X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Nowym Jorku pożegnano kapitana Antoniego Chrościelewskiego

18.04.2021 15:00
W Nowym Jorku pożegnano kapitana Antoniego Chrościelewskiego, sybiraka i żołnierza armii generała Andersa. Msza żałobna została odprawiona w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.
Audio
  • Polonia pożegnała w Nowym Jorku kapitana Antoniego Chrościelewskiego. Z Nowego Jorku - Maciej Rusiński (IAR)
Pogrzeb Antoniego Chrościelewskiego
Pogrzeb Antoniego ChrościelewskiegoFot.: Twitter/ Polish Consulate NYC @PLinNewYork

Antoni Chrościelewski był zasłużonym i cenionym działaczem, żołnierzem Drugiego Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa i weteranem kluczowych bitew, m.in. pod Monte Cassino.

Jako komendant nowojorskiego okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, organizacji, która pielęgnuje 100-letnią tradycję Wychodźstwa Polskiego i Armii generała Hallera, wspomagał polonijne inicjatywy, organizacje, dbał o miejsca upamiętnienia polskiej historii, budowę pomników w Polsce i w USA.

Kilka miesięcy przed śmiercią został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Kapitana Antoniego Chrościelewskiego na mszy pożegnali: konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki i attaché wojskowy w USA generał Cezary Wiśniewski, przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, a także członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.

Odczytano listy m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka, a także marszałka- seniora Antoniego Macierewicza. "Żegnamy dziś wielkiego Polaka, patriotę, żołnierza, działacza niepodległościowego, świetnego organizatora i gospodarza, kustosza pamięci narodowej. Żegnamy człowieka, który był sercem Polonii nowojorskiej i amerykańskiej"- napisał Antoni Macierewicz.

Antoni Chrościelewski zmarł w wieku 96 lat. Został pochowany na cmentarzu weterańskim w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, w stanie Pensylwania.

IAR/dad