Redakcja Polska

Zobacz królewskie rezydencje w ramach akcji „Darmowy listopad”

04.11.2019 13:43
Turyści już po raz ósmy mogą bezpłatnie zwiedzać rezydencje polskich królów na Wawelu, w Łazienkach, w Wilanowie i w warszawskim Zamku Królewskim. 
Audio
  • Królewskie rezydencje można w listopadzie zwiedzać bezpłatnie - relacja Ewy Plisieckiej
Akcja Darmowy listopad w rezydencjach królewskich
Akcja "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" Foto: materiały prasowe

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek na Wawelu, warszawskie Łazienki Królewskie oraz Pałac w Wilanowie – w listopadzie te cztery rezydencje polskich królów można zwiedzać za darmo. Akcja „Darmowy listopad” – w tym roku pod hasłem „Królewski splendor” - już po raz ósmy pozwala na bezpłatne wizyty w miejscach szczególnie ważnych dla naszej historii, a jednocześnie bardzo popularnych na turystycznych szlakach. Kto rozpocznie zwiedzanie królewskich rezydencji od Krakowa, na Wawelu zobaczy komnaty królewskie, w których znajduje się bezcenny zbiór arrasów oraz skarbiec koronny i zbrojownie. Najcenniejszym eksponatem jest tu Szczerbiec - miecz koronacyjny polskich królów. Zamek pokaże także zbiór porcelany pochodzącej z Królewskiej Manufaktury w Miśni, zaliczający się do znaczących kolekcji europejskich i światowych, ale są też i niespodzianki.  

W Warszawie na zwiedzających czeka Zamek Królewski, w którym zobaczyć będzie można Apartament Wielki i Apartament Królewski. W drugiej połowie listopada, po zakończeniu wystawy „36 x Rembrandt”, do oferty dołączy parter Zamku.

W ramach akcji "Darmowy listopad" w Łazienkach Królewskich będzie można zobaczyć Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów oraz królewskimi apartamentami, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Królewską Galerią Rzeźby i Galerią Rzeźby Polskiej, Pałac Myślewicki z apartamentami ks. Józefa Poniatowskiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z ekspozycjami stałymi. Głównym wydarzeniem „Darmowego listopada” w Łazienkach Królewskich jest wystawa czasowa „Virtuti Militari”, prezentowana w Podchorążówce.

W Pałacu Króla Jana III w Wilanowie bezpłatnie będzie można zobaczyć Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową. Tegoroczna akcja obejmuje także zwiedzanie pałacowych ogrodów i wystawy czasowej „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy w Oranżerii”.

IAR/ep