Redakcja Polska

Polak doradcą premier Litwy ds. mniejszości narodowych. "Dzisiaj nikogo to nie dziwi"

14.01.2021 10:13
Dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski został doradcą premier Litwy Ingridy Szimonyte ds. mniejszości narodowych. - Dziś Polacy zajmują wysokie stanowiska w samorządach, rządzie, są w Urzędzie Prezydenta Litwy i nikogo to nie dziwi - podkreśla w rozmowie z PAP przypominając, że gdy 12 lat temu został wicemerem Wilna "było niedowierzanie".
Artur Ludkowski
Artur Ludkowski Zdjęcie dzięki uprzejmości portalu zw.lt / Autor: Joanna Bożerodska

Ludkowski pełnił stanowisko doradcy również w poprzednim rządzie Sauliusa Skvernelisa. - To dobrze, że zmiana rządu w kraju nie wpływa na zmianę polityki względem mniejszości - powiedział. Wyraził nadzieję, że "będzie to pierwszy od niepamiętnych czasów rząd prawicowy, który nie pogorszy sytuacji mniejszości narodowych" w kraju.

Ludkowski, który już dwukrotnie spotykał się z premier Szimonyte, zaznaczył, że wśród priorytetów obecnego rządu jest przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych, nad którą praca rozpoczęła się przed dwoma laty, jeszcze za czasów poprzedniego gabinetu. Ustawa przewiduje m.in. rozwiązania dotyczące używania języków mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej, a także obietnicę państwa do finansowania kultury, oświaty i mediów, poprzez zagwarantowanie w budżecie osobnej puli finansowania dla mniejszości narodowych.

- Dobrze się składa, że kierownikiem grupy roboczej przygotowującej projekt tej ustawy była Ewelina Dobrowolska, obecna minister sprawiedliwości - mówi doradca premier Szimonyte. Podkreśla, że "decydujące słowo w tej kwestii będzie należało właśnie do resortu sprawiedliwości". Zakłada się, że projekt ustawy o mniejszościach narodowych trafi pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.

Sporne kwestie pisowni nazwisk

Zadaniem obecnej władzy, zgodnie z założeniem programowym rządu, jest też przyjęcie ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskich dokumentach. Obecnie w parlamencie jest siedem projektów tej ustawy. Według Ludkowskiego, praca w tej kwestii w Sejmie ma się rozpocząć podczas najbliższej wiosennej sesji. - Gdyby udało się przyjąć te dwie ustawy, to by już było dużo - ocenia Ludkowski.

Litwa jest najbardziej jednolitym narodowościowo państwem spośród trzech krajów bałtyckich. Mniejszości narodowe stanowią tu 17 proc. mieszkańców kraju. Najliczniejszą grupą są Polacy – 6,7 proc.

Zdaniem doradcy premiera, w społeczeństwie litewskim jest coraz więcej zrozumienia dla spraw mniejszości narodowych. - Być może jest to kwestia zmiany pokolenia. Przychodzą nowe, młode osoby o innym światopoglądzie - mówi Ludkowski.

Polacy na stanowiskach już nie dziwią

Doradca przypomina, że przed 12 laty, gdy został wybrany na stanowisko wicemera Wilna, "było ogólne zdziwienie i niedowierzanie". - Dzisiaj Polacy zajmują wysokie stanowiska w samorządach, rządzie, są w Urzędzie Prezydenta Litwy i nikogo to nie dziwi - podkreśla.

Artur Ludkowski z wykształcenia jest ekonomistą. Od 1989 roku jest członkiem Związku Polaków na Litwie. Od roku 2001 – dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W latach 2003-2019 był radnym samorządu miasta Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. W latach 2013-2016 był przedstawicielem mniejszości narodowych Litwy w Radzie Kultury przy Ministerstwie Kultury RL.


PAP/dad

Polki z Francji o wczesnej godzinie policyjnej: kładziemy się spać z kurami

13.01.2021 10:12
Godzina policyjna między 18 a 6 obowiązuje we Francji już w 25 departamentach, w innych rozpoczyna się o 20. Cztery Polki mieszkające we Francji opowiedziały, jak radzą sobie z wczesną godziną policyjną. Jak mówią dwie z nich, kładą się spać z kurami.

Ambasada Rosji pisze o "wyzwoleniu Polski" przez Sowietów. "To wypaczanie obrazu II wojny światowej"

13.01.2021 14:42
Strona rosyjska wykorzystuje rocznice wydarzeń historycznych do wypaczania obrazu II wojny światowej - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, komentując tweet Ambasady Rosji w Warszawie o "wyzwalaniu" Polski w 1945 r. przez Armię Czerwoną.

Polska firma zaprojektuje hotel na placu Mickiewicza we Lwowie

13.01.2021 15:12
W centrum Lwowa, na placu Mickiewicza 9, w miejscu rozebranej kamienicy będącej zabytkiem o znaczeniu państwowym, powstanie 25-metrowy hotel. Zaprojektuje go polska pracownia architektoniczna Kuryłowicz&Associates. Poinformował o tym Wydział Architektury i Urbanistyki Lwowskiej Rady Miejskiej, który w lutym ubiegłego roku pozwolił na budowę hotelu.