Polskie Radio
Section05
Katyń

Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

"Ten pobyt w pobliżu lasku katyńskiego zaciążył na całym moim późniejszym życiu. Od czasu, gdy w 1943 roku prawda o Katyniu stała się jasna, miałem ciągle poczucie, że jeżeli Opatrzność wyratowała mnie jedynego z czterech z górą tysięcy oficerów kozielskich więzionych na stracenie i pozwoliła osiągnąć świat ludzi wolnych, to wynika stąd, że ciąży na mnie jakiś obowiązek" - pisał Stanisław Swianiewicz w książce "W cieniu Katynia", uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat rosyjskiej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR Związek Sowiecki Związek Radziecki Rosja Stanisław Swianiewicz Katyń 2022 HISTORIA

Ukraińska lista katyńska. Dowód sowieckiej zbrodni, która miała zostać zapomniana

5 maja 1994 roku zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa w Kijowie Andrej Chomicz przekazał zastępcy Prokuratora Generalnego RP Stefanowi Śnieżko dokument nazywany ukraińską listą katyńską. Jest to spis 3435 nazwisk polskich obywateli, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Kijowie, Charkowie i Chersoniu, zgodnie z decyzją rosyjskiego Biura Politycznego KC WKP(b). 
Zobacz więcej na temat:  Katyń Józef Stalin ZSRR zbrodnia katyńska II wojna światowa Józef Czapski HISTORIA

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec oddali hołd ofiarom powstania w getcie warszawskim

Prezydenci, biorący udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, po przemówieniach udali się wspólnie pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie. Tam prezydent Andrzej Duda, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i prezydent Izraela Isaak Herzog złożyli kwiaty.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie historia Polski Andrzej Duda POLSA kosmos Katyń Sejm musical język polski

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Laureatów poznaliśmy podczas gali [ZOBACZ WIDEO]

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. Galę laureatów konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" retransmitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs Elżbieta Witek Polskie Radio historia Polski

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Laureatka konkursu: prawda jest najważniejsza

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. Galę laureatów konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" retransmitować będziemy w Programie 1 Polskiego Radia we wtorek (18.04) po godz. 20.00.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs Elżbieta Witek Polskie Radio historia Polski

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów IV edycji konkursu

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Polskie Radio

"Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Prezes Polskiego Radia: wspaniały i potrzebny konkurs

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. W inicjatywę marszałek Sejmu od początku zaangażowało się Polskie Radio - przypomniała prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Polskie Radio

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów konkursu

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs pamięć historia Polski POLSKA społeczeństwo

IV konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". W Polskim Radiu nagrano zwycięską piosenkę

Dziś (16 kwietnia) poznamy zwycięzców IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs W POLSKIM RADIU Elżbieta Witek Wojsko Polskie