X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Minister Jan Dziedziczak: Polonia to wielki kapitał państwa polskiego

29.02.2020 08:30
– Zależy nam na tym aby polityka polonijna była doceniona. Polonia to wielki kapitał państwa polskiego – podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rady Ministrów ds. Polonii i Polaków za granicą. Polityk mówił o wielu działaniach, jakie rząd podejmuje aby wspierać Polaków i osoby polskiego pochodzenia, mieszkające poza naszym krajem.
Audio
  • Minister Jan Dziedziczak o priorytetach polityki polonijnej. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą
Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za GranicąFoto: polskieradio.pl

Minister Jan Dziedziczak przypomniał, że osób, które utożsamiają się Polską poza granicami kraju może być nawet 20 milionów, w tym wielu w Ameryce Łacińskiej. Pierwsi przedstawiciele Polonii z Brazylii otrzymali właśnie Karty Polaka.

Jan Dziedziczak podkreślił, że uroczystość miała "charakter historyczny". - Polska otworzyła się także w wymiarze legislacyjnym na dwa miliony Polaków z Brazylii. Dziękujemy - jako państwo polskie - za to, co przez te ponad sto lat nasi rodacy w Brazylii robili. Przechowali polskość, a to nie jest takie oczywiste w wielu krajach - powiedział pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Sekretarz stanu w KPRM podkreślił, że rząd wspiera powroty Polaków z emigracji i wkrótce ogłosi specjalny program dedykowany reemigrantom. – Robimy wszystko, by Polacy wracali do kraju. Mamy jednak świadomość, że życie różnie się układa. Ważne jest zatem, by ci ludzie, którzy już są np. 30 lat zagranicą albo od urodzenia, ale utożsamiają się z Polską, zadbali o przekazanie języka ojczystego następnemu pokoleniu, aby dawali dobre świadectwo o naszym kraju – wskazywał gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

Jan Dziedziczak powiedział także, że intencją przeniesienia środków polonijnych z Senatu do KPRM i ministerstw jest włączenie polityki polonijnej do polityki zagranicznej państwa; bardzo nam zależy na tym, aby polityka polonijna była doceniona - mówił  pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Sekretarz stanu w KPRM zapewnił, że nie będzie żadnego chaosu po planowanym przeniesieniu środków przeznaczonych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą w ustawie budżetowej na 2020 rok z budżetu Kancelarii Senatu do budżetów: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jan Dziedziczak podkreślił, że intencją tej zmiany jest włączenie polityki polonijnej do polityki zagranicznej. -Przeniesienia polityki polonijnej do władzy wykonawczej. Nam bardzo zależy na tym, aby polityka polonijna była doceniona, stała się częścią polityki zagranicznej państwa; żebyśmy wspólnie z naszymi rodakami jako państwo polskie osiągali cele dla Polski jak choćby obrona dobrego imienia Polski—mówił minister. Dodał, że rząd chce, by organizacje polonijne tworzyły propolskie lobby i współpracowały z państwem polskim.

Jan Dziedziczak powiedział, że obecny Senat chce prowadzić „alternatywną politykę zagraniczną” w stosunku do polityki zagranicznej prowadzonej przez rząd. -Chcemy uchronić Polaków za granicą przed tego typu rozgrywkami, bo Polacy za granicą powinni mieć komfort pracy, kultywowania polskości—zaznaczył Jan Dziedziczak.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.