X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

19 lutego po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej

19.02.2020 17:00
Nowe święto państwowe: w dniu urodzin Mikołaja Kopernika wyrażamy uznanie dla dokonań polskich naukowców. Obecnie w naszym kraju pracuje ponad 81 tys. badaczy, a wiedzę zdobywa ok. 1,2 mln studentów i prawie 40 tys. doktorantów.
Audio
  • Dzień Nauki POlskiej [materiał Ewy Plisieckiej - posłuchaj]
Obraz Jana Matejki Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem z 1871 roku
Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" z 1871 rokuFoto: Wikimedia/CC

Data jest wybrana nieprzypadkowo – 19. lutego to dzień urodzin Mikołaja Kopernika. W Toruniu z tej okazji odbyła się Gala Nauki Polskiej, na którą przybyli przedstawiciele władz uczelni wyższych z całej Polski, badacze, doktoranci i studenci. Podczas gali wręczono Nagrody Prezesa Rady Ministrów – przyznawane za rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową. Ogłoszono również laureatów Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 5 kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej.

Obecnie w naszym kraju pracuje ponad 81 tys. badaczy, a wiedzę zdobywa ok. 1,2 mln studentów i prawie 40 tys. doktorantów.

W Toruniu podczas obchodów Dnia Nauki Polskiej wystawiono też - ze względów konserwatorskich tylko na 6 godzin - egzemplarz księgi „De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") Mikołaja Kopernika, pochodzący z Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna, w oryginalnej oprawie z epoki. Dla uczestników uroczystości przygotowano także widowisko "Opera matematyczna - Paradoksalny Rozkład Sfery", opowiadające o polskich matematykach z tzw. Szkoły Lwowskiej.

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe, ustanowione w tym roku. Jego celem ma być między innymi wyrażenie uznania dla dokonań polskich naukowców, a także zainspirowanie młodych ludzi do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy.

IAR/PAP/ep

 

Zobacz więcej na temat: NAUKA Mikołaj Kopernik Toruń