X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pożegnanie Haliny i Jana Ciechanowiczów, współtwórcy Związku Polaków na Litwie

16.01.2022 15:00
W Płocku odbyły się  uroczystości pogrzebowe Haliny i Jana Ciechanowiczów, którzy zmarli w wieku 76 lat. Jan Ciechanowicz był współorganizatorem Związku Polaków na Litwie, historykiem, pisarzem i wykładowcą, a jego żona Halina nauczycielką.
Panorama Wilna
Panorama WilnaShutterstock.com

Msza żałobna za spokój duszy Haliny i Jana Ciechanowiczów odprawiona została w piątek w kościele św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy. Następnie odbył się pogrzeb na tamtejszym cmentarzu parafialnym. W uroczystościach uczestniczyli rodzina, przyjaciele i współpracownicy, w tym z Wileńszczyzny.

„To wielka strata, odejście tak znakomitych rodaków, córki i syna ziemi wileńskiej” - powiedziała żegnając zmarłych Halinę i Jana Ciechanowiczów Renata Cytacka, reprezentująca Związek Polaków na Litwie, w latach 2012-14 wiceminister energetyki w rządzie Algirdasa Butkeviciusa.

Renata Cytacka podkreśliła, że Jan Ciechanowicz był „człowiekiem pełnym empatii do świata i rodaków”, społecznikiem i współzałożycielem Związku Polaków na Litwie, pisarzem i dziennikarzem, historykiem i archiwistą, filozofem, a także politykiem. Jak wspominała, był osobą, która zbliżała i integrowała polskie środowisko na Litwie, angażując się w obronę jego praw.

„Z wielkim bólem żegnamy naszego wielkiego przyjaciela, naszego rodaka, wielkiego intelektualistę, wielkiego człowieka, patriotę, bezgranicznie oddanego sprawie polskiej” - mówiła Cytacka o Janie Ciechanowiczu.

Jak zapowiedziała, w sobotę w kościele parafialnym w Mejszagole, miejscowości należącej do rejonu wileńskiego, odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Haliny i Jana Ciechanowiczów. „To miejscowość, gdzie małżonkowie spędzili dużo lat, gdzie uczyli. My Polacy z Wileńszczyzny chcemy tam pomodlić się za nich i w ten sposób ich pożegnać” - podkreśliła Cytacka.

Jan Ciechanowicz zmarł 10 stycznia, a jego żona Halina 12 stycznia tego roku; oboje pochodzili z Wileńszczyzny - o śmierci małżonków informował m.in. portal l24.lt.

Jan Ciechanowicz urodził się 2 lipca 1946 r. w Wornianach - obecnie Białoruś. Studiował na Mińskim Państwowym Instytucie Języków Obcych, a także na Społecznym Uniwersytecie Nauk Politycznych w Wilnie. Był doktorem filozofii, nauczycielem jęz. niemieckiego, litewskiego i rosyjskiego. Pracował m.in. w Instytucie Filozofii i Prawa Akademii Nauk Białorusi w Mińsku oraz w Naukowo-Metodycznej Bibliotece Kultury Fizycznej i Sportu w Mińsku.

W 1988 r. współorganizował Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polaków na Litwie, które następnie przekształciło się w istniejący do dziś Związek Polaków na Litwie. W 1989 r. został wybrany na deputowanego Rady Najwyższej ZSRR, jako przedstawiciel Związku Polaków na Litwie i mniejszości narodowych. W latach 90. XX wieku prowadził m.in. zajęcia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim. Był też nauczycielem w Zespole Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Niechobrzu niedaleko Rzeszowa.

Jak podaje portal l24.lt, Jan Ciechanowicz był autorem blisko 70 książek i ponad 1200 artykułów w jęz. polskim, białoruskim, litewskim, niemieckim, rosyjskim, angielskim. Do jego dorobku należą m.in. publikację historyczne i genealogiczne, jak np. „Rody rycerstwa Wielkiego Księstwa Litewskiego” czy „Księga herbowa Białej, Czarnej, Czerwonej i Zielonej Rusi, Inflant, Litwy, Moskwy, Polski, Ukrainy i Żmudzi”, a także historii filozofii - „Filozofia komizmu” i „Rozpacz a filozofia” oraz filologii germańskiej, w tym ponad 600-stronicowego frazeologiczno-paremiologiczny słownika polsko-niemieckiego.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Litwa Polacy za granicą Wilno