Polskie Radio
Section05
zbiory

Kolejne "białe kruki" dostępne bezpłatnie. Zbiory Książnicy Podlaskiej na rządowej stronie

Ponad 500 lat temu w Paryżu wydano godzinki - modlitwę do Najświętszej Marii Panny. Bogato zdobiona karta starodruku przedstawia zasypiającą Matkę Boską i fragment psalmu. Od zeszłego roku starodruk należy do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Teraz dostępny jest bezpłatnie w zbiorach kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA zbiory biblioteka

Prezes Izby Zbożowo-Paszowej o tegorocznych zbiorach zbóż: dramatycznie nie będzie

Wygląda na to, że w tym roku w Polsce zbiory zbóż będą na bardzo dobrym poziomie. – Dramatycznie nie będzie: planowaliśmy jakiś czas temu wysokie plony na poziomie 35 mln ton. Dokonaliśmy korekty 1-1.5 mln ton w dół, czyli w najbliższych zbiorach będzie 34-33.5 mln ton – mówiła w „Trójkowym komentarzu dnia” Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Wieczorkowski Trójka rolnictwo zboże zbiory żywność wojna na Ukrainie import

Co nowego znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego?

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa zbiory Tomasz Miara Trójka

Upały bezlitosne dla rolnictwa. Susza w całej Polsce, deficyt wody w wielu regionach

Susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw i we wszystkich monitorowanych uprawach. Jak informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy. Susza dotknęła uprawy kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu, buraka cukrowego i drzew owocowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zbiory susza

Żniwa w pełni, a pogoda sprzyja rolnikom. Tegoroczne plony mogą być wyższe niż w 2021 r.

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych. Jak dodał wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński, o 4 proc. wyższe od ubiegłorocznych oszacowane zostały również tegoroczne plony rzepaku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże zbiory plony KOWR

"Świadoma propaganda lub sianie chaosu". Liziniewicz o wypowiedzi Tuska nt. ukraińskiego zboża

- Pytanie, czy nie jest to świadome wpisywanie się w rosyjską propagandę i sianie chaosu w Polsce - zastanawiał się na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz, publicysta "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", komentując słowa Donalda Tuska na temat konkurencyjności ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Michał Rachoń Jacek Liziniewicz wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina plony zbiory rolnictwo polityka