Polskie Radio
Section05
Lublin

"Problem nasila się w wakacje". Właściciele porzucają starsze i schorowane psy

Wakacje to niestety taki czas, kiedy psy zaczynają przeszkadzać niektórym opiekunom. Powód? Kolidują z urlopowymi planami, są za stare albo po prostu chorują. - Właściciele często podwożą je do bramy naszej placówki i zostawiają - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Okrasa ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej pies zwierzęta schronisko dla zwierząt Lublin

Sukces wystawy "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" 

Jeszcze przez kilka dni w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać pierwszą w Polsce wystawę poświęconą osobie i twórczości malarki Tamary Łempickiej. - Wystawa cieszy się olbrzymią popularnością. Odwiedziło ją już blisko 70 tys. osób. W ostatnich dniach jej trwania spodziewamy się kolejek - mówi w Czwórce Katarzyna Mieszkowska, dyrektor muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka Lublin KULTURA malarstwo Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Lubliner Festival. Radość obcowania z kulturą żydowską i jej poznawania

Lublin swego czasu był jednym z ważniejszych punktów kultury żydowskiej w Polsce. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie, którego trzecia edycja właśnie się rozpoczyna, ma wypełnić pustkę kulturową, która powstała po II wojnie światowej i marcu 1968 roku. To wielkie święto muzyki, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Lublin Żydzi MUZYKA Katarzyna Cygler Trójka

"Wschód Kultury" - spotkajmy się w Białymstoku

"Wschód Kultury - Inny Wymiar" w Białymstoku (25-28 sierpnia) to ostatnia, po "Europejskim Stadionie Kultury" w Rzeszowie i "Innych Brzmieniach" w Lublinie odsłona cyklu festiwali, którego ideą jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego miłość natura tradycja Rzeszów Lublin Wrocław książki Rok Romantyzmu Polskiego płyta

Carnaval Sztukmistrzów - powrót do ludycznego charakteru karnawału

- Od samego początku odwoływaliśmy się do idei karnawału, odwrócenia porządków, troszkę zamiany ról, zrzucenia masek i nabrania dystansu do siebie, otwartości i zatracenia się we wspólnym przeżyciu, wspólnej zabawie. Zajmujemy się kulturą ludyczną i to jest właśnie istotą - mówiła w "Poranku Dwójki" Iwona Kornet, koordynatorka festiwalu Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Lublin cyrk Dwójka Paweł Siwek

Marian Kowalski wspomina skandaliczne zachowanie Radia TOK FM: nie pozwolili mi wziąć udziału w debacie prezydenckiej

- Radio TOK FM, które ma usta pełne gadaniny o wolności itp., uważało, że do debaty z prezydentem z Platformy Obywatelskiej Krzysztofem Żukiem mogą zasiąść wyłącznie kandydaci, którzy są z nim w sojuszu w Radzie Miejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski, komentator.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media regiony Lublin lubelskie Michał Rachoń Polskie Radio 24 Marian Kowalski

"Wschód Kultury 2022". Lublin zaprasza na koncerty, wystawy i spotkania literackie

W Lublinie rusza kolejna odsłona festiwalu "Wschód Kultury 2022". - Staramy się eksplorować jak najszerzej różnego rodzaju zjawiska dźwiękowe. Zapraszamy zarówno prekursorów gatunków muzycznych, jak i inspirujących debiutantów, wschodzące gwiazdy - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wojciechowska dyrektorka festiwalu. Oprócz muzyki w programie również wystawy oraz spotkania literackie.                
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Partnerstwo Wschodnie Rzeszów Lublin Białystok Maja Kluczyńska