X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej upamiętnili Polacy na Ukrainie i Polonia amerykańska

14.04.2020 14:20
Główne uroczystości 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się w kraju, ale pamięć ofiar uczczono także w Bykowni i w Chicago
Audio
  • 80. rocznicę zbrodni katyńskiej upamiętnili Polacy na Ukrainie i Polonia amerykańska
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w  Bykowni uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni uczczono ofiary Zbrodni KatyńskiejFoto: Twitter/PLinUkraine

Główne uroczystości 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się w kraju, ale pamięć ofiar - 22 tysięcy Polaków - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, prawników i ziemian – uczczono także na Ukrainie. Uroczystości odbyły się na Polskim Cmentarzu Wojennym w podkijowskiej Bykowni, z powodu zagrożenia koronawirusem bez udziału mediów. Na nekropolii spoczywa 3435 zamordowanych Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Wieńce złożyli polscy dyplomaci pracujący w Kijowie, oraz przedstawiciele ukraińskich władz. Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda przesłał uczestnikom obchodów w Bykowni specjalny list.

Także Polonia w Chicago uczciła modlitwą pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Uroczystość w miniony piątek połączono z Drogą Krzyżową w kościele pod wezwaniem świętego Ferdynanda. Znajduje się tam tablica upamiętniająca prezydentów - Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Stanach Zjednoczonych w nabożeństwie w kościele uczestniczyło jedynie duchowieństwo. Zorganizowano transmisję online. "Jesteśmy razem w sposób duchowy. Ofiarujemy nabożeństwo w intencji wszystkich ofiar z Katynia, spod Smoleńska. Dziś chcemy także pamiętać o ofiarach pandemii" - mówił ksiądz Zdzisław Torba, proboszcz parafii świętego Ferdynanda w Chicago.
Obchody pierwotnie miały się odbyć przy Pomniku Katyńskim w Niles pod Chicago. Autorem monumentu jest rzeźbiarz Wojciech Seweryn - jedna z ofiar katastrofy smoleńskiej. "To jest ostatni moment, kiedy mogę pojechać - ze względu na swoje wiek i zdrowie. Chcę jeszcze raz stanąć na grobie ojca" - wspomniała słowa tragicznie zmarłego artysty córka - Anna Wójtowicz. Jej dziadek, Mieczysław Seweryn, był jednym z oficerów więzionych w Kozielsku i zamordowanych w lesie katyńskim. Obok pomnika w Niles od 2011 roku stoi tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej.

Z powodu epidemii koronawirusa nie odbyły się uroczystości z udziałem najwyższych polskich władz państwowych na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu. Natomiast dzięki portalowi katynpromemoria.pl można było odbyć po nekropolii spacer wirtualny. To inicjatywa Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej można było zapalić symboliczne światło pamięci – wirtualną świeczkę w hołdzie każdej z ofiar zbrodni NKWD. W kampanię zaangażowali się znani polscy aktorzy. Fragment wspomnień Józefa Czapskiego, jeńca obozu w Starobielsku, odczytane przez aktora Rafała Zawieruchę, wskazują na nieznany los Polaków, którzy trafili do obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

W kwietniu i maju 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina i najwyższych władz Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tysięcy Polaków. Ofiary zbrodni były grzebane w bezimiennych, zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni oraz prawdopodobnie w Kuropatach koło Mińska na Białorusi.

IAR/ep