X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Niezwykła muzyka Konstantego Gorskiego zasługuje na pamięć i uznanie

14.01.2020 12:00
"Konstanty Gorski - skrzypek-wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą" - przekonują Yoanna Ayers, znana śpiewaczka i dr Grzegorz Seroczyński, dyplomata i językoznawca.
Audio
  • O Konstantym Gorskim, wybitnym kompozytorze mówią Yoanna Ayers i dr Grzegorz Seroczyński [posłuchaj]
Yoanna Ayers, znana śpiewaczka i dr Grzegorz Seroczyński, dyplomata w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Yoanna Ayers, znana śpiewaczka i dr Grzegorz Seroczyński, dyplomata w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Yoanna Ayers

Artysta, o którym Edward Wrocki napisał, że był „jedną z tych mrówek, co będąc na obczyźnie od dziesiątków lat rzeczywiście «restytuowali» Polskę", choć niemal całe dorosłe życie spędził w Imperium Rosyjskim, to jednak natychmiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócił do Ojczyzny - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy, dr Grzegorz Seroczyński, językoznawca, dyplomata, były Konsul Generalny RP w Charkowie.

"Jego twórczość mocno związana była z kulturą ojczystego narodu - wykonywano ją i w salach koncertowych, i w małych salonach, lecz tak się złożyło, że nikt nie upamiętnił znakomitego kompozytora, nie rozpowszechnił jego twórczości, nie umieścił go w należnym mu miejscu historii muzyki. Gdy umarł, po prostu o nim zapomniano. Zapomniano zarówno w ojczyźnie, jak i w kraju, w którym spędził 40 lat swojego życia. Musimy to zmienić" - przekonuje dr Grzegorz Seroczyński i nie szczędzi trudu, by upowszechniać wiedzę o tym wyjątkowym twórcy, pisząc o nim i wydając płyty z jego utworami.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Konstanty Gorski został upamiętniony w Gruzji, gdzie mieszkał przez kilka lat. W Tbilisi odbyły się koncerty jego muzyki i konkurs poświęcony jego życiu i twórczości. Organizatorką wydarzeń była Yoanna Ayers, znana śpiewaczka, promotorka polskiej muzyki i kultury w Gruzji, której także bardzo zależy na promocji dokonań polskiego kompozytora.

Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu "Śladami Konstantego Gorskiego" odbyła się w listopadzie 2018 roku w Sali Wystawowej Biblioteki Narodowej Parlamentu Gruzji w czasie uroczystego koncertu "Gruzińska Polonia dla Niepodległej".

Konkurs polegał na odnalezieniu śladów po obecności Konstantego Gorskiego w Tbilisi w postaci dokumentów, artykułów, plakatów, zdjęć. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody. Ponadto Dyrektor Biura Polonijnego Senatu RP, dr Grzegorz Seroczyński ufundował Nagrodę Specjalną. Wszyscy uczestnicy otrzymali albumy wydane przez Urząd Miasta Krakowa na 100-lecie Odzyskania Niepodległości RP oraz upominki ufundowane przez Senat RP.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele gruzińskiej Polonii, Polacy mieszkający w Tbilisi oraz gruzińscy muzykolodzy.

We wspomnieniowej audycji poświęconej kompozytorowi, wzięli udział: dr Grzegorz Seroczyński, językoznawca, dyplomata, były Konsul Generalny RP w Charkowie oraz Yoanna Ayers, znana polska śpiewaczka, organizatorka koncertów muzyki Konstantego Gorskiego w Gruzji. O swojej wielkiej fascynacji postacią kompozytora i jego muzyką, opowiedzieli Halinie Ostas. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zobacz więcej na temat: Senat Gruzja muzyka klasyczna