Redakcja Polska

Litwa: w Kiejdanach zostanie otwarta wystawa "Ikony na skrzyniach po amunicji"

15.03.2023 10:39
W Kiejdanach na Litwie można będzie od dziś (otwarcie o godzinie 17) oglądać wystawę "Ikony na skrzyniach po amunicji". Przygotowali ją ukraińscy artyści Sonya Atlantova i Oleksandr Klymenko po tym, gdy Rosja w 2014 roku po raz pierwszy zaatakowała Ukrainę. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego Tomasza Grzywaczewskiego "Wymazać naród".
Ikony malowane na skrzynkach po amunicji
Ikony malowane na skrzynkach po amunicjiŹródło: Facebook/Instytut Polski w Wilnie

Wystawę będzie można oglądać w kiejdańskim Muzeum Okręgowym. Została ona zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie. "Wyjątkowość tej wystawy polega na tym, że te ikony napisane na skrzyniach po amunicji pokazują swoiste zwycięstwo życia nad śmiercią" - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem Dorota Mamaj, która kieruje obecnie Instytutem Polskim w Wilnie. Zwraca też uwagę, że deski, z których zbudowane zostały skrzynie, przypominają te na których normalnie powstają ikony. Ekspozycja obejmuje w sumie 19 prac z cyklu "Pietitus". Wcześniej można ją było oglądać w Kłajpedzie.


Posłuchaj
00:55 12251302_1.mp3 Litwa: w Kiejdanach zostanie otwarta wystawa "Ikony na skrzyniach po amunicji". Materiał Kamila Zalewskiego

 

W Kiejdanach zostanie przy okazji pokazany film w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego "Wymazać naród". Obraz poświęcony został tematyce strat, jakie poniosła ukraińska kultura. - Trzeba pamiętać, że Rosjanie bombardują i niszczą również dobra kultury. Dotyczy to nie tylko muzeów, ale też bibliotek czy szkół - wyjaśnia Dorota Mamaj.

Ikony na skrzyniach po amunicji były dotychczas prezentowane w kilkunastu krajach, a także w Parlamencie Europejskim. Z Litwy wystawa trafi na Łotwę.


IAR/dad