X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mija 41. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny

02.06.2020 12:48
41 lat temu, 2 czerwca 1979 roku papież Jan Paweł II przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ biskup Rzymu pierwszy raz odwiedził Polskę w jej tysiącletnich dziejach. Była to także pierwsza wizyta głowy Kościoła rzymskokatolickiego w kraju rządzonym przez komunistów.
Audio
  • Mija 41. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża-Polaka do ojczyzny - materiał Ewy Plisieckiej
Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa.
Ojciec Święty przed mszą świętą na placu Zwycięstwa. Foto: PAP/Tomasz Prażmowski

Hasło pielgrzymki brzmiało: "Gaude Mater Polonia", jednak od początku wizycie towarzyszyły historyczne już słowa papieża „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” wypowiedziane na placu Zwycięstwa w Warszawie, odebrane jako wezwanie do przemian ustrojowych i wolnościowych w Polsce.

Papież przebywał w Polsce od 2 do 10 czerwca 1979 roku. Odwiedził między innymi Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Kraków. W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze Ojciec Święty apelował, aby wszyscy Polacy mogli cieszyć się wolnością i poszanowaniem praw narodu. Rok po tej pielgrzymce powstała Solidarność.

Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny papież Jan Paweł II spotkał się w Belwederze z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. We mszy świętej na krakowskich Błoniach z jego udziałem wzięło udział ponad 2 miliony ludzi. Było to jedno z największych zgromadzeń religijnych w historii naszego kraju. Po tej pielgrzymce stało się jasne, że za żelazną kurtyną rozpoczął się przełom – uważa historyk prof. Jan Żaryn. Na nic się zdały próby zdyskredytowania wizyty papieża Polaka, podejmowane przez komunistyczne władze. Profesor Jan Żaryn dodaje, że Moskwa doskonale zdawała sobie sprawę ze znaczenia pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz znaczenia pontyfikatu papieża, pochodzącego z kraju będącego w sowieckiej strefie wpływów.  

Komunistyczne władze zaangażowały do obsługi papieskiej pielgrzymki rzesze tajnych współpracowników. Agenci Służby Bezpieczeństwa przenikali do kościelnych służb porządkowych, i aby ograniczyć liczbę uczestników spotkań z papieżem, niszczyli karty wstępu na msze święte. Telewizja Polska nadawała jedynie fragmenty spotkań, ograniczając się do bliskich planów, a wśród zgromadzonych najczęściej pokazywano osoby starsze lub zakonnice.

Pobyt Jana Pawła II w naszym kraju w 1979 roku miał ścisły związek z późniejszymi zmianami w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej, upadkiem komunizmu i rozpadem Związku Radzieckiego. Kolejna pielgrzymka Ojca Świętego do ojczyzny, w 1983 roku przebiegała w warunkach zawieszonego przez komunistyczne władze, stanu wojennego. Podczas pontyfikatu (1978-2005) Jan Paweł II w sumie dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę, ostatni raz w 2002 roku.

IAR/ep