Polskie Radio
Section05

Łazienki Królewskie

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich - muzyczna wizytówka Warszawy

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich to jedno z najstarszych muzycznych wydarzeń w Warszawie. Organizowane od 66 lat, stały się kulturalną wizytówką naszej stolicy. Nic dziwnego, bo właśnie tam, na żywo i całkowicie za darmo, możemy usłyszeć znakomitych pianistów z całego świata, którzy tuż pod legendarnym pomnikiem Fryderyka Chopina ożywiają jego muzyczne arcydzieła.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Dwójka muzyka klasyczna KULTURA Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich Warszawa

POKazujemy Inspirację. Obrazy w głowie, czyli wyobraźnia - warsztaty muzyczne

Skąd się biorą pomysły? Z głowy, to na pewno. Ale żeby się tam znalazły, potrzeba jeszcze czegoś magicznego: inspiracji. To iskierka, która rozpala naszą wyobraźnię i pozwala tworzyć. Może nią być przeczytana baśń, krajobraz widziany przez okno lub egzotyczny zapach poznany w dalekiej podróży. Inspiracją może być też zwyczajna chwila z kimś bliskim, uczucie, melodia.
Zobacz więcej na temat:  Polska Opera Królewska warsztaty dzieci patronatPRD

Zygmunt Vogel. Ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy historia Polski Warszawa malarstwo Stanisław August Poniatowski

O jedną stratę wojenną mniej! Akwarela Zygmunta Vogla wróciła do Łazienek Królewskich

"Widok Łazienek od strony północnej" - jedna z ośmiu akwarel Zygmunta Vogla, które w przeszłości zdobiły wnętrza Pałacu na Wyspie - wróciła do polskich zbiorów. Stało się tak dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie. To już kolejna w ostatnich latach strata wojenna, którą udało się odzyskać.
Zobacz więcej na temat:  Hanna Wróblewska malarstwo straty wojenne Dwójka KULTURA SZTUKA Marianna Otmianowska Zygmunt Vogel

Zimowa iluminacja Łazienek Królewskich. Magia świąt w nowej odsłonie

- Oświetlenie alejek parkowych tworzy kameralny, zimowy nastrój, nie przeszkadza zwierzętom, bo natężenie światła było konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków - powiedziały w Polskim Radiu 24 Marianna Otmianowska, dyrektorka Muzeum Łazienki Królewskie oraz Beata Kańska, kierowniczka Działu Ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Maja Kluczyńska Boże Narodzenie Warszawa

Wystawa "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich"

Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Stanisław Wyspiański

120 lat "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa w Łazienkach

 - Marzeniem Wyspiańskiego było wystawienie "Nocy listopadowej" wraz z muzyką. Widać w tym inspirację operami Wagnera, ale dramat wystawiono pierwszy raz rok po jego śmierci, ale bez muzyki - mówiły w Polskim Radiu 24: Marianna Otmianowska - dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Joanna Szumańska - kuratorka wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich", w audycji "Między sztukami".  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Katarzyna Sanocka Warszawa powstanie listopadowe Stanisław Wyspiański

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Miejsce dla cytrusów i sztuki

Łazienki Królewskie w Warszawie powstały jako letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król bardzo wierzył w potęgę edukacji, dlatego też ogrody były otwarte dla obywateli. Mogli w nich podziwiać dzieła sztuki i egzotyczne rośliny. Na podobny spacer ruszyli także dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Stanisław August Poniatowski Warszawa Katarzyna Fitzwilliams KULTURA architektura

Historia Herbaciarni w Łazienkach Królewskich

Na granicy Ogrodu Botanicznego i Łazienek Królewskich, niedaleko bramy wejściowej od Alei Ujazdowskich, zachował się budynek dawnej Ananasarni, zbudowany na początku XIX wieku. Szklarnia przetrwała do I wojny światowej, następnie została przekształcona w budynek gospodarczy. W ostatnim czasie pawilon przeszedł modernizację, podczas której odsłonięto dawny system ogrzewania cieplarni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Warszawa Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Artyści dla powodzian". Charytatywny koncert w Teatrze Królewskim

- Artyści chcą się podzielić swoim talentem i wspomóc tych, którzy teraz tego najbardziej potrzebują - mówiła w Dwójce dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Magdalena Kaczorowska o koncercie charytatywnym w Teatrze Królewskim - "Artyści dla powodzian", z którego cały przychód zostanie przekazany na wsparcie ofiar powodzi.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA powódź koncert Polska Opera Królewska Roch Siciński MUZYKA