Polskie Radio
Section05
Gruzja

Gruzini oddali hołd ofiarom wojny z Rosją z 2008 roku. Na znak pamięci opuszczono też flagi

Przedstawiciele najwyższych władz Gruzji oddali hołd ofiarom wojny z Rosją. Delegacje parlamentu i rządu złożyły kwiaty na cmentarzu w Muchatgwerdi, gdzie we wspólnej mogile spoczywają gruzińscy żołnierze polegli w starciach z rosyjską armią. W nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku rozpoczęła się gruzińsko-rosyjska wojna. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Azja Kaukaz Południowy Gruzja Rosja konflikty międzynarodowe

Prof. Polak o rosyjskiej agresji na Gruzję: to był początek szerszego planu Putina

- Dla dobrych polityków oraz ludzi, którzy uważnie obserwują wydarzenia polityczne, oczywiste było, że jest to pierwszy krok w kierunku dalszych działań wojennych. Doskonale wiedział to Lech Kaczyński, przemawiając w stolicy Gruzji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak (historyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Gruzja Rosja Władimir Putin Lech Kaczyński

Gruzini wyszli na ulice, bo chcą do UE. "Wierzyliśmy w Europę bardziej niż ktokolwiek inny"

Tysiące Gruzinów wyszło na ulice stolicy tego kraju Tbilisi po to, aby wyrazić swoje poparcie dla integracji z Unią Europejską. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała status kandydata dla Ukrainy i Mołdawii, z kolei Gruzji zalecono spełnienie kilku warunków, w tym poszanowanie wolności mediów, praw obywateli i przejrzystości procesów wyborczych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Gruzja protest Unia Europejska

Status kandydata do UE. Mołdawia z pozytywną opinią KE. Dla Gruzji "jest za wcześnie"

- Komisja Europejska wydała pozytywną opinię ws. przyznania Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej - przekazała podczas konferencji prasowej Ursula von der Leyen. W przypadku Gruzji przekazała, że "kraj ten zasługuje na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Mołdawia Gruzja Europa

WYWIAD Rosyjski historyk: Putin byłby zdolny do przeprowadzenia takiej operacji, jak zamach na polskiego prezydenta

W mojej opinii, z psychologicznego punktu widzenia, Putin byłby zdolny do wydania takiego rozkazu. Miał również powody polityczne do podjęcia decyzji o zamachu 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Pamiętajmy, że nie byłaby to pierwsza tego rodzaju próba podczas rządów Putina - mówi rosyjski dysydent, historyk dr Jurij Felsztinski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Moskwa Władimir Putin katastrofa w Smoleńsku Gruzja Lech Kaczyński Smoleńsk 2022

Rosja planuje atak hakerski na Gruzję oraz Bośnię i Hercegowinę? Zastępca szefa NATO ostrzega

Cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi 24, zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana ostrzegł, że oba te kraje "są narażone na ryzyko stania się celem rosyjskiej agresji". Sprecyzował, że może ona zostać przeprowadzona m.in. w formie zmasowanego ataku cybernetycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Gruzja Ukraina Bośnia i Hercegowina NATO cyberprzestępczość cyberatak cyberbezpieczeństwo