Polskie Radio
Section05
Łazienki Królewskie

"Dawno, dawno temu". Splendor władzy

Panowanie Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, to czas niemalże nieustannej walki o tron oraz wewnętrznych konfliktów, które zachęcały ościenne państwa do politycznej ingerencji. Napięcia, a także dzielące Saksonię i Rzeczpospolitą różnice ustrojowe, religijne, terytorialne oraz wojskowe wymagały od władców saskich specjalnych zabiegów dyplomatycznych.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Marta Powałowska Łazienki Królewskie

"Splendor władzy" czyli przepych królów na wystawie w Łazienkach Królewskich

August II Mocny i August III Sas, wzorem Ludwika XIV, otaczali się niezwykłym luksusem. Poza dziełami malarstwa i rzeźby – na wystawie w Łazienkach Królewskich w Warszawie - znajdziemy też, pochodzące z ich kolekcji, posągi z porcelany, złoconą maskę – podobiznę króla czy broń wysadzaną diamentami i złotem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA muzeum Łazienki Królewskie Warszawa królowie Polski Marta Piasecka Trójka Trójka

"Powrót posła" po 230 latach znów w Teatrze Królewskim w Łazienkach

- By klasyka była rzeczywiście żywa, powinno się ją zderzać z problemami, wyzwaniami, dzisiejszą estetyką - dr Patryk Kencki mówił w Dwójce o wystawieniu dramatu "Powrót posła" Juliana Ursyna Niemcewicza w reżyserii Tomasza Mana. Spektakl doczekał się nowej odsłony 230 lat po prapremierze, która odbyła się w tym samym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  Julian Ursyn Niemcewicz Łazienki Królewskie spektakl Dwójka Teatr Stanisławowski TEATR

Prof. Zbigniew Wawer: historia dobrze "sprzedana" może zachęcić wiele osób

- Jestem przeciwnikiem historii, która skupia się tylko na datach i nazwiskach, czyli tzw. wiedzy encyklopedycznej. To odstrasza młodzież. A podanie jej w sposób przystępny przysparza więcej osób, które by tę historię chciały poznać - opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Wawer, laureat nagrody specjalnej BohaterON 2021.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Łazienki Królewskie Michał Nowak Dwójka KULTURA Zbigniew Wawer

Wydarzenie Historyczne Roku. "Wiele projektów było dostosowanych do warunków pandemii"

- Mieliśmy znacznie więcej zgłoszeń z projektami internetowymi; takimi, które można było realizować pomimo niesprzyjających okoliczności. A druga rzecz, już niezwiązana z pandemią, jest taka, że powstało albo się zmodernizowało kilka nowych, wspaniałych instytucji. W szczególności Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski plebiscyt bitwa warszawska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Robert Kostro Polskie Wydawnictwo Muzyczne Łazienki Królewskie Dwójka KULTURA

Teatr Stanisławowski. Dworskie dramaty wśród pomarańczy

233 lata temu w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach otwarto teatr dworski króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ta unikatowa w światowej skali przestrzeń do dziś służy narodowej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski Łazienki Królewskie Warszawa Teatr Stanisławowski Teatr Wielki - Opera Narodowa historia Polski HISTORIA historia warszawy oświecenie Rzeczpospolita królowie Polski królestwo

#PalaceDay w Polsce. Bezpłatne zwiedzanie m.in. pałaców w Łazienkach Królewskich

Bezpłatne zwiedzanie, rekonstruktorzy w strojach z epoki i najciekawsze historie rezydencji królewskich - to czeka na zwiedzających podczas tegorocznego #PalaceDay. To akcja Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE, której ideą jest promowanie i podkreślanie wspólnej kultury oraz dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA społeczeństwo wystawa Zamek Królewski Łazienki Królewskie media społecznościowe

Tylman z Gameren przy okazji budowania barokowej Polski stworzył Łazienki Królewskie

389 lat temu, 3 lipca 1632 roku, urodził się w Utrechcie jeden z najwybitniejszych architektów budujących barokową Polskę, Tylman z Gameren, czasem po polsku zwany Tylman Gamerski. W ciągu 84 lat życia stworzył chyba najwięcej do tej pory istniejących zabytków architektonicznych w Polsce, zabytków, z którymi wielu z nas obcuje na co dzień i mijając je mimochodem, nie wiemy, że to jego dzieło.
Zobacz więcej na temat:  architektura barok Warszawa Łazienki Królewskie

Za nami 17. Noc Muzeów. Odbyła się w weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów odbywała się hybrydowo - częściowo w placówkach kultury, a częściowo online. Noc Muzeów w stolicy powróciła w sobotę po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Udział w 17. edycji wydarzenia wzięło 180 placówek, z czego 17 po raz pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Zamek Królewski Łazienki Królewskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytucje kultury przygotowują atrakcje na Noc Muzeów 2021. MKDNiS zachęca do zdalnego udziału

Na sobotnią Noc Muzeów, która towarzyszy Międzynarodowemu Świętu Muzeów, instytucje kultury przygotowały specjalną, bogatą ofertę dla swoich gości. Składają się na nią między innymi wystawy, koncerty, konkursy, a także podcasty i filmy poświęcone sztuce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA noc muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Zamek Królewski Łazienki Królewskie Muzeum II Wojny Światowej Warszawa Opole Gdańsk Malbork Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego