X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka” na Zamku Królewskim w Warszawie

05.11.2019 11:52
Ekspozycja to piąta i zarazem największa wystawa Roku Wazowskiego, ustanowionego w 400-lecie ukończenia rozbudowy Zamku Królewskiego.
Audio
  • Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka” już od środy na warszawskim Zamku Królewskim
Chrystian Mielich, Panorama Warszawy (fragment), Stara Pinakoteka w Monachium
Chrystian Mielich, Panorama Warszawy (fragment), Stara Pinakoteka w MonachiumFoto: materiały prasowe

Od środy 6 listopada będzie można zwiedzać wystawę „Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka”. Ekspozycja w Zamku Królewskim w Warszawie to piąta i zarazem największa wystawa Roku Wazowskiego.
W tym roku mija czterechsetna rocznica ukończenia rozbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, zainicjowanej przez Zygmunta III Wazę. Dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski podkreśla, że jubileusz jest okazją do wyjątkowego uczczenia dynastii oraz jej czasów, co oddaje skala ekspozycji: dwanaście sal i niemal 300 obiektów wypożyczonych od 77 instytucji z Polski i z zagranicy.

Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka” skupia się na przedstawicielach dynastii Wazów i ich panowaniu w Rzeczypospolitej. Ideą projektu jest naświetlenie różnych aspektów ich życia - jako władców, członków rodziny, polityków, kolekcjonerów sztuki, a także ich relacji z innymi europejskimi domami królewskimi. Ekspozycja gromadzi wybitne dzieła sztuki, a także dokumenty i druki. Niektóre z nich goszczą w Zamku po 350 latach, jak „Panorama Warszawy” Christiana Melicha. Z National Gallery w Londynie udało się sprowadzić niezwykle cenne „Porwanie Europy” Guida Reniego, namalowane na zamówienie Władysława IV, a z Drezna - do niedawna przypisywany Rembrandtowi - „Portret starca” z kolekcji Jana II Kazimierza. Pochodzący z kolekcji prywatnej, portret Zygmunta III Wazy pędzla Rubensa również nie był dotąd pokazywany w Polsce.

Z kuratorami wystawy dr. Jackiem Żukowskim i dr. Zbigniewem Hundertem rozmawia Ewa Plisiecka.