X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najpiękniejsze szopki krakowskie można zobaczyć w Wiedniu

13.12.2019 13:40
W galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu została otwarta wystawa szopek krakowskich. Wystawa prezentuje wybrane szopki ze zbiorów krakowskiego muzeum, z których wiele zostało nagrodzonych w Konkursie Szopek Krakowskich
Wystawa krakowskich szopek w Wiedniu
Wystawa krakowskich szopek w WiedniuŹródło: Instytut Polski w Wiedniu

Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się z udziałem dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafała Sobczaka oraz dyrektora Muzeum Krakowa Michała Niezabitowskiego. - To wielkie wyróżnienie dla nas, że w Wiedniu prezentować możemy w takiej skali przepiękne krakowskie szopki - zaznaczył dyrektor Rafał Sobczak. - Tak wielkie zainteresowanie szopkami dowodzi, jak cenna dla naszej kultury i dziedzictwa jest tradycja szopkarstwa krakowskiego - dodał Sobczak. Dyrektor pozdrowił także zgromadzonych w imieniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin podkreślając, że wielkim osiągnięciem strony polskiej było wpisanie tradycji budowy szopek krakowskich na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, jako pierwszego obiektu z Polski.

Dyrektor Muzeum Krakowa, Michał Niezabitowski podkreślił, że tradycje szopkarstwa sięgają wielu pokoleń, a twórcami szopek są osoby, w rodzinach których żywa jest tradycja ich budowy. - Zapraszam Państwa bardzo serdecznie do wejścia w świat szopek, poczucia ich magii, do odkrywania ich piękna i poznawania dzięki nim naszej historii - dodał Niezabitowski.

W trakcie wieczoru kurator wystawy Izabela Okręglicka przedstawiła historię konkursów oraz obiekty znajdujące się na wystawie w Instytucie Polskim.

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa. Szopki chętnie nabywali mieszczanie by ozdobić swe domy na święta Bożego Narodzenia.Od 1937 roku odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich, którego organizatorem jest Muzeum Krakowa. Co roku, w pierwszy czwartek grudnia, szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Co roku w konkursie bierze udział ok. 50 szopkarzy.

Wystawa w Instytucie Polskim w Wiedniu będzie dostępna dla zwiedzających do 15 stycznia 2020.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu


Zobacz więcej na temat: Austria Wiedeń