X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polak doradcą premier Litwy ds. mniejszości narodowych. "Dzisiaj nikogo to nie dziwi"

14.01.2021 10:13
Dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski został doradcą premier Litwy Ingridy Szimonyte ds. mniejszości narodowych. - Dziś Polacy zajmują wysokie stanowiska w samorządach, rządzie, są w Urzędzie Prezydenta Litwy i nikogo to nie dziwi - podkreśla w rozmowie z PAP przypominając, że gdy 12 lat temu został wicemerem Wilna "było niedowierzanie".
Artur Ludkowski
Artur Ludkowski Zdjęcie dzięki uprzejmości portalu zw.lt / Autor: Joanna Bożerodska

Ludkowski pełnił stanowisko doradcy również w poprzednim rządzie Sauliusa Skvernelisa. - To dobrze, że zmiana rządu w kraju nie wpływa na zmianę polityki względem mniejszości - powiedział. Wyraził nadzieję, że "będzie to pierwszy od niepamiętnych czasów rząd prawicowy, który nie pogorszy sytuacji mniejszości narodowych" w kraju.

Ludkowski, który już dwukrotnie spotykał się z premier Szimonyte, zaznaczył, że wśród priorytetów obecnego rządu jest przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych, nad którą praca rozpoczęła się przed dwoma laty, jeszcze za czasów poprzedniego gabinetu. Ustawa przewiduje m.in. rozwiązania dotyczące używania języków mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej, a także obietnicę państwa do finansowania kultury, oświaty i mediów, poprzez zagwarantowanie w budżecie osobnej puli finansowania dla mniejszości narodowych.

- Dobrze się składa, że kierownikiem grupy roboczej przygotowującej projekt tej ustawy była Ewelina Dobrowolska, obecna minister sprawiedliwości - mówi doradca premier Szimonyte. Podkreśla, że "decydujące słowo w tej kwestii będzie należało właśnie do resortu sprawiedliwości". Zakłada się, że projekt ustawy o mniejszościach narodowych trafi pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.

Sporne kwestie pisowni nazwisk

Zadaniem obecnej władzy, zgodnie z założeniem programowym rządu, jest też przyjęcie ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskich dokumentach. Obecnie w parlamencie jest siedem projektów tej ustawy. Według Ludkowskiego, praca w tej kwestii w Sejmie ma się rozpocząć podczas najbliższej wiosennej sesji. - Gdyby udało się przyjąć te dwie ustawy, to by już było dużo - ocenia Ludkowski.

Litwa jest najbardziej jednolitym narodowościowo państwem spośród trzech krajów bałtyckich. Mniejszości narodowe stanowią tu 17 proc. mieszkańców kraju. Najliczniejszą grupą są Polacy – 6,7 proc.

Zdaniem doradcy premiera, w społeczeństwie litewskim jest coraz więcej zrozumienia dla spraw mniejszości narodowych. - Być może jest to kwestia zmiany pokolenia. Przychodzą nowe, młode osoby o innym światopoglądzie - mówi Ludkowski.

Polacy na stanowiskach już nie dziwią

Doradca przypomina, że przed 12 laty, gdy został wybrany na stanowisko wicemera Wilna, "było ogólne zdziwienie i niedowierzanie". - Dzisiaj Polacy zajmują wysokie stanowiska w samorządach, rządzie, są w Urzędzie Prezydenta Litwy i nikogo to nie dziwi - podkreśla.

Artur Ludkowski z wykształcenia jest ekonomistą. Od 1989 roku jest członkiem Związku Polaków na Litwie. Od roku 2001 – dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W latach 2003-2019 był radnym samorządu miasta Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. W latach 2013-2016 był przedstawicielem mniejszości narodowych Litwy w Radzie Kultury przy Ministerstwie Kultury RL.


PAP/dad

Polki z Francji o wczesnej godzinie policyjnej: kładziemy się spać z kurami

13.01.2021 10:12
Godzina policyjna między 18 a 6 obowiązuje we Francji już w 25 departamentach, w innych rozpoczyna się o 20. Cztery Polki mieszkające we Francji opowiedziały, jak radzą sobie z wczesną godziną policyjną. Jak mówią dwie z nich, kładą się spać z kurami.

Ambasada Rosji pisze o "wyzwoleniu Polski" przez Sowietów. "To wypaczanie obrazu II wojny światowej"

13.01.2021 14:42
Strona rosyjska wykorzystuje rocznice wydarzeń historycznych do wypaczania obrazu II wojny światowej - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, komentując tweet Ambasady Rosji w Warszawie o "wyzwalaniu" Polski w 1945 r. przez Armię Czerwoną.

Polska firma zaprojektuje hotel na placu Mickiewicza we Lwowie

13.01.2021 15:12
W centrum Lwowa, na placu Mickiewicza 9, w miejscu rozebranej kamienicy będącej zabytkiem o znaczeniu państwowym, powstanie 25-metrowy hotel. Zaprojektuje go polska pracownia architektoniczna Kuryłowicz&Associates. Poinformował o tym Wydział Architektury i Urbanistyki Lwowskiej Rady Miejskiej, który w lutym ubiegłego roku pozwolił na budowę hotelu.