Polskie Radio
Section05
Wiedeń

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia?

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochód Wiedeń Berlin podróże kierowcy paliwa rynek społeczeństwo samochody elektryczne elektromobilność polskie radio kierowców online polskie radio kierowców dab+

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu

Na wiedeńskim Yppenplatz, Instytut Polski w Wiedniu, zorganizował 22 czerwca plenerowy wernisaż wystawy „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”. Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Wiedeń Austria

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. Urodził się 22 czerwca 1906 roku.
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Premiera albumu Screens zespołu Immortal Onion w Wiedniu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu odbyła się austriacka premiera nowego albumu zespołu Immortal Onion. Screens to już czwarty album nagrany przez młode trio z Gdańska, które w przeciągu kilku lat zdążyło ugruntować swoją pozycję na mapie jazzowej Polski jako jeden z najchętniej słuchanych zespołów grających muzykę modern jazz. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja KULTURA Wiedeń

Wiedeń solidarny z Ukrainą w miesiąc od rosyjskiej agresji

Ponad 20 artystów z wielu państw, licznie obecny korpus dyplomatyczny, ponad 170 gości wzięło udział w koncercie charytatywnym zorganizowanym z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, we współpracy z innymi instytutami kultury w ramach sieci EUNIC. W miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę, silnie wybrzmiało poparcie dla tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja wojna na Ukrainie

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa