Polskie Radio
Section05
Gruzja

Święta Bożego Narodzenia w Gruzji. Gościnność i otwartość na innych

Gruzini słyną z gościnności i ogromnego szacunku dla Polaków. Nasi rodacy osiedlali się na Kaukazie od XVI wieku, ale najwięcej Polaków dotarło tam jako carscy zesłańcy w XIX wieku po powstaniach listopadowym i styczniowym. Dziś ich potomkowie kultywują nasze narodowe tradycje. Jak współcześnie wyglądają święta Bożego Narodzenia w Gruzji?
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie społeczeństwo Polonia święta Maciej Jastrzębski Gruzja

UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Komentarze europejskich polityków

"Rada Europejska zdecydowała o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią" - przekazał na portalu X szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że status kandydata do Unii Europejskiej przyznano Gruzji. "To jasny sygnał nadziei dla narodów tych państw i dla naszego kontynentu" - napisał Charles Michel.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Mołdawia Gruzja Europa Unia Europejska ŚWIAT

Natalia Gałczyńska. "Księżniczka z Gruzji", żona magicznego poety

– Wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama – mówiła w Polskim Radiu Kira Gałczyńska. Historia o Natalii Gałczyńskiej to jednak opowieść nie tylko o "muzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego". Znajdziemy w tej biografii i bajkowy rodowód, i tybetańską medycynę, i własną twórczość literacką z podróżami w tle.      
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński poezja literatura wspomnienie małżeństwo II wojna światowa Gruzja

Rzymianie na Kaukazie. Jak daleko sięgała władza antycznego imperium?

Jak daleko sięgały granice Imperium Romanum? Ich wyznacznikiem są twierdze legionowe stojące na straży rubieży cesarstwa. Najdalej na Wschód wzniesiona została fortyfikacja Apsaros. Regularne prace badawcze prowadzi tam misja archeologiczna z Uniwersytetu Warszawskiego, co roku dokładając cegiełkę do rekonstrukcji obrazu życia rzymskich legionistów w pierwszych wiekach naszej ery.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Ghazala starożytność Gruzja archeologia starożytny Rzym

Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji KE dot. Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Polscy europosłowie są zadowoleni z rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kandydata do Unii, choć warunkowo. Ostateczna decyzja należy do przywódców unijnych krajów i musi być jednomyślna, a zostanie podjęta zapewne w połowie przyszłego miesiąca na szczycie w Brukseli - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Unia Europejska Bruksela Parlament Europejski Komisja Europejska Ukraina Mołdawia Gruzja Anna Fotyga Andrzej Halicki