Polskie Radio
Section05
Rząd RP

TYLKO U NAS Duże poparcie dla budowy elektrowni jądrowej. "To będzie skok w przyszłość"

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu, w Lubiatowie-Kopalinie. Jak do planowanej budowy odnoszą się mieszkańcy, którzy żyją w pobliżu miejsca, gdzie stanie elektrownia? Okazuje się, że zdecydowana większość z nich widzi konkretne korzyści z tej inwestycji. Udaliśmy się z kamerą do pomorskiej gminy Choczewo, by sprawdzić, z czego wynika tam tak duże poparcie dla energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa inwestycje energetyka POLSKA pomorskie Rząd RP

Urszula Rusecka: oszczędności zaczynamy od siebie, nie będzie cięć w rządowych programach społecznych

- Premier wydał polecenie, aby ciąć wydatki w poszczególnych resortach o około 5 procent. Już wcześniej było zapowiedziane, że wszelkie oszczędności, chociażby energii, zaczynamy od siebie. Nie może się to odbyć kosztem programów społecznych - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 zastępca rzecznika PiS Urszula Rusecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka 500+ Rząd RP Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo

Premier Morawiecki wnioskuje o obniżenie cen ETS. "Komisja Europejska może to zrobić"

- Po raz kolejny wnoszę o to, aby spadały ceny certyfikatów ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji) poprzez uwolnienie specjalnych uprawnień. Komisja Europejska może to zrobić, poprzez usztywnienie cen ETS na pewnym poziomie - mówił w piątek w Pradze premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu UE.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Rząd RP POLSKA Polska w Unii Europejskiej ETS energetyka

Opłaty za prąd dla gospodarstw domowych będą zamrożone. Minister Moskwa wyjaśnia rządowe rozwiązanie

 - W 2023 roku zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh, z "pozytywnymi wyjątkami" dla osób niepełnosprawnych i "dużych rodzin". Każda ilość powyżej limitu będzie liczona wg taryfy URE - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia prąd Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska węgiel legislacja Rząd RP bezpieczeństwo energetyczne

Dopłaty do energii elektrycznej i gazu. Rząd przedstawił nowy program wsparcia

Rząd przedstawił założenia nowego programu pomocowego dla firm energochłonnych. Pomoc ma zapobiec zatrzymaniu produkcji w zakładach wykorzystujących duże ilości energii z różnych źródeł. Podobnym wsparciem zostały objęte gospodarstwa domowe. W planach jest również program wspierania efektywności energetycznej w samorządach.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP tarcza antykryzysowa energia elektryczna firmy Patryk Michalski Sylwia Białek

Janusz Kowalski wraca do rządu. Wiemy, jaką obejmie funkcje. "To element umowy koalicyjnej"

- Wręczyłem powołanie Januszowi Kowalskiemu na stanowisko wiceministra rolnictwa - poinformował w czwartek wicepremier i szef tego resortu Henryk Kowalczyk. W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl tę informację potwierdził również rzecznik PiS Radosław Fogiel. - Jest to element umowy koalicyjnej między PiS a Solidarną Polską - podkreślił nasz rozmówca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rząd RP Norbert Kaczmarczyk Henryk Kowalczyk rząd

Premier Morawiecki: rząd przyjął ambitny budżet na trudne czasy

Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. - W ramach budżetu przyjęliśmy bardzo wiele założeń, które mają zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom w tym trudnym okresie, okresie wojny i inflacji - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał też, że w 2023 r. zachowane zostaną wszystkie dotychczasowe programy społeczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rząd RP kancelaria premiera budżet Polski polityka energetyka GOSPODARKA

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos. Rząd dał zielone światło

Rząd zgodził się na połączenie spółek Grupy Lotos oraz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Grupa Lotos ropa naftowa gaz ziemny paliwa Daniel Obajtek polityka POLSKA Rząd RP