Polskie Radio
Section05
Gruzja

Dr Bonikowska: nie ma perspektyw członkostwa w UE dla państw Partnerstwa Wschodniego

- UE jest bardzo ważnym punktem odniesienia, jako dźwignia. Jednak o członkostwie państw Partnerstwa Wschodniego w UE nie ma mowy. Nie jest to również brane pod uwagę w dłuższej perspektywie. Trzeba poczekać na lepsze czasy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem był również Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Partnerstwo Wschodnie Gruzja Ukraina Mołdawia Unia Europejska ŚWIAT

"Działania militarne i ekonomiczne". Piotr Ćwik o polityce Rosji na wschodniej flance NATO

- Jeśli chcemy mówić o stabilizacji sytuacji i bezpieczeństwie w Europie, nie tylko na południowej flance NATO, to są to kluczowe kwestie dotyczące niezależności, niepodległości krajów pozostających w jakimś sensie w strefie wpływów Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka Europa Polskie Radio 24 Rosja Unia Europejska Gruzja Andrzej Duda Piotr Ćwik Tadeusz Płużański

Andrzej Duda potwierdził wsparcie euroatlantyckich aspiracji Gruzji i zapowiedział dostawy szczepionek

Wsparcie euroatlantyckich aspiracji Gruzji i potwierdzenie woli dostarczenia jej szczepionek przeciw Covid-19 to główne wnioski ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. - Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy tak duże wsparcie - mówiła przywódczyni. Prezydent Duda spotkał się ze swą gruzińską odpowiedniczką w czwartek podczas oficjalnej wizyty w Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski Andrzej Duda Gruzja Osetia Południowa NATO Unia Europejska Rosja Abchazja

Prezydent: należy dołożyć wszelkich starań, aby wymusić na Rosji przestrzeganie prawa międzynarodowego

Należy dołożyć wszelkich starań w przestrzeni międzynarodowej, aby wymusić na Federacji Rosyjskiej przestrzeganie prawa międzynarodowego; Polska obejmuje w przyszłym roku przewodnictwo w OBWE i będziemy te tematy na forum OBWE na pewno podnosić - powiedział prezydent Andrzej Duda w Tbilisi.
Zobacz więcej na temat:  Europa Azja Gruzja Andrzej Duda prezydent Rosja polityka OBWE służby i bezpieczeństwo

Polscy archeolodzy odnaleźli w Gruzji osadę z XIII wieku p.n.e. "Zupełnie nowa perspektywa"

Gruzińsko-polska ekspedycja archeologiczna odkryła na terenie miasta Kutaisi starożytną osadę, której początki sięgają XIII-XII wieku p.n.e. Odkrycia zmieniają postrzeganie historii Gruzji, wcześniej sądzono, że osada jest kilkaset lat młodsza. Ustalenia archeologów zostały zaprezentowane podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Południowy Gruzja POLSKA archeologia Polska Fundacja Narodowa