X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Petersburg świętuje 210. rocznicę narodzin Chopina

26.02.2020 14:26
Rosyjska publiczność kocha Chopina. Podczas niedawnego koncertu Oleg Weinstein musiał pięć razy bisować. Dlatego co roku organizujemy koncert z okazji rocznicy urodzin mistrza – jak ten, który odbędzie się dziś – mówiła w środę Ewa Ziółkowska, szefowa Instytutu Polskiego w Petersburgu.
Pomnik Fryderyka Chopina
Pomnik Fryderyka ChopinaShutterstock/irena iris szewczyk

Muzyczny maraton "Od młodości do mistrzostwa" z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się w środę w Sali Kameralnej Państwowej Akademickiej Kapeli w Petersburgu. Uczestniczyć będzie ośmiu laureatów organizowanych w Rosji międzynarodowych konkursów chopinowskich – pianiści kilku pokoleń. Wieczór poprowadzi Wanda Andrzejewska, przewodnicząca Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

- Nasze koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem; w tym roku bilety zostały wyprzedane na parę dni przed przed koncertem - podkreśliła Ziółkowska.

Instytut co roku świętuje kolejne rocznice narodzin i śmierci Fryderyka Chopina. Ponieważ jednak eksperci spierają się co do pierwszej daty, wydarzenia z okazji urodzin polskiego kompozytora organizowane są w przedziale czasowym od 22 lutego do 1 marca.

Chopin szczególnie popularny w Rosji

- Chopin był wirtuozem, którego muzyka podbija cały świat, jednak w Rosji jest szczególnie popularny. Może Rosjanie czują słowiańskie nuty w jego muzyce? Nie wiem, ale w całej Federacji Rosyjskiej organizowane są lokalne konkursy chopinowskie, w których uczestniczą rzesze nie tylko rosyjskich pianistów - wyjaśniła Ziółkowska. - W naszym okręgu konsularnym, a więc w Rosji północno-zachodniej mamy co cztery lata takie lokalne, a jednak międzynarodowe konkursy chopinowskie - nie tylko w Petersburgu, ale także np. w Pietrozawodsku czy w Niżnym Nowogrodzie. Zwykle wspieramy takie inicjatywy, najczęściej bierze w nich też udział artysta czy artystka z Polski - zasiada w jury i daje koncert - poinformowała szefowa Instytutu.

- Proszę sobie wyobrazić - niedawno taki konkurs odbył się nawet za kołem podbiegunowym, w obwodzie murmańskim. W miejscowości Apatyty na Półwyspie Kolskim młodzież z tamtejszej szkoły muzycznej pięknie grała utwory Chopina - dodała.

W petersburskim maratonie muzycznym "Od młodości do mistrzostwa" z okazji 210 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina wezmą udział Nikita Katajew, Timofiej Starowojtow, Anna Szełudko, Timofiej Kalmkow, Aleksandr Bołotin, Jurij Połosmakow, Ilja Czirskow oraz Jewgienij Izotow.

PAP/dad