Polskie Radio
Section05
Katyń

Katastrofa smoleńska. Czy emocje zaczną opadać?

Osiem lat po katastrofie smoleńskiej emocje związane z tą tragedią nadal kształtują debatę publiczną w Polsce. O tym, jak te emocje zmieniały się na przestrzeni lat, co katastrofa smoleńska oznacza dla Polaków oraz czy jest szansa na zakończenie sporu wokół niej - mówili w audycji Szukając Dziury W Całym Bartłomiej Radziejewski (dyrektor Nowej Konfederacji) oraz Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk Katyń Lech Kaczyński Warszawa

"Przesłuchanie pokazało słabość polskiego państwa"

Donald Tusk podczas przesłuchania przed warszawskim sądem okręgowym powiedział, że nie zajmował się logistyką wizyt zagranicznych, a odpowiadał jedynie za ich program polityczny. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Krzysztofem Kawęckim, politologiem i wiceprezesem Prawicy Rzeczpospolitej, a także reżyserką, dziennikarką Ewą Stankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Donald Tusk Tomasz Arabski Katyń Ewa Stankiewicz

"Tusk podjął grę z Putinem przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu"

– Z tych zeznań wynikło kilka rzeczy, m.in. nienawiść Donalda Tuska do Lecha Kaczyńskiego. Donald Tusk ciągle walczy z Lechem Kaczyńskim – powiedziała w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Joanna Lichocka. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, a także członkini Rady Mediów Narodowych, w Polskim Radiu 24 odniosła się m.in. do poniedziałkowego przesłuchania byłego premiera.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Lichocka Prawo i Sprawiedliwość katastrofa smoleńska Donald Tusk Lech Kaczyński Tomasz Arabski Władimir Putin Rosja Katyń POLSKA

"Donald Tusk uprawiał postpolitykę"

- Donald Tusk uprawiał postpolitykę. Zgodnie z jego podejściem, od gospodarki są ekonomiści, od administracji jest służba cywilna, a od demografii - demografowie. W rezultacie nikt za nic nie ponosi odpowiedzialności. Odpowiedzialność się rozmywa – powiedział w audycji Północ Południe Agaton Koziński z Polski The Times. Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego przesłuchania byłego premiera w warszawskim sądzie okręgowym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk katastrofa smoleńska Tomasz Arabski Agaton Koziński Katyń

TYLKO U NAS Córki katyńskie: maskowano zbrodnię, brak listy białoruskiej

Córka oficera z więzienia zachodniej Białorusi musiała przejść szlak armii Andersa, by w końcu wrócić do Polski. Jej rodzinę zesłano na Sybir, by nie przeżyli świadkowie zbrodni. Listy katyńskiej, na której zapewne figuruje ojciec, wywieziony z więzienia w Mińsku, Rosja do tej pory nie ujawnia. Inna córka ojca nigdy nie poznała. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Katyń HISTORIA Narodowe Centrum Kultury zbrodnia katyńska IPN

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa zbrodnia katyńska

TYLKO U NAS "19 procent badanych nie poda sprawców zbrodni w Katyniu"

90 procent pytanych twierdzi, że wie o zbrodni katyńskiej. Bardzo duży odsetek jest w stanie wskazać, kto stoi za zbrodnią. To jednak w dużej mierze deklaracje – ostrzegał Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury podczas dyskusji na temat wiedzy o Katyniu. 81 procent wskazuje na Rosję jako sprawcę, ale 19 procent ciągle nie jest pewna odpowiedzi.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Katyń HISTORIA Narodowe Centrum Kultury zbrodnia katyńska

Wilno: warsztaty upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej

W bibliotece Instytutu Polskiego w Wilnie odbyły się warsztaty „3000 znaków”. Skierowane zostały do biorących udział w projekcie „Perły w Koronie” uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w litewskiej stolicy. Na temat idei przedsięwzięcia mówił w magazynie „Polacy w Świecie” Bartosz Frątczak z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zbrodnia katyńska Katyń historia Polski II wojna światowa Związek Radziecki

TYLKO U NAS Polsko-rosyjski Marsz Pamięci. "To idea syna ofiary Katynia"

Z udziałem młodych Rosjan i Polaków, uczniów szkół średnich z Wielkopolski i Smoleńska, odbył się w niedzielę w Katyniu 12. Marsz Pamięci. Celem tej dorocznej akcji jest wspólne upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.  Inicjatywę tę organizuje od 2007 roku poznańskie Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus. 
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Katyń Memoriał ZSRR ŚWIAT

TYLKO U NAS Walka o pamięć o Katyniu trwa. W Rosji prawdę się zamąca

Szerzenie wiedzy o zbrodni katyńskiej na świecie, Europie Zachodniej, wśród ludzi młodych - to duże wyzwanie dla Polski. Należy znaleźć pomysły na promocję, środki na ciekawe filmy, książki – to niektóre z wniosków dorocznej konferencji o Katyniu. Przypomniano, że nie wszystko wiemy o tej zbrodni, nie ma wciąż białoruskiej listy katyńskiej. Dezinformację wciąż prowadzi Rosja.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś zbrodnia katyńska TYLKO U NAS Katyń HISTORIA Memoriał Piotr Gliński ZSRR

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska historia Polski Związek Radziecki II wojna światowa Miednoje

Zbrodnia Katyńska. "W Katyniu zginęła elita patriotyczna"

W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione ku pamięci blisko 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy wymordowanych przez NKWD. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń zbrodnia katyńska Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Związek Radziecki II wojna światowa Niemcy