Polskie Radio
Section05
Gruzja

"Oparte na starych kadrach służby są wierne Rosji". Dr Targalski o aferze szpiegowskiej w Bułgarii

- Zdjęcie siatki szpiegowskiej jest sprawą ciekawą, dotychczas takich akcji w Bułgarii nie było. Przyczyniły się do tego zarówno naciski państw NATO, jak i nadchodzące wybory. Premier Bojko Borysow chciał pokazać, że Bułgaria jest lojalnym członkiem Sojuszu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Rosja Gruzja Bułgaria szpieg

"Efekt braku rozliczenia z przeszłością". Ekspert o działaniach rosyjskiego wywiadu w Bułgarii

- Bułgaria w sytuacji problemów z Turcją, czy agresją Rosji na Morzu Czarnym, staje się bardzo ważnym elementem wschodniej flanki NATO, stąd zainteresowanie tym krajem głównych członków sojuszu i chęć rozwiania wszelkich obaw o infiltrację przez Rosjan, którzy do niedawna poczynali sobie tu bardzo zuchwale - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich Warsaw Institute.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Rosja Gruzja Bułgaria Michał Rachoń szpieg

NASZ WYWIAD Polityczne kryzysy w Armenii i Gruzji. Ekspert: destabilizacja obu państw jest na rękę Moskwie

W krótkim czasie w dwóch kaukaskich państwach doszło do dużych politycznych zawirowań. - Przyczyny obu konfliktów są drastycznie inne: Armenia przegrała wojnę, w Gruzji opozycja nie może demokratycznie odsunąć rządu od władzy, więc chce mu przyprawić autorytarną łatkę - tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Arkadiusz Legieć, analityk PISM ds. Kaukazu i Azji Centralnej. Dodaje, że niestabilna sytuacja w regionie pozwala Rosji na sprawniejsze realizowanie swojej polityki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kaukaz Armenia Gruzja Rosja Europa

Co dalej z relacjami USA-Iran. Nowe otwarcie Joe Bidena?

Amerykanie zaatakowali proirańskie milicje w Syrii. To odwet za ataki na bazy wojskowe USA w Iraku. To pierwsza wojskowa decyzja nowego prezydenta Joe Bidena. – To jest gest pokazujący, że mimo pewnej otwartości na powrót do porozumienia atomowego z Iranem, nie ma mowy o jakiejś specjalnej miękkości nowej administracji – ocenia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Agnieszka Bryc USA Iran Izrael Irak Bliski Wschód Gruzja Armenia Kosowo Unia Europejska Zbigniew Parafianowicz