Polskie Radio
Section05

Łazienki Królewskie

"Artyści dla powodzian". Charytatywny koncert w Teatrze Królewskim

- Artyści chcą się podzielić swoim talentem i wspomóc tych, którzy teraz tego najbardziej potrzebują - mówiła w Dwójce dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Magdalena Kaczorowska o koncercie charytatywnym w Teatrze Królewskim - "Artyści dla powodzian", z którego cały przychód zostanie przekazany na wsparcie ofiar powodzi.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA powódź koncert Polska Opera Królewska Roch Siciński MUZYKA

Teatr Stanisławowski. Dworskie dramaty wśród pomarańczy

Dokładnie 236 lat temu, 6 września 1788 roku, w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach otwarto teatr dworski króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ta unikatowa w światowej skali przestrzeń do dziś służy narodowej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski Warszawa Teatr Stanisławowski Teatr Wielki - Opera Narodowa historia Polski HISTORIA historia warszawy oświecenie Rzeczpospolita królowie Polski królestwo

"Elsner i jego następcy". Dyrektor festiwalu: to Elsner wprowadzał do Polski muzykę na cztery ręce

- W niedzielę Książek Piano Duo wykona Rondo alla Polacca Ignacego Dobrzyńskiego. Będzie to zapowiedź płyty, która ukaże się we wrześniu dzięki współpracy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i Polskiego Radia. Będzie ona zawierała utwory na cztery ręce Józefa Elsnera, który ten gatunek wprowadzał do Polski - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, dyrektor artystyczna VI Festiwalu romantycznych kompozycji "Elsner i jego następcy".
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Józef Elsner Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Ewa Siemdaj Fryderyk Chopin KULTURA MUZYKA Ignacy Dobrzyński Elsner i jego następcy fortepian Dwójka

Absurdalne zakazy i nakazy. Co można, a czego nie na podwórku lub w parku?

Na jednym z gliwickich osiedli niespodziewanie pojawiły się tabliczki zakazujące m.in. wyprowadzania psów, gry w piłkę i zabaw dzieci, a nawet… głośnych rozmów. Z kolei w Łazienkach Królewskich zakazano wchodzenia na trawę, siadania na niej, a tym bardziej rozkładania koców i piknikowania. Co z tymi zakazami: czy są legalne, a przede wszystkim – sensowne?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo regulamin regulacja Gliwice wypoczynek relaks Jacek Frentzel Maciej Jankowski Trójka

Pawilon Przyszłości w Łazienkach Królewskich

Park w Łazienkach Królewskich, niespieszne spacery, karmienie wiewiórek – dla wielu słuchaczy w takim zaproszeniu nie ma nic oryginalnego. Zresztą nie tylko mieszkańcy Warszawy kojarzą to miejsce raczej z tradycją i historią niż awangardowymi pomysłami na architekturę. Tymczasem już kolejny raz studenci i wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w ramach projektu "Stawiamy" nieopodal Ermitażu stworzyli Pawilon Przyszłości. Budowlę pomyślaną jako miejsce spotkań, integracji i interakcji.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa Anna Dudzińska Trójka

Zniszczenia, których nikt się nie spodziewał. Łazienki Królewskie po burzy

Najstarsi pracownicy nie pamiętają takich zniszczeń... Lipcowe burze i wichury spustoszyły park. Wiele drzew jest połamanych. Na pewien czas władze muzeum musiały czasowo zamknąć teren dla zwiedzających. Chodzenie pod uszkodzonymi drzewami jest skrajnie niebezpieczne. W "Kwadransie bez muzyki" w towarzystwie dendrologa Roberta Jancelewicza przyglądaliśmy się zniszczeniom.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzeum Warszawa burza Jakub Kukla

