Redakcja Polska

Prezydent do Polonii: prosimy o wsparcie w ważnych sprawach, byśmy mogli pogłębiać współpracę z USA

24.06.2020 22:59
Podczas spotkania z dziennikarzami poprzedzającego wizytę w Białym Domu prezydent Andrzej Duda pozdrowił Polonię i podziękował jej za "godne reprezentowanie społeczeństwa i narodu w Stanach Zjednoczonych" i za to, że są "lojalnymi obywatelami Stanów Zjednoczonych".
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej DudaJakub Szymczuk/KPRP

Prosimy o wsparcie w Ameryce w tych wszystkich ważnych dla Polski politycznych sprawach po to, żebyśmy mogli pogłębiać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi - zaapelował w środę w Waszyngtonie do Polonii prezydent Andrzej Duda.

- Byłem wczoraj w Poroninie i miałem spotkanie z Podhalanami. Tam kiedy powiedziałem, że dosłownie zaraz się wybieram za wielką wodę, to mnóstwo uścisków i pozdrowień kazano mi tutaj przywieźć, więc je przywożę i przekazuję wszystkim - powiedział prezydent Duda.

Prezydent zaapelował do Polaków mieszkających w USA, aby "zawsze pamiętali o swojej ojczyźnie" i wspierali Polskę "wszędzie tam, gdzie mogą". "Zresztą nie zawiedliśmy się na nich nigdy. Wspierali nas wtedy, kiedy aspirowaliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To wsparcie - zwłaszcza Polonii amerykańskiej - było bardzo widoczne i doskonale je pamiętamy" - powiedział prezydent.

Prosimy o wsparcie dla starań  o większą obecność

Podziękował również za wsparcie w staraniach o obecność wojsk NATO na terenie Polski.

- Prosimy o wsparcie w Ameryce w tych wszystkich ważnych dla Polski politycznych sprawach po to, żebyśmy tę współpracę ze Stanami Zjednoczonymi mogli pogłębiać - powiedział Duda.

Wyraził także satysfakcję, że "teraz znajomi i krewni, którzy przyjeżdżają do Polonii i Polaków mieszkających w USA, nie muszą już uzyskiwać wiz".

- Mamy ruch bezwizowy dla Polaków pomiędzy USA a Polską, co wydaje mi się taką okolicznością bardzo miłą i pogłębiającą naszą relację - stwierdził prezydent.


IAR/PAP/ho