Polskie Radio
Section05
Gruzja

NASZ WYWIAD Wybory w Gruzji z obietnicą wniosku o wejście do UE. Ekspert: Gruzja gospodarczo jest gotowa, nie odstaje od części Unii

- Gruzja uważa się za część Zachodu, Europy – mówi ekonomista dr Janusz Wdzięczak, komentując sytuację polityczno-ekonomiczną w Gruzji. 80 procent Gruzinów jest za kierunkiem prozachodnim, politycy obiecują jego kontynuację. – Można by rozważyć, by Polska była adwokatem Gruzji na arenie europejskiej – proponuje ekspert.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gruzja wybory w Gruzji Micheil Saakaszwili Unia Europejska NATO

NASZ WYWIAD Wybory w Gruzji. Ekspert OSW: Gruzja z obawą patrzy na Górski Karabach, eskalacja to egzystencjalne zagrożenie

- Opozycji udało się zmienić ordynację wyborczą, kampania przebiega zaskakująco spokojnie, jak na Gruzję. Tonująco wpływa na politykę cień konfliktu w Górskim Karabachu  - groźba jego eskalacji. Sytuacja ta  jest bardzo groźna dla Tbilisi. - W Rosji otwarcie rozmawia się o przerzuceniu wojsk przez terytorium Gruzji, czy wyrazi ona na to zgodę, czy też nie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Gruzja może stanąć przed wyzwaniami, które w ostatnich latach jej mniej zagrażały – dodaje. - To poważne wyzwanie dla Zachodu – przyznaje.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gruzja wybory w Gruzji Micheil Saakaszwili Unia Europejska NATO

Gruzja po wyborach. Ekspert: spór Saakaszwili-Iwaniszwili jest niszczący

- Wyniki wyborów w Gruzji nie przekładają się na możliwość powstania trzeciej siły, która mogłaby odgrywać rolę w polityce. Potencjał jednak istnieje, bo wielu Gruzinów ma dosyć rządów Bidziny Iwaniszwilego, ale nie chce też powrotu Micheila Saakaszwilego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Micheil Saakaszwili wybory

"Kluczowa dla bezpieczeństwa europejskiego". Prof. Piotr Grochmalski o Białorusi

- Jeśli chodzi o skalę naszych historycznych doświadczeń, to Białoruś jest kluczowa dla bezpieczeństwa europejskiego. Jeśli Rosjanie włączą w pełni ten kraj do swojego systemu, to będziemy mieć nową formę imperium rosyjskiego przy granicy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.   
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka Ukraina Gruzja