X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

„Poławiaczki pereł” - książka o pierwszych Polkach na krańcach świata

28.02.2020 18:50
Docierały na Syberię, do Ameryki Południowej i Indii, zajmowały się antropologią i badaniem motyli – kim były pierwsze polskie podróżniczki? - Nieustraszonych i niesamowitych kobiet w tamtych czasach było wiele, ja przedstawiam tylko kilka z nich – mówi Ula Ryciak
Audio
  • „Poławiaczki pereł” - książka o pierwszych Polkach na krańcach świata
Ula Ryciak w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Ula Ryciak w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Losem polskich podróżniczek z końca XIX i początku XX wieku zajęła się pisarka Ula Ryciak, autorka biografii Agnieszki Osieckiej „Potargana w miłości” oraz „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów”. Tym razem w książce „Poławiaczki pereł. Pierwsze Polski na krańcach świata” przedstawia losy czterech naszych rodaczek, które odważyły się na podbój innych kontynentów, łamiąc stereotypy i realizując swoje naukowe i podróżnicze pasje.

Bohaterkami książki są m.in. Michalina Isaakowa, słynna poławiaczka motyli, samotnie wędruje po Ameryce Południowej, czy Jadwiga Toeplitz-Mrozowska - popularna przed wojną śpiewaczka i aktorka, która  jako pierwsza Polka samotnie dociera do Tybetu.

- Nieustraszonych i niesamowitych kobiet w tamtych czasach było wiele, ja przedstawiam tylko kilka z nich – mówi Ula Ryciak w rozmowie z Ewą Plisiecką.