X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mińsk: prezentacja książki "Za pierwszych Sowietów"

06.11.2019 12:00
W Mińsku odbyła się prezentacja książki „Za pierwszych Sowietów”. Przedstawia ona polsko-białoruskie pogranicze z lat 1939-41 w relacjach mieszkańców Białorusi. Publikacja zaprzecza mitowi oficjalnej radzieckiej historiografii o wyzwoleniu ziem zachodniej Białorusi „spod jarzma Polski”.
Audio
  • W Mińsku odbyła się prezentacja książki "Za pierwszych Sowietów". Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Jeden z autorów książki prof. Alaksandr Smalanczuk
Jeden z autorów książki prof. Alaksandr SmalanczukFot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Książka białoruskich historyków, doktor Wolhi Iwanowej i profesora Alaksandra Smalanczuka, zawiera 107 relacji świadków tamtego okresu. Profesor Smalanczuk powiedział Polskiemu Radiu, że z tych historii zwykłych ludzi wynika, iż radziecka agresja na Polskę 17 września 1939 roku była też tragedią dla Białorusinów.


Fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio Fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

- Jeśli na początku, po przyjściu Sowietów, ktoś tam miał jakieś wątpliwości, była jakaś radość, to już po miesiącu stało się jasne, że przyszła władza, dla której życie człowieka jest nic nie warte. I stosunek ludzi do nowej władzy od razu się zmienił - mówi historyk. Dodaje, że na Białorusi wciąż trwa dyskusja, czym był 17 września.

- Dla społeczności białoruskiej to pozostaje problemem. Mamy teraz taką dosyć długą dyskusję, co to było - okupacja sowiecka, wyzwolenie czy zjednoczenie Białorusi? - mówi profesor Smalanczuk.


Fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio Fot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Książka powstała w ramach projektu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Osoby kupujące ją podczas prezentacji przekazywały datki na hospicjum dziecięce w Grodnie - rodzinnym mieście profesora Smalanczuka.

IAR/dad