Polskie Radio
Section05
Wiedeń

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

Cuore Piano Trio - połączeni wskutek obowiązków na uczelni

- Przez pierwsze pół roku to był duet. Potem Szymon zapytał mnie, czy nie chciałabym z nim zagrać trio. Miał to być tylko jeden semestr, żeby zaliczyć przedmiot, jakim jest kameralistyka. Z jednego semestru i jednego koncertu wyszły kolejne propozycje, różne trasy koncertowe i w ten sposób gramy już od siedmiu lat - mówiła w Dwójce Zuzanna Małgorzata Budzyńska z Cuore Piano Trio. We wtorek (23.01) ukazał się debiutancki krążek grupy - "Never Twice the Same".
Zobacz więcej na temat:  płyta muzyka klasyczna Wiedeń MUZYKA KULTURA Dwójka Cuore Piano Trio

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich i jego niepowtarzalny nastrój

- Miałam okazję uczestniczyć w Koncercie Noworocznym, już nawet nie pamiętam dokładnie kiedy to było, chyba jakieś 20 lat temu. To niesamowite wrażenie, niby zna się tę salę z normalnych koncertów, ale tego dnia jest pięknie udekorowana. Emocje są wielkie, bo to ten wyjątkowy koncert, nadawany w ponad 90 krajach. Już po wejściu jest się w tym specyficznym nastroju - mówiła w Dwójce Liliana Niesielska, aktorka i tłumaczka, od wielu lat mieszkająca w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Rok koncert Wiedeń Marcin Majchrowski Filharmonicy Wiedeńscy Koncert Noworoczny Johann Strauss Christian Thielemann Dwójka Monika Zając

Austria: zatrzymano trzy osoby podejrzane o terroryzm. Planowały atak na katedry w Wiedniu i Kolonii

Okręgowy Sąd Karny w Wiedniu wydał nakaz aresztowania trzech osób podejrzanych o terroryzm. Dwaj mężczyźni i kobieta, należący do islamistycznej siatki terrorystycznej, planowali ataki na katedrę w Kolonii oraz katedrę św. Szczepana w Wiedniu - poinformowała Austria Press Agency (APA).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria służby i bezpieczeństwo policja Wiedeń terroryzm Państwo Islamskie islam prokuratura

Wiedeński recital Erica Guo, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

W ramach światowego tournée, 21 listopada w historycznej Sali Ehrbar w Wiedniu, wystąpił z recitalem Eric Guo, tegoroczny laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Koncert odbył się dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, C. Bechstein Wien GmbH i Instytutu Polskiego w Wiedniu. Partnerem medialnym było radio klassik Stephansdom.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych muzyka klasyczna Polskie Radio

Konferencja New Memorials at Sites of State Mass Crimes in the 20th Century w Instytucie Polskim w Wiedniu

Przedstawienie kilku wybranych nowych projektów upamiętnienia masowych zbrodni oraz dyskusja nad nową koncepcją miejsca pamięci KZ Gusen były głównymi tematami konferencji, którą Instytut Polski w Wiedniu zorganizował w swojej siedzibie 22 listopada wspólnie z austriackim Urzędem Mauthausen Memorial, we współpracy z  Ambasadą RP w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Austria Wiedeń Ministerstwo Spraw Zagranicznych Instytut Polski historia Polski II wojna światowa

W dżungli małych instrumentów. Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien Modern

Są małe, kolorowe, zabawne: małe instrumenty to wielka pasja muzyka, kompozytora, kolekcjonera i wynalazcy instrumentów Pawła Romańczuka. Przez wiele lat i w wielu krajach zgromadził niesamowitą i ogromną kolekcję pstrokatych zabawek dźwiękowych, maszyn szumiących i ciekawie brzmiących rzeczy. Wraz z Iwoną Sztucką, Justyną Skoczek i Tomkiem Szczepaniakiem z zespołu Małe Instrumenty po raz pierwszy zaprezentował swoje skarby na renomowanym wiedeńskim festiwalu muzyki współczesnej Wien Modern.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria

Profesor Lucjan Rydel. Lekarz krakowskich "ócz", wymyślacz słów, zatroskany tata Lutka

Był taki czas w Krakowie, że chodziło po nim dwóch Lucjanów Rydlów. Pierwszy z nich, sławny okulista, był ojcem drugiego, przyszłego sławnego poety. Postać drugiego już niebawem przyćmiła pamięć o pierwszym. A przecież to starszy Lucjan Rydel sprawił, choć trochę wbrew sobie, że jego syn został artystą.
Zobacz więcej na temat:  Lucjan Rydel historia Polski HISTORIA Kraków medycyna lekarz Uniwersytet Jagielloński Wiedeń

"Lekkomyślna siostra" Perzyńskiego - kochanek, pieniądze i mieszczańska moralność

- Ta sztuka jest bardzo dobrze skomponowana, ona jest napisana w zasadzie zgodnie z najlepszymi regułami komediopisarstwa XIX-wiecznego, jeszcze tego francuskiego. Każdy akt jest o czymś, ma własny punkt kulminacyjny. Jednocześnie w każdym akcie jesteśmy zaskakiwani - tak dr Jarosław Cymerman mówił o sztuce "Lekkomyślna siostra" Włodzimierza Perzyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Szymankiewicz dramat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Warszawa Wiedeń pieniądze rodzina

W Wiedniu odbył się propalestyński protest. Wcześniej został zakazany przez lokalną policję

W środę wieczorem w Wiedniu odbył się - mimo wcześniejszego zakazu lokalnej policji - propalestyński protest. Wydarzenie zbiegło się z organizowaną przez społeczność żydowską ceremonią, upamiętniającą ofiary ataku Hamasu na Izrael.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria Wiedeń policja Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska atak Hamasu na Izrael Hamas społeczeństwo islam terroryzm

Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu

Jan Sehn jako tropiciel nazistów oraz porównanie sytuacji prawnej w Polsce, Niemczech i Austrii po II wojnie światowej były głównymi tematami dyskusji towarzyszącej prezentacji książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Wiedniu w dniu 26 września.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria Wiedeń IPN