Polskie Radio
Section05
Lublin

Ruszyła budowa obwodnicy Dzwoli. Prace potrwają do 2025 roku

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się w czwartek budowa blisko 3-kilometrowej obwodnicy Dzwoli (Lubelskie) w ciągu drogi krajowej nr 74 – poinformowała GDDKiA. Zakończenie robót zaplanowano w 2025 r. Lubelski oddział GDDKiA podał, że budowana obwodnica Dzwoli będzie miała ok. 2,7 km, zostanie poprowadzona nowym śladem i ominie miejscowość od północy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online drogi GDDKiA Łódź inwestycje budowa Lublin

V Kongres Archiwów Społecznych. Przed nami ogólnopolskie święto pasjonatów historii

Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać opowieści osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy V Kongresu Archiwów Społecznych - ogólnopolskiego święta pasjonatek i pasjonatów oddolnego dokumentowania historii, organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski archiwum społeczeństwo Lublin

Plakaty i ilustracje Janusza Stannego "Dzieciaki": podróż w czasie dla dzieci i rodziców

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur została otwarta wystawa plakatów i ilustracji Janusza Stannego "Dzieciaki". Prezentując motywy dziecięce w twórczości wybitnego polskiego artysty, zaprasza zarazem najmłodszych, i ich rodziców oczywiście, w swoistą podróż w czasie, do lat 70. i 80., kiedy królowała zupełnie inna kreska i estetyka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA grafika KSIĄŻKA plakat Lublin Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Lublin. Zbiorowe mogiły z czasu II wojny światowej w okolicach Górek Czechowskich. IPN podał nowe informacje

Instytut Pamięci Narodowej podsumował badania prowadzone w Lublinie w okolicach Górek Czechowskich. Śledczy instytutu weryfikują informacje na temat zbiorowych mogił jakie mogą znajdować się tam po przeprowadzanych przez Niemców egzekucjach w latach 1940-42.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki regiony lubelskie Lublin

"Uczymy innych, choć sami wciąż dążymy do doskonałości". Ewa Vesin o Opera Masterclass

- Dziś, po dwudziestu kilku latach kariery zawodowej na scenie, uczymy młodych adeptów sztuki wokalnej. Sami jednak również cały czas pracujemy i poprawiamy to, co nam się wydaje, że jest jeszcze niedoskonałe - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, śpiewaczka i dyrektor artystyczna warsztatów Antonina Campi Opera Masterclass.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Lublin Mariusz Kwiecień warsztaty Dwójka Jakub Kukla

Wakacje w Polsce hitem światowej turystyki? Tak uważają amerykańscy specjaliści z branży

Amerykańska witryna biznesowa "The Street" wskazała Polskę jako jeden z najciekawszych i najbardziej obiecujących kierunków turystycznych roku 2024. Jednym z argumentów przemawiających za naszym krajem ma być wciąż mimo wszystko dzika przyroda i pogoda, która nie jest tak uciążliwa, jak na południu Europy. Czy nasz kraj stanie się wakacyjnym hitem przyszłego roku?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA turystyka wakacje urlop Sopot Zakopane Lublin przyroda Radosław Nałęcz Trójka

W szkołach na Lubelszczyźnie powstaną branżowe centra umiejętności. Czarnek: to absolutny skok w przyszłość

 - 80 mln zł przeznaczymy na utworzenie siedmiu branżowych centrów umiejętności w woj. lubelskim. To absolutny skok w przyszłość szkolnictwa zawodowego w Polsce - mówił w poniedziałek w Lublinie szef MEiN Przemysław Czarnek. W całej Polsce powstać ma 120 miejsc mających unowocześnić i uefektywnić szkolnictwo zawodowe, na ich utworzenie rząd wyda 1,5 mld zł. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Lublin Europa szkoła lubelskie

Rusza Festiwal Re:tradycja. Karolina Waszczuk: kultura tradycyjna jest niezwykle ciekawa

- Przez te wszystkie lata festiwal ewoluował, dostrzegaliśmy potrzeby zmian i ukierunkowania festiwalu (…). Odeszliśmy troszeczkę od części historycznej, bardziej widocznej w pierwszych edycjach festiwalu i skupiliśmy się na kulturze tradycyjnej, która jest bardzo bogata, ma wiele wątków, wiele możliwości prezentacji i jest niezwykle ciekawa, tu dostrzegliśmy wartość - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Waszczuk, organizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska kultura ludowa Lublin