Redakcja Polska

Litwa: w Kownie zostanie otwarta wystawa poświęcona bohaterom Polskich Sił Powietrznych

13.05.2023 16:44
W Kownie na Litwie z okazji Nocy Muzeów w sobotę zostanie otwarta wystawa poświęcona bohaterom Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia. Ekspozycja zatytułowana "The Airmen" została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej z okazji 80. rocznicy II wojny światowej w 2019 roku.
Audio
  • Litwa: w Kownie zostanie otwarta wystawa poświęcona bohaterom Polskich Sił Powietrznych. Materiał Kamila Zalewskiego
Samoloty Spitfire polskiego dywizjonu 303 w Wielkiej Brytanii, podczas lotu w szyku bojowym
Samoloty Spitfire polskiego dywizjonu 303 w Wielkiej Brytanii, podczas lotu w szyku bojowymNAC

Współorganizatorem wystawy przy Muzeum Lotnictwa Litwy w Kownie jest Instytut Polski w Wilnie. Dyrektor tej placówki Dorota Mamaj mówi Polskiemu Radiu, że składają się na nią unikatowe zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji. - To wystawa poświęcona ludziom, którzy swoim działaniem, odwagą i bohaterstwem wpłynęli na losy II wojny światowej - wyjaśnia Mamaj. Portrety wykonał artysta fotografik Michał Solarski. - Celem było dotarcie do jak największej liczby polskich żołnierzy, którzy służyli w czasie II wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii - dodaje dyrektor Instytutu.


Posłuchaj
00:43 12353679_1.mp3 Litwa: w Kownie zostanie otwarta wystawa poświęcona bohaterom Polskich Sił Powietrznych. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Dorota Mamaj uważa, że wystawa będzie interesująca dla Litwinów, ponieważ to właśnie m.in. polscy lotnicy przyczynili się do spektakularnego zwycięstwa nad faszyzmem. Organizatorzy wystawy "The Airmen" zwracają też uwagę, że jest ona również pretekstem do refleksji nad naszą dzisiejszą pamięcią o tych ludziach i czynach, których dokonali.
Wystawa będzie czynna do 14 października.

IAR/dad