X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jak głosowali Polacy za granicą w wyborach prezydenckich?

29.06.2020 11:00
Andrzej Duda zdobył największą liczbę głosów na Łotwie, a Rafał Trzaskowski na Litwie i w Estonii. Wśród amerykańskiej Polonii wygrał urzędujący prezydent
Audio
  • Amerykańska Polonia wzięła udział w wyborach prezydenckich [posłuchaj]
  • Prezydent Andrzej Duda wygrał na Łotwie, a Rafał Trzaskowski na Litwie oraz w Estonii [posłuchaj]
Głosowanie w I turze wyborów prezydenckich 2020
Głosowanie w I turze wyborów prezydenckich 2020Wojtek Laski/East News

Andrzej Duda zdobył największą liczbę głosów wyborców na Łotwie, a Rafał Trzaskowski - na Litwie i w Estonii. W polskich wyborach prezydenckich w krajach bałtyckich głosowało w sumie około sześciuset osób. Na Łotwie na Andrzeja Dudę zagłosowało sto osób, a 57 poparło Rafała Trzaskowskiego. Z kolei kandydat Koalicji Obywatelskiej na Litwie uzyskał 91 głosów, a w Estonii 45. Obecnie urzędującego prezydenta w Wilnie poparło 77 wyborców, a w Tallinie - dwudziestu. 

Głosy można było oddawać w siedzibach polskich ambasad. Jak powiedzieli korespondentowi Polskiego Radia przewodniczący obwodowych komisji wyborczych, głosowanie przebiegło bez żadnych incydentów. Z powodu wymagań związanych z bezpieczeństwem sanitarnym, wyborcy byli wpuszczani do lokali pojedynczo. W większości były to osoby, które wcześniej dopisały się do list wyborczych. Polaków z zaświadczeniami tym razem było zdecydowanie mniej. "Nie mamy stanu społecznej kwarantanny, ale turystów jest wciąż mało" - powiedział Marian Sokalski, przewodniczący wileńskiej obwodowej komisji wyborczej.

Podobnie było na Łotwie i w Estonii, ale w przeciwieństwie do Litwy, państwa te w związku z pandemią nałożyły w minionym tygodniu tymczasowe restrykcje na mieszkańców Polski i przyjazd tam wiązałby się z koniecznością przejścia dwutygodniowej kwarantanny. W głosowaniu nie wzięły udziału polskie mniejszości narodowe. Nasi rodacy, którzy mieszkają przede wszystkim na Litwie i Łotwie, nie posiadają bowiem polskiego obywatelstwa. 

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie wśród amerykańskiej Polonii. Urzędujący prezydent uzyskał ponad połowę spośród 26 tysięcy głosów oddanych w Stanach Zjednoczonych. Rafał Trzaskowski zdobył poparcie jednej trzeciej Polaków mieszkających w USA. Andrzej Duda wygrał wybory w największych skupiskach Polonii Chicago i Nowym Jorku. W okręgu chicagowskim zdobył ponad 67%, a nowojorskim prawie 48% głosów. W obu okręgach głosowało po ponad 10 tysięcy osób. Rafał Trzaskowski w Chicago uzyskał 21% a w Nowym Jorku 38% głosów. Kandydat Koalicji obywatelskiej wygrał w trzech mniejszych okręgach konsularnych - Los Angeles, Waszyngtonie i Houston uzyskując w nich ponad połowę oddanych głosów. 

W skali całych Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda uzyskał 50,7% a Rafał Trzaskowski 34,6% głosów. Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia - 6,2% głosów a na czwartym Krzysztof Bosak 5,4%. Roberta Biedronia poparło 1,8% głosujących. Pozostali kandydaci nie przekroczyli progu jednego procenta.

W głosowaniu na terytorium całych Stanów Zjednoczonych oddano ponad 26 tysięcy ważnych głosów, czyli o 7 tysięcy więcej niż w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku.

W Moskwie w polskich wyborach prezydenckich wzięło udział 281 osób. Wcześniej zarejestrowało się 329. Najwięcej głosów oddano na Rafała Trzaskowskiego - 151. Na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę zagłosowało 65 wyborców, a na Krzysztofa Hołownię 26 osób. 

W czterech okręgach wyborczych we Francji zakończyło się głosowanie w wyborach na prezydenta RP. Swoje głosy oddawano w dwóch komisjach wyborczych w Ambasadzie RP w Paryżu oraz w komisjach w konsulatach w Paryżu i w Lyonie. W Paryżu koperty z głosami wrzucano do pojemników przed bramą Ambasady. Ochroniarze zanosili je następnie do komisji wyborczych w budynku polskiej placówki. W samych tylko okręgach w regionie stołecznym do głosowania zgłosiło się ponad osiem i pół tysiąca osób.

W rozmowie z Polskim Radiem wiele osób podkreślało, że głosuje ze względów emocjonalnych. Mają rodziny w Polsce, są z krajem związani, a poza tym interesuje ich to, co się dzieje z Ojczyzną, z którą się utożsamiają nawet po trzydziestu latach życia we Francji.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: wybory w Polsce USA Polonia