X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut POLONIKA naprawia szkody po burzy na Cmentarzu Łyczakowskim

16.06.2020 13:33
W nocy z 11 na 12 czerwca Cmentarz Łyczakowski we Lwowie spustoszyła nawałnica, niszcząc prawie 70 cennych nagrobków. Instytut POLONIKA włączył się w prace ratunkowe, mające na celu naprawienie uszkodzeń - podaje MKiDN.
Audio
  • Ukraina: weekendowe burze zniszczyły ponad 70 nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Zniszczone figury na Cmentarzu Łyczakowskim
Zniszczone figury na Cmentarzu ŁyczakowskimŹródło: Ministerstwo Kultury @MKiDN_GOV_PL

Zniszczeniu uległy m.in. wybitne dzieła sztuki, takie jak nagrobek Julianny z Schabingerów Newater oraz nagrobek Brayerów, Tranklów i Weiglów. Oba wyszły spod dłuta Antona Schimsera – wybitnego rzeźbiarza działającego na terenach dawnej Rzeczypospolitej na początku XIX w. Instytut Polonika, odpowiadając na prośbę strony ukraińskiej włączył się w naprawianie szkód. "Szczególnie istotne są dzieła autorstwa Antona Schimsera, charakteryzujące się dużą wartością artystyczną. Są to ślady związane z naszą kulturą i historią, które nie powinny odejść w zapomnienie" - podaje IP.

"W tej chwili na łyczakowskiej nekropolii władze miasta Lwowa prowadzą prace mające na celu uprzątnięcie obalonych drzew i gałęzi. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie przez Instytut POLONIKA inwentaryzacji, na podstawie której prowadzone będą prace ratunkowe zniszczonych obiektów. W tym celu powstaną polsko-ukraińskie zespoły konserwatorskie, które rozpoczną prace na terenie cmentarza Łyczakowskiego, gdy tylko będzie to możliwe" - podaje instytut.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie jest jedną z najważniejszych nekropolii dla polskiej kultury i historii. Rozciąga się na 40 hektarach malowniczych pagórków, porośniętych starymi drzewami. Szereg znajdujących się tam nagrobków i kaplic to wybitne dzieła sztuki z XIX i XX w.

Instytut POLONIKA – jedyna instytucja w Polsce, która w sposób zintegrowany zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą – od trzech lat prowadzi prace konserwatorskie obiektów znajdujących się na cmentarzu Łyczakowskim. Teraz, odpowiadając na zaistniałą sytuację, rozszerza swoje działania o prace, które mają na celu naprawienie szkód wywołanych silną nawałnicą. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Lwów