Redakcja Polska

Polonijne organizacje w USA pomagają rodakom dotkniętym epidemią

03.04.2020 11:42
Polonijne organizacje pomagają rodakom, którzy cierpią w związku z epidemią i wywołanym przez nią kryzysem. Oferują między innymi wsparcie finansowe i fachowe porady.
Audio
  • USA: Polonijne organizacje pomagają rodakom w związku epidemią. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
Żołnierze amerykańskiej gwardii narodowej ustawiają łóżka w polowym szpitalu w Worcester w stanie Massachusetts
Żołnierze amerykańskiej gwardii narodowej ustawiają łóżka w polowym szpitalu w Worcester w stanie MassachusettsPAP/EPA/NICOLAUS CZARNECKI / POOL

Z pomocą amerykańskiej Polonii ruszyła między innymi Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Stworzyła fundusz wsparcia tych, którzy pomagają najbardziej potrzebujących, w tym seniorom i osobom samotnym. - Wydaliśmy już pierwsze pieniądze. Jedna z parafii w New Jersey zgromadziła grupę wolontariuszy, którzy codziennie będą dowozić posiłki dla najstarszych parafian - powiedział Polskiemu Radiu Bogdan Chmielewski, dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Organizacja wspiera też pracowników służby zdrowia, którzy pracują na wschodnim wybrzeżu, w ognisku epidemii w USA. Polonijni medycy otrzymują paczki żywnościowe. Z kolei Związek Lekarzy Polskich w Chicago uruchomił infolinię dla pacjentów. Telefonicznym wsparciem służą także inne polskie organizacje bratniej pomocy. Większość z nich zamknęła placówki. Pracownicy pomagają z domów.


IAR/dad