X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polonijna pisarka z Australii uhonorowana przez ministra kultury

21.02.2020 17:25
Dr Bogumiła Żongołłowicz, polska pisarka i dziennikarka z Australii odebrała, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Doceniono jej wkład w tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury.
Audio
  • Dr Bogumiła Żongołłowicz, polonijna pisarka, z odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Bogumiła Żongołłowicz i Monika Kończyk, Konsul Generalna RP w Sydney
Dr Bogumiła Żongołłowicz i Monika Kończyk, Konsul Generalna RP w SydneyFoto: Bogumiła Żongołłowicz

Bogumiła Żongołłowicz od 1991 roku mieszka w Australii. Urodziła się w Słupsku, tam także studiowała. W 2003 roku doktoryzowała się z zakresu slawistyki na Macquarie University w Sydney. Debiutowała w 1983 roku poezją na łamach ,,Głosu Pomorza”.

Jest autorką kilku książek (w tym biografii Andrzeja Chciuka) i licznych artykułów prasowych, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i polonijnych.

Zainteresowania naukowe Bogumiły Żongołłowicz  koncentrują się wokół losów Polaków w Australii po II wojnie światowej. Współpracuje z redakcją Australian Dictionary of Biography, redakcją Polskiego Słownika Biograficznego i Radiem SBS.

W rozmowie Marii Wieczorkiewicz, dla Polskiego Radia dla Zagranicy, Bogumiła Żongołłowicz mówiła o swojej wielkiej pasji poszukiwania i ocalania materiałów związanych z polskimi śladami w Australii.

- Pisząc o nich pragnę opowiedzieć o ludziach i ich dziele, zainteresować także  młodych potomków polskich emigrantów historią antypodów, w której znaczącą rolę odegrali Polacy - powiedziała Bogumiła Żongołłowicz.

 

 

Zobacz więcej na temat: Australia Polonia