Redakcja Polska

Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka” na Zamku Królewskim w Warszawie

05.11.2019 11:52
Ekspozycja to piąta i zarazem największa wystawa Roku Wazowskiego, ustanowionego w 400-lecie ukończenia rozbudowy Zamku Królewskiego.
Audio
  • Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka” już od środy na warszawskim Zamku Królewskim
Chrystian Mielich, Panorama Warszawy (fragment), Stara Pinakoteka w Monachium
Chrystian Mielich, Panorama Warszawy (fragment), Stara Pinakoteka w MonachiumFoto: materiały prasowe

Od środy 6 listopada będzie można zwiedzać wystawę „Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka”. Ekspozycja w Zamku Królewskim w Warszawie to piąta i zarazem największa wystawa Roku Wazowskiego.
W tym roku mija czterechsetna rocznica ukończenia rozbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, zainicjowanej przez Zygmunta III Wazę. Dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski podkreśla, że jubileusz jest okazją do wyjątkowego uczczenia dynastii oraz jej czasów, co oddaje skala ekspozycji: dwanaście sal i niemal 300 obiektów wypożyczonych od 77 instytucji z Polski i z zagranicy.

Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń - ludzie - sztuka” skupia się na przedstawicielach dynastii Wazów i ich panowaniu w Rzeczypospolitej. Ideą projektu jest naświetlenie różnych aspektów ich życia - jako władców, członków rodziny, polityków, kolekcjonerów sztuki, a także ich relacji z innymi europejskimi domami królewskimi. Ekspozycja gromadzi wybitne dzieła sztuki, a także dokumenty i druki. Niektóre z nich goszczą w Zamku po 350 latach, jak „Panorama Warszawy” Christiana Melicha. Z National Gallery w Londynie udało się sprowadzić niezwykle cenne „Porwanie Europy” Guida Reniego, namalowane na zamówienie Władysława IV, a z Drezna - do niedawna przypisywany Rembrandtowi - „Portret starca” z kolekcji Jana II Kazimierza. Pochodzący z kolekcji prywatnej, portret Zygmunta III Wazy pędzla Rubensa również nie był dotąd pokazywany w Polsce.

Z kuratorami wystawy dr. Jackiem Żukowskim i dr. Zbigniewem Hundertem rozmawia Ewa Plisiecka.