Polskie Radio
Section05
zbrodnia katyńska

Media w USA: wojna na Ukrainie przypomina jak aktualny jest Pomnik Zbrodni Katyńskiej w Jersey City

Dziennik "Jersey City Times" pisze, że Pomnik Zbrodni Katyńskiej jest dziś podwójnie aktualny. Symbolizuje bowiem historię, która w dużej mierze powtarza się w trakcie obecnej wojny na Ukrainie. Autorka tekstu nawiązał tym samym do prób zasłonięcia monumentu w Jersey City i odgrodzenia go od placu na którym stoi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Katyń stalinizm zbrodnia katyńska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Wideo Rosjanie usunęli polską flagę z cmentarza w Katyniu. Przydacz: będziemy interweniować na poziomie politycznym

– Będziemy starali się sukcesywnie naciskać na stronę rosyjską, aby tę flagę przywróciła – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz, pytany o reakcję MSZ na usunięcie polskiej flagi z cmentarza w Katyniu. – Strona rosyjska zachowuje się agresywnie w polityce zagranicznej, a dodatkowo prowokuje w tematyce historycznej, wiedząc, jak ważną rolę w polskiej historii pełni pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej – podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Marcin Przydacz Beata Michniewicz Rosja zbrodnia katyńska MSZ dyplomacja

ONZ: Szczerski apeluje o zadośćuczynienie dla rodzin katyńskich. "Nigdy nie jest za późno"

Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel RP Krzysztof Szczerski wezwał, by pociągnąć do odpowiedzialności sprawców zbrodni na Ukrainie. W tym kontekście przypomniał też o sowieckich zbrodniach. - 82 lata po zbrodni katyńskiej rodziny ofiar wciąż czekają na sprawiedliwość i rekompensaty - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska ŚWIAT ONZ Krzysztof Szczerski Rosja

NASZ WYWIAD "Historia się powtarza na Ukrainie". Dr Ewa Kowalska (IPN): trzeba mówić światu o zbrodniach Sowietów, o Katyniu

- Ci, którzy przeżyli przymusowy pobyt i represje w głębi sowieckiej Rosji, spisując wspomnienia, zabiegali, aby ich doświadczenia pozostały tylko historią, z której przyszłe pokolenia powinny czerpać naukę, aby się więcej nie powtórzyły.  Niestety, jak obecnie widzimy na Ukrainie, nie należą one do przeszłości - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. - Milczenie i brak sądu daje przyzwolenie na dalsze bestialstwa - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Rosja POLSKA Katyń IPN zbrodnia katyńska infografika

Prezydent Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Melak: takie działania są potrzebne

- Państwo powinno się starać, aby szczątki zamordowanych Polaków, które leżą w nieludzkiej ziemi, trafiły do Polski. I tu - choć bezimienne - powinny być czczone, aby każda koronowana głowa, każdy premier, król - tak jak przed grobem nieznanego żołnierza - składał hołd - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Katyń zbrodnia katyńska II wojna światowa zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

Prezydent Andrzej Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Nowe informacje

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta poinformował, że w poniedziałek w południe Andrzej Duda przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej. Z przekazanych informacji wynika, że plan polega na przedstawieniu rodzinom i środowiskom katyńskim drogi prawnej ws. zbrodni katyńskiej, jej upamiętnienia, a także osądzenia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda zbrodnia katyńska Katyń kancelaria prezydenta agresja sowiecka

Prezydent Andrzej Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Nowe informacje

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta poinformował, że w poniedziałek w południe Andrzej Duda przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej. Z przekazanych informacji wynika, że plan polega na przedstawieniu rodzinom i środowiskom katyńskim drogi prawnej ws. zbrodni katyńskiej, jej upamiętnienia, a także osądzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Szrot IPN Katyń zbrodnia katyńska społeczeństwo zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne II wojna światowa Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

Ukraińska lista katyńska. Dowód sowieckiej zbrodni, która miała zostać zapomniana

5 maja 1994 roku zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa w Kijowie Andrej Chomicz przekazał zastępcy Prokuratora Generalnego RP Stefanowi Śnieżko dokument nazywany ukraińską listą katyńską. Jest to spis 3435 nazwisk polskich obywateli, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Kijowie, Charkowie i Chersoniu, zgodnie z decyzją rosyjskiego Biura Politycznego KC WKP(b). 
Zobacz więcej na temat:  Katyń Józef Stalin ZSRR zbrodnia katyńska II wojna światowa Józef Czapski HISTORIA

Laureatka konkursu o Katyniu: Żeby pamiętać, żeby nie było kłamstw

Już po raz trzeci odbył się ogólnopolski konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" skierowany do młodzieży i studentów. Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem - Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Trójka młodzież konkurs Polskie Radio zbrodnia katyńska Rosja Sejm Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Piotr Łodej

III edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów

2 maja poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne i literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska NKWD zbrodnie sowieckie konkurs Sejm historia Polski społeczeństwo Polskie Radio Trójka

III edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska NKWD zbrodnie sowieckie konkurs Sejm historia Polski społeczeństwo Polskie Radio POLSKA

III edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem - Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska NKWD zbrodnie sowieckie konkurs Sejm historia Polski społeczeństwo Polskie Radio POLSKA