X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polonia z Connecticut wspiera weteranów i seniorów

21.06.2020 13:40
W dobie kryzysu Covid-19 społeczność polonijna w stanie Connecticut przychodzi w sukurs weteranom i seniorom. Służy temu m.in. rozdawanie paczek z maseczkami, środkami do dezynfekcji itp. Jedna z nich trafiła do 99-letniego uczestnika bitwy pod Monte Cassino.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay/sabinevanerp

Akcję zasiliła finansowo nowojorska Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU). Zainicjowała ją w Connecticut tamtejsza aktywistka społeczna Anna Kobylarz. Zwerbowała do pomocy wolontariuszy, dzięki czemu udało się dotrzeć do setek ludzi będących w potrzebie.

Unia Kredytowa uruchomiła specjalny fundusz wspierający polonijną pomoc dla tych, którzy szczególnie ucierpieli z powodu epidemii koronawirusa. Inicjatywa objęła Amerykanów polskiego pochodzenia w kilku stanach. -Pod koniec kwietnia zgłosiłam się do naszej Unii Kredytowej z prośbą o wsparcie inicjatyw u nas, w Connecticut. Mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, a mamy dużą Polonię oraz wiele osób w potrzebie, szczególnie osoby starsze – wyjaśniła Kobylarz.

Przydatne w domach opieki senioralnej okazały się zwłaszcza maseczki, środki do dezynfekcji, rękawiczki oraz fartuchy ochronne. Paczki zawierały też zwykłe środki higieny osobistej oraz produkty żywnościowe - w tym przekąski. - W Memorial Day (Dzień Pamięci - przyp.red.) zawieźliśmy paczki do Placówki Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej im. gen. Józefa Hallera w New Britain. Pojawiliśmy się tam w polskich strojach ludowych, co bardzo poruszyło weteranów. W domu przebywa m.in. 99-letni Józef Smyk, który brał udział w bitwie Monte Cassino. Jako artylerzysta przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu – przypomina Kobylarz.

Wsparcie polonijnych firm

Wolontariusze z Connecticut nie zapomnieli też o rodakach nie przebywających w domach seniora. Zaopatrywali ich w herbatę, kawę, konserwy, przetwory, ciastka, czekoladę, produkty do higieny osobistej oraz środki do czyszczenia.

Jak tłumaczy inicjatorka akcji finansowo wsparły ją także polonijne firmy opiekujące się seniorami spoza domów seniora: Polish Helping Hands, Polish Caregivers and Homemakers, From the Heart Home Care, Euro American Connection. Z pomocą pospieszyła też lokalna polonijna gazeta "Biały Orzeł".

Konsul honorowy RP w Hartford Darek Barcikowski zaznaczył, że Polonia w Connecticut stanowi 10 proc. populacji całego stanu. Odznacza się dużym zaangażowaniem. Akcja z paczkami wyraźnie to pokazała - jak podkreślił. - Uważam, że jest to świetna inicjatywa. Stanowi jeden z wielu przykładów, kiedy Polonia potrafiła się zmobilizować, zorganizować i nieść pomoc Polakom będącym w potrzebie. Czasem jest to jedna osoba, czasem więcej, a teraz w trudnym okresie epidemii korzysta z niej wielu ludzi - ocenił.

Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi American Community Survey z roku 2018 w Connecticut mieszka 259 940 osób polskiego pochodzenia.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: MSZ Polonia Stany Zjednoczone