Redakcja Polska

Instytut Adama Mickiewicza promuje polską kulturę w Szwajcarii

20.09.2019 15:24
15. edycja festiwalu Culturescapes w Szwajcarii w tym roku poświęcona będzie polskiej kulturze. Początek 5 października w Theater Basel w Bazylei.
Audio
  • Instytut Adama Mickiewicza promuje polską kulturę w Szwajcarii
Materiały promocyjne
Materiały promocyjneCulturescapes/facebook

Spektakle teatralne, koncerty muzyki poważnej, wystawy, pokazy klasyki współczesnego polskiego kina - to atrakcje 15. festiwalu Culturescapes w Szwajcarii. W tym roku wydarzenie będzie poświęcone kulturze polskiej. Początek 5 października w Theater Basel w Bazylei.

Dyrektor festiwalu Jurriaan Cooiman wyjaśnia, że angielska nazwa festiwalu łączy dwa słowa "kultura" i "pejzaż", ale ludzie odczytują ją w różny sposób. Gra angielskich słów sprawia, że nazwę można odczytać jako "pejzaże kulturowe" lub "ucieczki kulturowe".

Motywami przewodnimi festiwalu są: historia, duchowość i protest. Te wątki będą się przeplatać przez festiwalowe wydarzenia.
Festiwal jest intensywną prezentacją współczesnej kultury polskiej, a będą mu towarzyszyły premiery kulturalne w Szwajcarii - w tym 1 grudnia premiera opery Karola Szymanowskiego "Król Roger" w Konzert Theater Bern. W roli tytułowej wystąpi polski baryton Mariusz Godlewski.

Podczas koncertów wystąpią między innymi Agata Zubel i Aleksander Gabryś. A kinomani będą mogli poznać twórczość reżysera Pawła Pawlikowskiego i obejrzeć "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego.
Festiwal potrwa 10 tygodni. Sercem Culturescapes jest Bazylea, ale wydarzenia festiwalowe będą się odbywały w prawie 50 instytucjach w 18 miastach w Szwajcarii.

O promocji polskiej kultury w Szwajcarii z Łukaszem Strusińskim z Instytutu Adama Mickiewicza rozmawia Ewa Plisiecka.

IAR/ep