Polskie Radio
Section05
zbrodnia katyńska

"Celem Stalina było wytrzebienie polskości z Kresów". Deportacje Polaków po 17 września 1939 roku

17 września 1939 roku był katastrofą państwa polskiego, a dla setek tysięcy mieszkańców wschodnich terenów Rzeczpospolitej stał się także prologiem osobistych tragedii. Masowe deportacje Polaków w głąb Rosji były częścią sowieckiego planu wymazania polskości z Kresów. Dlatego 17 września, w rocznicę inwazji ZSRR na II RP, obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka.
Zobacz więcej na temat:  Syberia deportacje deportacja HISTORIA historia Polski ZSRR Rosja zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne zbrodnia katyńska

TYLKO U NAS Sowieckie naloty na Warszawę. Historyk: to były działania terrorystyczne wymierzone w Polaków

- O ile bombardowania w 1941 i w 1944 r. miały charakter taktyczny, o tyle naloty z lat 1942-1943 były działaniami wyłącznie terrorystycznymi wymierzonymi w Polaków - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Tymoteusz Pawłowski, historyk, opowiadając o jednej z zapomnianych kart II wojny światowej, jaką były - w latach 1941-1944 - sowieckie naloty na Warszawę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka okupacja sowiecka Ludwik Landau Władysław Bartoszewski Władysław Anders zbrodnia katyńska lotnictwo samoloty samolot HISTORIA zbrodnie wojenne Niemcy Rosja ZSRR Związek Sowiecki

Gawkowski: nie ma dzisiaj sporu o to, że zbrodnia katyńska to było ludobójstwo

- Dopóki my będziemy pamiętali o Katyniu, a Rosjanie nie będą potrafili powiedzieć "przepraszam", trudno będzie ułożyć stosunki polsko-rosyjskie tak, by kiedykolwiek w przyszłości, nawet za dekady, mówić o nich w sposób pozytywny - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak podkreślił, "Katyń jest tym świadectwem, o którym powinniśmy pamiętać".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Zieliński Krzysztof Gawkowski zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie historia Polski II wojna światowa

WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego: kultywujemy pamięć o eksterminacji m.in. oficerów Wojska Polskiego

- Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar. Środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska muzeum Wojciech Jaruzelski NKWD Związek Sowiecki Michaił Gorbaczow II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne

Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

"Ten pobyt w pobliżu lasku katyńskiego zaciążył na całym moim późniejszym życiu. Od czasu, gdy w 1943 roku prawda o Katyniu stała się jasna, miałem ciągle poczucie, że jeżeli Opatrzność wyratowała mnie jedynego z czterech z górą tysięcy oficerów kozielskich więzionych na stracenie i pozwoliła osiągnąć świat ludzi wolnych, to wynika stąd, że ciąży na mnie jakiś obowiązek" - pisał Stanisław Swianiewicz w książce "W cieniu Katynia", uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat rosyjskiej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR Związek Sowiecki Związek Radziecki Rosja Stanisław Swianiewicz Katyń 2022 HISTORIA

Ukraińska lista katyńska. Dowód sowieckiej zbrodni, która miała zostać zapomniana

5 maja 1994 roku zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa w Kijowie Andrej Chomicz przekazał zastępcy Prokuratora Generalnego RP Stefanowi Śnieżko dokument nazywany ukraińską listą katyńską. Jest to spis 3435 nazwisk polskich obywateli, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Kijowie, Charkowie i Chersoniu, zgodnie z decyzją rosyjskiego Biura Politycznego KC WKP(b). 
Zobacz więcej na temat:  Katyń Józef Stalin ZSRR zbrodnia katyńska II wojna światowa Józef Czapski HISTORIA

Józef Marcinkiewicz – geniusz, którego nie zdążył poznać świat

Józef Marcinkiewicz był jednym z najwybitniejszych matematyków w okresie międzywojnia. Genialny naukowiec został zamordowany przez Sowietów w Charkowie w ramach zbrodni katyńskiej. W "Klubie Trójki" przypominamy postać i życie Józefa Marcinkiewicza – polskiego geniusza wymazanego przez komunistów z kart historii.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska II wojna światowa Piotr Dmitrowicz Trójka Klub Trójki

"Zabiła go prawda o Katyniu". Rocznica śmierci Olega Zakirowa, majora KGB badającego sowiecką zbrodnię [SYLWETKA]

- Oleg Zakirow, major KGB badający zbrodnię katyńską, umarł w wielkanocny poniedziałek 18 kwietnia 2017 r. w Łodzi. Zabiła go prawda o Katyniu, bo w świecie schizofrenii prawda nie działa jak odtrutka, tylko jak trucizna - ocenił Józef Śreniowski, społecznik i analityk, współzałożyciel KSS "KOR". W całej Polsce trwały akurat obchody i uroczystości upamiętniające sowieckie ludobójstwo polskich obywateli.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zbrodnia katyńska KGB POLSKA społeczeństwo

"Okupacja sowiecka wiązała się z wielką deportacją". Anna Płońska o ewakuacji obywateli RP z ZSRR w 1942 roku

- Okupacja sowiecka wiązała się z deportacją. W latach 1940-1941 doszło do czterech wielkich akcji deportacyjnych, w wyniku których z ziem Kresów Wschodnich zostało wywiezionych około 325 tys. Polaków - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Płońska (archiwum IPN).
Zobacz więcej na temat:  ZSRR II wojna światowa POLSKA Rosja zbrodnia katyńska historia Polski Kresy stalinizm deportacje