X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Skarby epoki Piastów". Niezwykła wystawa na Wawelu

24.01.2020 13:05
W 700-lecie koronacji Władysława Łokietka, na Zamku Królewskim na Wawelu otwarto wystawę o pierwszych wiekach naszej państwowości
Audio
  • Skarby epoki Piastów – wystawa na Wawelu - relacja Ewy Plisieckiej
Skrzyneczka z kości słoniowej. Paryż, około 13301350 (kość słoniowa, srebro złocone, emalia). Kraków, skarbiec katedry na Wawelu
Skrzyneczka z kości słoniowej. Paryż, około 1330–1350 (kość słoniowa, srebro złocone, emalia). Kraków, skarbiec katedry na WaweluFoto: Łukasz Michalak/mat. prom.

Legendarną włócznię świętego Maurycego i Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich - można oglądać na wystawie "Skarby epoki Piastów" na Wawelu. Ekspozycja została przygotowana z okazji 700-lecia koronacji króla Władysława Łokietka, która odbyła się 20 stycznia 1320 r. Wystawa  prezentuje ponad 50 dzieł sztuki liturgicznej i zdobniczej z pierwszych wieków polskiej państwowości. Insygnia władzy królewskiej sąsiadują z symbolami władzy duchowej, ukazując fundamenty świata Piastów. Czara włocławska, krzyż z diademów, pamiątki po św. Kindze, a także kobieca korona ze Skarbu ze Środy Śląskiej - takiego pokazu w naszej historii jeszcze nie było - mówi o wystawie jej inicjator prof. Jan Ostrowski.

Panowanie Władysława Łokietka wiąże się z zakończeniem okresu rozbicia dzielnicowego i odrodzeniem Królestwa Polskiego. Wobec czeskich pretensji do polskiego tronu, książę zmienił dotychczasową tradycję i wybrał na miejsce koronacji nie Gniezno, lecz Kraków. Ceremonia odbyła się w katedrze na Wawelu 20 stycznia 1320 roku. Koronę nałożył na głowę Władysława arcybiskup gnieźnieński Janisław. Z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja naukowa. Jej uczestnik, historyk prof. Tomasz Jurek przypomina, że koronacja zakończyła ostatecznie okres rozbicia dzielnicowego i urzeczywistniła długo oczekiwane odrodzenie Królestwa.

Wystawa „Skarby epoki Piastów” jest niewielka, ale pokazuje niezwykle cenne pamiątki, szczególnie ważne dla polskiej historii – mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zwiedzający zobaczą na wystawie m.in. krzyż zestawiony z dwóch XIII-wiecznych złotych, misternie zdobionych diademów, należący do najwybitniejszych osiągnięć złotnictwa europejskiego. W gablotach wystawiono także naczynia liturgiczne ufundowane przez Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie.

Wystawa "Skarby epoki Piastów" zorganizowana przez Zamek Królewski na Wawelu i parafię archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława potrwa do 19 kwietnia.

IAR/PAP/ep

 

Zobacz więcej na temat: Wawel wystawa królowie Polski