Polskie Radio
Section05

Lublin

Rzeczpospolita Babińska, czyli jak szlachta śmiała się z siebie i swojego kraju

W tej opowieści jest Jan Kochanowski i Mikołaj Rej, jest admirał nieistniejącego morza, są równe mężczyznom kobiety, jest niedźwiedź, co ciągnął sanie i wilk, którego trzeba było wypić. W Rzeczypospolitej Babińskiej nadawano urzędy za brak kompetencji, śmiejąc się przy tym z własnych wad. Czym był ten wyjątkowy twór istniejący przez ponad sto lat na terenie państwa polsko-litewskiego?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski poezja Rzeczpospolita

"Helena". Fotografie Heleny Hartwig na wyjątkowej wystawie

Przez wiele lat jej twórczość pozostawała w cieniu znanego męża Edwarda Hartwiga. Od wczoraj (16 lipca) w galerii ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie, można oglądać wystawę "Helena", poświęconą twórczości Heleny Hartwig - artystki związanej z Lublinem i Warszawą, członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, laureatki konkursów m.in. we Francji, Bułgarii i Japonii. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa fotografia Edward Hartwig

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Zaproszenie do odmiennego świata

- Karnawał jest pewnym odwróceniem porządków. Jest świętem, w czasie którego można pozwolić sobie na więcej, oderwać się od codzienności i dać się porwać zabawie. Te idee przyświecają nam mocno w realizacji festiwalu. Zapraszamy widzów do odmiennego świata, w którym mogą dowiedzieć się też więcej o sobie, pozwalając sobie na więcej - mówiła w Dwójce Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Carnaval Sztukmistrzów Iwona Kornet cyrk Dwójka KULTURA

Literatura, muzyka i tożsamość wielu kultur

W audycji o trzech inicjatywach, które łączy jedno – dialog kultur. Zaglądamy na Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia, gdzie muzyka i literatura spotykają się z historią i tożsamością. Słuchamy pieśni z Białej Waki – wsi, gdzie brzmią języki pogranicza. I przenosimy się do Szczebrzeszyna, gdzie trwa święto wielokulturowego dziedzictwa Roztocza
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril folk muzyka tradycyjna muzyka ludowa Wilno Roztocze Szczebrzeszyn Wschód Kultury Wschód Kultury. Inne Brzmienia

Lato z Radiem rusza w trasę koncertową. Kto pojawi się na scenie?

W lipcu rusza Trasa Lata z Radiem i Telewizją Polską. Na naszej mapie znalazło się dziewięć miejscowości. W każdej z nich odbędą się koncerty, na których będzie można posłuchać muzyki w wykonaniu największych gwiazd polskiej estrady. Zaczynamy w Zakopanem, a na wielki finał zapraszamy do Grudziądza. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Lato z Radiem 2025 Marcin Wojciechowski Roman Czejarek Ula Kaczyńska Zakopane Elbląg Giżycko Poddębice Tarnów Grudziądz

KODY - muzyczny festiwal łączący tradycję i eksperyment

Koncerty, performance, instalacja muzyczna, Noc Tańca. Różne tradycje, różne rytmy, różne wrażliwości. Jedna przestrzeń dla uważnego słuchania i wspólnego bycia. W Lublinie trwa Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Wydarzenie jest kierowane do publiczności zainteresowanej muzyką tradycyjną, eksperymentami dźwiękowymi oraz lokalnymi tradycjami muzycznymi.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Paluch Katarzyna Sanocka Dwójka Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY MUZYKA

C jak Ciekawość. Rusza Festiwal Alfabet

- To, co jest dla mnie cenne w Alfabecie, to, że my wychodzimy od znanych dzieł literackich i przemycamy je do współczesności. Czyli np. jak Pinokio ma się do utworów współczesnych? My właśnie linkujemy to z taką myślą, co to znaczy być prawdziwym, co to znaczy być sobą, co to znaczy być naprawdę - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Alina Januszczyk - koordynatorka Festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska dzieci książki dla dzieci