne rezultaty na Białorusi. Zwrócił też uwagę, ze ambasada Polski realizuje duże projekty pomocowe wspólnie z innymi partnerami, między innymi z Caritas i agendami ONZ na Białorusi. Chodzi miedzy innymi o wspieranie programów pomocy dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy czy rozwoju turystyki.

IAR/ks