Redakcja Polska

Prezes Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku: Wiele jeszcze możemy zrobić dla Polski i Polonii

07.03.2020 12:11
"Wierzymy, że jeszcze wiele możemy zrobić dla Polski i Polonii. Zależy nam również na kształceniu młodzieży w duchu patriotycznym" – zapewnia w rozmowie z PAP prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku dr Iwona Korga.
Polonia w USA
Polonia w USARoberto Galan/Shutterstock.com

PAP: Instytut Piłsudskiego wkracza w 77 rok istnienia. Jak opisałaby Pani Waszą misję?

Iwona Korga: Od samego początku istnienia, misją Instytutu było i jest gromadzenie, przechowywanie dokumentów i materiałów historycznych dotyczących Polski i Polonii, a następnie udostępnianie tych zbiorów badaczom, wspieranie i prowadzenie badań z dziedziny współczesnej historii Polski i Polonii, popularyzowanie historii i kultury polskiej oraz edukacja młodzieży polonijnej i amerykańskiej na terenie Stanów Zjednoczonych.

PAP: Które z Waszych zbiorów archiwalnych zaliczyć można do najcenniejszych?

IK: Zbiory Instytutu Piłsudskiego w Ameryce są obszerne. Obecnie posiadamy ponad milion dokumentów, dwadzieścia tysięcy książek, zbiór fotografii, map i zbiór filatelistyczny. Do najcenniejszych zbiorów można zaliczyć uratowane z Polski w 1939 r., które stanowią 20 proc. naszej kolekcji. Równie cenne są pozostałe kolekcje w tym zbiory instytucji polonijnych czy ambasadorów Polski, którzy pozostali na emigracji. Jako najcenniejszy dokument często wymienia się tzw. Rozkaz do Bitwy Warszawskiej z podpisem Józefa Piłsudskiego i wszystkich generałów dowodzących w tamtym czasie wojskiem polskim. Instytut ma wiele wyjątkowych pamiątek historycznych, które zostały przekazane w darze, jak nasze wszystkie zbiory. Te pamiątki mają oczywiście wartość muzealną, a związane są z historią polską. Na naszą galerię składa się ponad 250 obrazów takich twórców jak Matejko, Kossak, Wyczółkowski, Axentowicz, Gierymski. Mamy medale i mundury wojskowe.

PAP: Kto korzysta z waszych zbiorów?

IK: Korzystają z nich naukowcy z USA, Polski i generalnie z całego świata. Wielu z nich przybywa osobiście, aby prowadzić badania, inni korzystają bezpłatnie z tysięcy dokumentów zamieszczonych online na portalu Instytutu: http://archiwa.pilsudski.org/. Dostajemy także zapytania poprzez e-mail, facebook, staramy się zawsze pomóc i odpowiadamy na kwerendy.

PAP: Czy wciąż pozyskujecie nowe dokumenty, a jeśli tak to od kogo?

IK: Każdego roku trafiają do nas ciekawe dokumenty i pamiątki historyczne. Instytut jest znaną placówką i dlatego donatorzy z zaufaniem przekazują nam cenne zbiory. Ostatnio otrzymaliśmy materiały związane z uczestnikami Powstania Warszawskiego, Zofią i Stefanem Koperami, od ich syna Piotr. Kolekcjoner Alfred Szebel podarował nam gromadzone latami zbiory filatelistyczne.

PAP: Na czym polega wasza działalność badawcza?

IK: Instytut współpracuje z instytucjami naukowymi w Polsce przekazując materiały do wydawnictw źródłowych, zdjęcia do albumów. Prowadzimy także razem z Fundacją Kościuszkowską projekt związany z historią Polonii na Greenpoincie i szerzej w Nowym Jorku. W USA współpracujemy z New York Public Library, Library of Congress i Metropolitan Library Council oraz z instytucjami akademickimi. Instytut nawiązał również współpracę z Centralą polskich Szkół Dokształcających na Wschodnim Wybrzeżu oraz Nowojorskim Kuratorium Oświaty w dystrykcie 14. W Polsce mamy takich partnerów jak Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Biblioteka Narodowa i Instytut Pamięci Narodowej, z którymi realizujemy różne projekty.

PAP: Skąd czerpiecie fundusze na działalność?

IK: Instytut jest organizacją niedochodową i członkowską, utrzymuje się więc z donacji, zapisów testamentowych, grantów i składek członkowskich.

PAP: Które z organizowanych przez was wykładów, pogadanek czy projekcji filmowych cieszą się największą popularnością i uznaniem?

IK: Każdego roku w Instytucie odbywa się około 30 programów otwartych dla publiczności, w tym wykłady, pokazy filmów dokumentalnych, promocje książek oraz lekcje historii i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Publiczność docenia ciekawe filmy i spotkania z wyjątkowymi gośćmi. Ostatnio gościli u nas Sir Dermot Turing i prof. Tadeusz Wolsza.

PAP: A co w przyszłości?

IK: Instytut planuje kontynuację projektu digitalizacji tj. skanowania, opisywania i udostępniania dokumentów online. Zależy nam również na kształceniu młodzieży w duchu patriotycznym. Planujemy też kontynuację ciekawych wydarzeń, jakimi są m.in. Noc Muzeów. Wierzymy, że jeszcze wiele możemy zrobić dla Polonii i Polski.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Polonia Polonia w USA