Łazienki Królewskie ucierpiały przez burze i nawałnice. Apelują o wsparcie

Muzeum Łazienki Królewskie apeluje o wsparcie. Po nawałnicach, które przeszły nad stolicą w połowie lipca około 100 drzew w kompleksie łazienkowskim zostało powalonych lub uszkodzonych. Ze względów bezpieczeństwa dyrekcja Muzeum Łazienki Królewskie musiała podjąć decyzję, by zamknąć tłumnie odwiedzany historyczny ogród. Obecnie Muzeum wprowadziło czasowe niższe ceny za wstęp, a dzieci i osoby do 26. roku życia kupią bilet za 1 złoty. Można też skorzystać z Karty Dużej Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa

"Pokazujemy śpiew". Polskie Radio Dzieciom na warsztatach w Polskiej Operze Królewskiej

Jak poprawnie oddychać, czy możemy to kontrolować i jak wzmocnić nasz aparat mowy, aby być dobrymi wokalistami? Dziś w w Polskiej Operze Królewskiej ruszyły warsztaty rodzinne "Pokazujemy śpiew", a eksperci zdradzili kilka tajników także na antenie Polskiego Radia Dzieciom, które zorganizowało w Łazienkach Królewskich studio plenerowe.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce warsztaty

"Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - audycja plenerowa z Łazienek Królewskich

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do Łazienek Królewskich, gdzie od 8.00 do 11.00 nadaliśmy plenerową audycję wakacyjną! Pretekstem do tego spotkania były Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej, nad którymi stacja objęła patronat. Wśród zaproszonych do studia plenerowego gości, usłyszeliśmy między innymi Jakuba Szafrańskiego, dyrygenta i kompozytora i Magdalenę Kaczorowską z Polskiej Opery Królewskiej. Była to także okazja, dla odwiedzających Łazienki Królewskie, do wzięcia udziału w audycji.
Zobacz więcej na temat:  dzieci śpiew patronatPRD radio dla dzieci

"Warszawa kryje w sobie wiele tajemnic, nawet przed mieszkańcami". O szczegółach w Polskim Radiu Dzieciom

Warszawa to bardzo popularne miejsce wśród turystów, a czy wiecie, że w Pałacu Kultury i Nauki mieszkają koty? Co można znaleźć na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego? Zapraszamy na spacer po Warszawie. A o tym jakie miejsca warto odwiedzić szczególnie opowiedziała przewodniczka Małgorzata Brzózka-Warś, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci ogród botaniczny Starówka przewodnik Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce

"Każdy może śpiewać". Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej

- Myślę, że każdy może zacząć śpiewać w każdym wieku, ale największe szanse, że uda nam się coś osiągnąć są wtedy kiedy jesteśmy mali - powiedział Jakub Szafrański, gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom, który opowiedział o rozpoczynających się wkrótce warsztatach: "Pokazujemy śpiew. Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej". Patronat nad warsztatami objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci opera kompozytor dyrygent śpiew

Strefa ciszy w środku Warszawy? "Próbujemy zawracać kijem Wisłę"

W "Poranku Dwójki" porozmawialiśmy o doświadczeniu muzyki w malowniczej scenerii ogrodów Łazienkowskich. Od 6 lipca przez cały miesiąc w letnie weekendy w przestrzeni Łazienek Królewskich, z dala od miejskiego zgiełku, będzie trwała 12. odsłona Festiwalu Strefa Ciszy. O tym wydarzeniu w "Poranku Dwójki" opowiedziała nam Violetta Łabanow-Jastrząb - prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Violetta Łabanow-Jastrząb

"Żebranie" orzeszków to nie jest typowe zachowanie wiewiórek. Czego nauczyli je ludzie?

- Wiewiórki leśne więcej czasu spędzają w koronach drzew, niż te które widujemy w parkach. Miejskie wiewiórki nauczyły się bowiem, że jak zejdą na ziemię to jest duża szansa, że dostaną jakiś smakołyk. To nie jest dla nich naturalne zachowanie - wyjaśniła dr Dagny Kruze - Gryz z Instytutu Nauk Leśnych SGGW, która w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiadała o najważniejszych faktach z życia wiewiórek.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie hodowla zwierząt Wiewiórka Basia zwierzęta leśne las