X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Lublinie powstanie nowe Muzeum Narodowe

27.05.2020 13:05
Misją muzeum będzie ochrona wartości historycznych i artystycznych kultury polskiej i światowej, w tym w szczególności dziedzictwa Kresów.
Audio
  • W Lublinie powstanie Muzeum Narodowe (relacja Ewy Plisieckiej)
Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie
Kaplica Trójcy Świętej w LublinieFoto: materiały Muzeum Lubelskiego

W Polsce powstanie nowe Muzeum Narodowe – tym razem w Lublinie. Zostanie ono utworzone na bazie Muzeum Lubelskiego - poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Szef resortu kultury podkreślił, że decyzja została podjęta w uznaniu dla wysokiej jakości pracy Muzeum Lubelskiego oraz w celu podniesienia jego rangi. Docelowo Muzeum Narodowe w Lublinie będzie państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem pozostanie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak zapowiada resort kultury, misją nowo powołanej placówki jest między innymi ochrona wartości historycznych i artystycznych kultury polskiej i światowej, w tym w szczególności dziedzictwa Kresów. Muzeum Lubelskie jest obecnie organizatorem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Mieścić się ono będzie w zabytkowym budynku – dawnym pałacu Lubomirskich w centrum Lublina. Pałac został już zakupiony od Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej dzięki dotacji z ministerstwa kultury, które przekazało na ten cel blisko 11 mln zł. Jak zapowiada wicepremier Piotr Gliński, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie.

 Muzeum Lubelskie, na bazie którego powstanie Muzeum Narodowe, założone w 1906 r., jest jednym z największych muzeów na wschodzie Polski. Od 1957 r. jego siedzibą główną jest Zamek Lubelski z unikalnym w skali Europy zabytkiem sztuki średniowiecznej - Kaplicą Trójcy Świętej. Placówka zgromadziła dotychczas blisko 173 tys. zabytków z wielu dziedzin m.in. sztuki, archeologii, numizmatyki, militariów, etnografii, literatury. Do końca roku 2020 ma się zakończyć prowadzona obecnie modernizacja i rozbudowa Muzeum Lubelskiego, dzięki czemu powierzchnia wystawiennicza zwiększy się o ok. trzysta metrów kwadratowych.

Historia muzeum jest związana z osobą Hieronima Łopacińskiego, nauczyciela gimnazjalnego i członka-korespondenta Akademii Umiejętności, historyka, etnografa, bibliofila i miłośnika starożytności. Dziś swoje zbiory placówka eksponuje w siedzibie głównej na Zamku Lubelskim, a także w czterech oddziałach w Lublinie i trzech oddziałach zamiejscowych – w Kraśniku i w Nałęczowie.

Na powstanie Muzeum Narodowego w Lublinie czekali wszyscy mieszkańcy miasta i regionu – zapewnia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

IAR/PAP/ep